Zmiana paradygmatu w energetyce rolnik podmiotem i producentem energii - prezentacja ieo
Moduł VI: Rolnik w sieci · wykorzystywać media społecznościowe w codziennej pracy, korzystać...
Transcript of Moduł VI: Rolnik w sieci · wykorzystywać media społecznościowe w codziennej pracy, korzystać...
Moduł VI: Rolnik w sieci
Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu
„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,
działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”
MODUŁ VI: „ROLNIK W SIECI”
GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: rolnicy, którzy przygotowują się do rozszerzenia lub
ulepszenia działalności dzięki udogodnieniom oferowanym przez internet, w szczególności przez
wykorzystanie platform dedykowanych agrobiznesowi.
LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu
wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.
CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin
NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego
szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery
z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,
głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora).
CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:
Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia dowiedzą się gdzie i jakie przydatne
informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak
regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu;
zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl,
topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami
wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami
meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl); nauczą się jak korzystać
z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego,
Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje),
usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci
Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ARR/ANR/ODR (docelowo KOWR) oraz
GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS (docelowo PIBŻ).
Cele szczegółowe: uczestnicy kursu
o nauczą się:
chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed złośliwym
oprogramowaniem,
wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich
szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do
czego ich używać (głównie darmowe aplikacje mobilne dla rolników m.in.
dostępne na wybranych stronach e-administracji np. geoportal, czy ksow.pl,
agro-alarm.pl),
wyszukiwać dostawców, ofert, rynków zbytu dla swoich towarów i usług,
śledzenie trendów,
wyszukiwać informacje w sieci:
prowadzić przegląd najpopularniejszych portali i platform rolniczych
(np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl,
wrp.pl, gieldarolna.pl, Geoportal - geoportal.gov.pl, Zintegrowany
System Rolniczej Informacji Rynkowej, Krajowa Sieć Obszarów
Wiejskich - ksow.pl),
korzystać z for wymiany informacji rolniczych – zapoznają się
z zasadami korzystania z nich (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl);
korzystać z portali meteorologicznych (np. pogodynka.pl,
agropogoda.pl, profesjonalne prognozy pogody, systemy i aplikacje
RSO),
jak wyszukiwać i wykorzystywać licencje i patenty związane z uprawą
i ochroną roślin,
sprawdzać wiarygodność potencjalnych partnerów biznesowych (np.
w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl,
wyszukiwać informacje ułatwiające zakup i zbyt towarów,
wykorzystywać media społecznościowe w codziennej pracy,
korzystać z cudzej twórczości ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa
autorskiego oraz licencji (licencje otwarte, komercyjne), na których mogą być
udostępnione treści i oprogramowanie wraz z przykładami/źródłami, oraz
praw i obowiązków wynikających z regulaminów serwisów internetowych.
wyszukiwać treści (związane z rozwojem zainteresowań, kursami e-
learningowymi, z zasobami do nauki nauki dla rolników, podcastami
tematycznymi, platformami e-nauki, e-doradztwa itd.),
korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta
w ePUAP i profilu zaufanego,
o dowiedzą się jak:
wykorzystać interentowe narzędzia komunikacyjne przydatne w czasie
prowadzenia agrobiznesu, wykorzystywane do kontaktu z klientami
i kontrahentami, a także w celu uzyskiwania opinii i recenzji, w tym dowiedzą
się jak:
prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy
grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-
roomów),
prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
uzyskiwać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu
z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itp.
korzystać z usług eadministracji, ze szczególnym uwzględnieniem usług dla
agrobiznesu, w tym jak:
założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
korzystać z podstawowych usług online ARiMR
(http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski.html), w tym jak
wypełniać wnioski i załatwiać sprawy online, składać wnioski
i dokonać płatności),
korzystać z usług online ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR,
korzystać z usług online GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ,
rozliczyć podatki (e-płatności i e-deklaracje), złożyć deklaracje
i opłacić lub sprawdzić składki na KRUS i ZUS online,
korzystać z usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal
eKRUS.gov.pl)
korzystać z e-finansów, w tym jak dokonywać zakupów i sprzedaży przez
internet, w tym jak dokonać płatności elektronicznych, potwierdzenia
zakupów, wydawania paragonów itd., a także jak korzystać z bankowości
elektronicznej lub przyjmowania płatności online (nauka z wykorzystaniem
demo serwisów bankowych), jak korzystać bezpiecznie z e-finansów
(przykłady oszustw i prób wyłudzeń).
o utrwalą:
wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji
państwowej z wersji online.
ZAGADNIENIA:
Zasady bezpieczeństwa w sieci - oprogramowanie i aplikacje (apki) niezbędne do
bezpiecznego zaistnienia agrobiznesu w sieciach społecznościowych; ochrona
komputera/telefonu/smartTV i innych urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem,
wykorzystanie aplikacje – poszukiwanie, instalacja (w tym na co mogą nie wyrazić zgody),
użytkowanie (głównie darmowe aplikacje mobilne dla rolników m.in. dostępne na
wybranych stronach e-administracji np. geoportal, czy ksow.pl, agro-alarm.pl).
Treści w internecie – zasady wyszukiwania i pozyskiwania danych (tekstów, obrazów, filmów,
informacji, statystyk itd.), wyszukiwanie treści związanych z rozwojem zainteresowań,
kursami e- learningowymi, z zasobami do nauki nauki dla rolników, podcastami
tematycznymi, platformami e-nauki, e-doradztwa itd., wyszukiwanie dostawców, ofert,
rynków zbytu dla swoich towarów i usług, śledzenie trendów, przegląd najpopularniejszych
portali i platform rolniczych (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-
rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl, Geoportal - geoportal.gov.pl, Zintegrowany System
Rolniczej Informacji Rynkowej, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich - ksow.pl), korzystanie z for
wymiany informacji rolniczych – zasady korzystania z nich (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl),
korzystanie z portali meteorologicznych (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl, profesjonalne
prognozy pogody, systemy i aplikacje RSO).
Komunikacja w sieci – uzyskiwanie pomocy online (czat, email, wideorozmowa) przy
korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów, szyfrowanie
komunikacji, wykorzystanie internetowych narzędzi komunikacyjnych przydatnych w czasie
prowadzenia agrobiznesu, wykorzystywanych do kontaktu z klientami i kontrahentami,
a także w celu uzyskiwania opinii i recenzji (prowadzenie rozmów przez internet –
wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą
chat-roomów).
Agrobiznes w sieci – własna strona, wyszukiwanie dostawców, ofert, rynków zbytu dla
swoich towarów i usług, wiarygodność potencjalnych partnerów biznesowych, e-marketing
i e-informacja o biznesie, wizerunek w sieci.
e-finanse – zakupy i sprzedaż przez internet, płatności elektroniczne, potwierdzenia
zakupów, wydawanie paragonów itd., bankowość elektroniczna, przyjmowanie płatności
online, korzystanie z bankowości elektronicznej lub przyjmowania płatności online (nauka
z wykorzystaniem demo serwisów bankowych), przykłady oszustw i prób wyłudzeń.
Prawo, a internet – licencje, ochrona danych osobowych, ochrona praw autorskich, legalne
pobieranie i obracanie treściami; prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów
internetowych, wyszukiwanie informacji o licencjach i patentach związane z uprawą
i ochroną roślin, itd., sprawdzanie wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych (np.
w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl).
e-administracja – konto ePUAP, profil zaufany, dokumenty i dane w sieci, obsługa
administracyjna agrobiznesu online - założenie i wykorzystywanie konta w ePUAP i profilu
zaufanego, korzystanie z podstawowych usług online ARiMR (http://www.arimr.gov.pl/dla-
beneficjenta/wnioski.html), w tym wypełnianianie wniosków i załatwianie spraw online,
składanie wniosków i dokonanie płatności, korzystanie z usług online ARR/ANR/ODR –
docelowo KOWR, korzystanie z usług online GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ,
rozliczenie podatków (e-płatności i e-deklaracje), złożenie deklaracji i opłacenie lub
sprawdzenie składki na KRUS i ZUS online, korzystanie z usług online dla ubezpieczonych
w KRUS (portal eKRUS.gov.pl).
PRZEBIEG KURSU
Godzina Dzień 1. Dzień 2.
8.00-8.50 T. 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci T. 5. e-finanse
9.00-9.50 T.2. Treści w internecie
10.00-10.50
11.10-12.00 T. 6. Prawo, a internet
12.10-13.00 T.3. Komunikacja w sieci
13.10-14.00 T. 7. e-administracja 14.10-15.00 T. 4. Agrobiznes w sieci
15.10-16.00
Temat 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed złośliwym
oprogramowaniem,
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich szukać, jak je
zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do czego ich używać
(głównie darmowe aplikacje mobilne dla rolników m.in. dostępne na wybranych
stronach e-administracji np. geoportal, czy ksow.pl, agro-alarm.pl),
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Złośliwe oprogramowanie.
2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne.
3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych.
4. Zapory ogniowe (Firewall)
5. BHP poruszania się w sieci.
6. BHP korzystania z aplikacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Złośliwe oprogramowanie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Złośliwe oprogramowanie (ang. malicious software) – definicja, działanie, cel istnienia, sposób
rozprzestrzeniania. Rodzaje: robaki, trojany, bomby logiczne, exploity, keyloggery, keytracery,
ransomwary, rootkity, spywary, stealwary i inne (ogólna zasada działania).
Zagadnienie 2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5minut
Metody ataków. Rodzaje ataków. Używane do ataków środki techniczne i programowe. Ataki
wewnętrzne, zewnętrzne, tradycyjne, zapośredniczone, rozproszone. Włamania: kradzież danych,
kradzież tożsamości, utrata lub zamiana danych, blokada. Rodzaje ataków: spam, DoS (SyN, Ping),
DdoS, phishing.
Zagadnienie 3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5minut
Rodzaje programów antywirusowych i profilaktyka antywirusowa – skanery, monitoringi, disifectory,
integrity checkery, kompleksowe aplikacje ochronne. Profilaktyka firm i korporacji. Profilaktyka na
potrzeby domowe i prywatne. Rodzaje zabezpieczeń: firewalle, blokery, łatki (patche) i aktualizacje,
tradycyjna ochrona przed wirusami. Systemy IDS.
Zagadnienie 4. Zapory ogniowe (Firewall)
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5minut
Firewall – definicja, działanie, sposób aktualizacji i wykorzystania. Kopie zapasowe. Ochrona IP.
Oddzielenie sieci. Filtrowanie IP i treści. Uwierzytelnienie i szyfrowanie. Rejestrowanie i keylogi.
Zagadnienie 5. BHP poruszania się w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Kwestia tożsamości sieciowej – anonimowość, IP, IPtracker. Siła haseł. Zasady ustalania haseł.
Połączenia szyfrowanie i połączenia http://. Trackery treści – ochrona przed monitorowaniem. Tryb
prywatny, tryb incognito w przeglądarkach. Logowanie. Fałszywe strony. Strony wyłudzające hasła.
Strony wyłudzające dane osobowe. Udostępnianie zasobów komputera. Udostępnianie RAM.
Zagadnienie 6. BHP korzystania z aplikacji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Błędy aplikacyjne. Google hacking. IoT (Internet Rzeczy). Odwołania do nieistniejących stron.
Komunikacja HTTP. Siłowe wywołanie błędu. Zdradliwe pliki. Nieautoryzowany upload.
Nieautoryzowana działalność aplikacji. Naliczanie opłat bez umowy. Pobieranie danych bez zgody
użytkownika. Interferowanie z innymi programami i aplikacjami. Wyszukiwanie i pobieranie aplikacji.
Konieczne zgody. Użytkowanie aplikacji. Darmowe aplikacje mobilne dla rolników dostępne na
wybranych stronach e-administracji np. geoportal, czy ksow.pl, agro-alarm.pl.
Ćwiczenie: ściągnięcie i zainstalowanie jednej z pięciu wybranych aplikacji. Rejestracja w aplikacji.
Odinstalowanie aplikacji lub usunięcie aplikacji.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 2. Treści w internecie
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe, metody praktyczne
(ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu:
nauczą się:
o wyszukiwać i pozyskiwać dane (teksty, obrazy, filmy, informacje, statystyki itd.),
o wyszukiwać treści związane z rozwojem zainteresowań, kursami e- learningowymi,
z zasobami do nauki nauki dla rolników, podcastami tematycznymi, platformami
e-nauki, e-doradztwa itd.,
o wyszukiwać dostawców, oferty, rynki zbytu dla swoich towarów i usług,
o śledzić trendy, dzięki przeglądowi najpopularniejszych portali i platform rolniczych
(np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl,
gieldarolna.pl, Geoportal - geoportal.gov.pl, Zintegrowany System Rolniczej
Informacji Rynkowej, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich - ksow.pl),
o korzystać z for wymiany informacji rolniczych – zasady korzystania z nich (np. rolnik-
forum.pl, fpr.com.pl),
o korzystać z portali meteorologicznych (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl,
profesjonalne prognozy pogody, systemy i aplikacje RSO),
dowiedzą się jak:
o wyszukiwać dane w serwisach społecznościowych i wewnętrznych przeglądarkach,
o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Treści w internecie”.
Frączek-Broda Joanna, „Treści w internecie”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Wyszukiwarki internetowe i operatory wyszukiwania.
2. Internetowe bazy danych i serwisy zawierające wyszukiwarki.
3. Rozwój zainteresowań i pogłębianie wiedzy zawodowej.
4. Internetowy rynek.
5. Co teraz? – pogoda, trendy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Wyszukiwarki internetowe i operatory wyszukiwania
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Zasady działania wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarki zamknięte i otwarte (wewnętrzne
i ogólnoświatowe). Ograniczenia wyszukiwarek. Google Chrome, Firefox, Safari, UC Browser, Internet
Explorer, Opera, Sougou, Cheetah, QQ. Opcje dodatkowe wyszukiwarek. Skuteczne wyszukiwanie.
Zasady formułowania zapytań w wyszukiwarce. Strategie wyszukiwania i opcje zaawansowane.
Operatory wyszukiwania. Najczęściej stosowane operatory.
Zagadnienie 2. Internetowe bazy danych i serwisy zawierające wyszukiwarki
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Przykłady. Definicje. Uwierzytelnienie i autoryzacja, tokeny i uwierzytelnienie zbliżeniowe, biometria
i uwierzytelnienie fizykalne. Sposób organizacji internetowych baz danych. Nielegalne pozyskiwanie
haseł. Bazy proste: bazy kartotekowe, hierarchiczne bazy danych. Bazy złożone: bazy relacyjne, bazy
obiektowe, bazy relacyjno-obiektowe, strumieniowe bazy danych, temporalne bazy danych. Cel
zawarcia wewnętrznej przeglądarki w serwisie. Prasa. Biblioteki. Zakupy.
Ćwiczenie: wyszukiwanie proste i zaawansowane w serwisach, bazach danych i przeglądarkach. Cel:
znalezienie tego samego przedmiotu we wszystkich trzech wyszukiwaniach.
Zagadnienie 3. Rozwój zainteresowań i pogłębianie wiedzy zawodowej
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Wyszukiwanie treści związanych z rozwojem zainteresowań, kursami e- learningowymi, z zasobami
do nauki nauki dla rolników, podcastami tematycznymi, platformami e-nauki i e-doradztwa.
Ćwiczenie: Wyszukanie 1 artykułu prasowego, 1 tutoriala, 1 opracowania naukowego i 1 ostrzeżenia
na zadany temat (np. podniesienie wydajności uprawy porzeczki czarnej i jabłka).
Zagadnienie 4. Internetowy rynek
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Wyszukiwanie dostawców, oferty, rynki zbytu dla swoich towarów i usług.
Ćwiczenie: Wyszukiwanie na 1 polskim i 1 niemieckim portalu rynku zbytu dla wybranego
owocu/warzywa.
Zagadnienie 5. Co teraz? – pogoda, trendy
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 60 minut
Śledzenie trendów dzięki przeglądowi najpopularniejszych portali i platform rolniczych (farmer.pl,
gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl, Geoportal -
geoportal.gov.pl, Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej, Krajowa Sieć Obszarów
Wiejskich - ksow.pl). Korzystanie z for wymiany informacji rolniczych – zasady korzystania z nich (np.
rolnik-forum.pl, fpr.com.pl). Korzystanie z portali meteorologicznych (pogodynka.pl, agropogoda.pl,
profesjonalne prognozy pogody, systemy i aplikacje RSO).
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 3. Komunikacja w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe, metody praktyczne
(ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać aplikacje wspierające komunikację biznesową w internecie, w tym jak
wykorzystywać netkomunikację w celu wsparcia własnego agrobiznesu, nawiązać
kontakt ze współpracownikami i klientami, jak uzyskać feedback,
o uzyskiwać pomoc online z wykorzystaniem takich narzędzi jak: czat, email,
wideorozmowa,
o korzystać z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itp. za
pośrednictwem sieci,
o szyfrować komunikację i korzystać z aplikacji szyfrujących,
o działać w grupach dyskusyjnych,
dowiedzą się jak:
o nawiązać i utrzymać komunikację w sieci,
o nawiązać i utrzymać skuteczną komunikację z pokoleniem ucyfrowionym,
o funkcjonują nowe formy komunikacji onlinowej,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Martens Anna, formy i normy – język komunikacji internetowej, rozważania wstępne [w:] Kwartalnik
Internetowy „Komunikacja Społeczna” 2012, nr 2. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do
wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAh
XPOSwKHYwCBuoQFgg_MAI&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta
1.element.desklight-f7a740dc-cde5-4813-b3ca-190c2ecef213%2Fc%2FAMartens_-
_KSnr2.pdf&usg=AOvVaw03w5PnZoyt3kzhxKPS3VpD.
Molga Agnieszka, Internet jako narzędzie komunikacji w opinii respondentów [w:] Dydaktyka Informatyki T. 11 (2016), s. 36-44. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAhXPOSwKHYwCBuoQFghQMAM&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta1.element.desklight-792c015e-329b-4703-af52-2a4764dafc72%2Fc%2FDOI_05.pdf&usg=AOvVaw28DRLKBDAOK6BIuZQeQq00.
Szewczyk Agnieszka, Popularność form komunikacji internetowej w Polsce [w:] Zeszyty naukowe
Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica nr 27, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2011,
s. 159-179. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://topaz.univ.szczecin.pl/nauka_wneiz/studia_inf/27-2011/si-27-159.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Komunikacja w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Komunikacja w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Aplikacje komunikacyjne.
2. Komunikacja sieciowa.
3. Komunikacja na potrzeby agrobiznesu w internecie.
4. Internet w komunikacji międzyludzkiej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Aplikacje komunikacyjne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Aplikacje komunikacyjne wewnątrz platform i programów i komunikatory. Komunikatory globalnego
zasięgi – działanie, możliwości, opcje dodatkowe. Wiadomości tekstowe, skróty tekstowe, ikonki,
emotki (emoji). Wiadomości audio, wiadomości audiowideo. Aplikacje komunikacyjne w razie sytuacji
awaryjnej (korzystanie z geolokalizacji). Szyfrowanie komunikacji i aplikacje szyfrujące. Przyszłość
tradycyjnego „telefonowania”.
Zagadnienie 2. Komunikacja sieciowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Trendy na 2018 rok – najpopularniejsze komunikatory w Polsce. Krótkie porównanie funkcjonalności
najważniejszych komunikatorów (Messenger, WhatsApp, Telegram, Skype, Signal, Viber, Ring,
Signal). Natywne aplikacje komunikacyjne dedykowane tabletom i smartfonom. multikomunikatory:
Trillian i Pidgin. Zasady działania komunikacji sieciowej. Bezpieczeństwo. Mechanika. Zakładanie kont.
Szyfrowanie. Zapis wiadomości i komunikacji na wypadek przejścia w offline. Backupy. Pomoc online
z wykorzystaniem takich narzędzi jak: czat, email, wideorozmowa. Korzystanie z usług firm
turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itp. za pośrednictwem sieci.
Zagadnienie 3. Komunikacja na potrzeby agrobiznesu w internecie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Techniczna strona kontaktu z subskrybentami, klientami, kontrahentami, fanami i followersami.
Wykorzystanie internetowych narzędzi komunikacyjnych przydatnych w czasie prowadzenia własnej
firmy, wykorzystywanych do kontaktu z klientami i kontrahentami, a także w celu uzyskiwania opinii
i recenzji – prowadzenie rozmów przez internet: wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach
społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów, prowadzenie transmisji internetowych
w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat).
Ćwiczenie: nawiązanie komunikacji za pomocą wiadomości mailowej, chatu, wideorozmowy.
Wysłanie załączników przez mail i komunikator.
Zagadnienie 4. Internet w komunikacji międzyludzkiej
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Ćwiczenie: Nowe wzorce komunikacji. Wpływ usieciowienia na społeczeństwa zachodnie. Wpływ
komunikacji sieciowej na model komunikacyjny (komunikacja horyzontalna w miejsce hierarchicznej)
i dalsze konsekwencje usieciowienia (wpływ na rodziny, edukację i rynek pracy).
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 4. Agrobiznes w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: ćwiczenia praktyczne (ćwiczenia na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
z elementami wykładu
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (metoda przypadków, burza mózgów), metody
praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) z elementami wykładu
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać aplikacje wspierające działanie agrobiznesowe w internecie,
o wyszukiwać dostawców, ofert, rynków zbytu dla swoich towarów i usług,
o sprawdzać wiarygodność potencjalnych partnerów biznesowych (np.
w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl),
o rozpowszechniać w sieci informacje o swoim biznesie (wizytówka, media
społecznościowe, widoczność w serwisach typu Google Maps, Booking itd.), a więc
także kształtować swój wizerunek w sieci (a także podtrzymywać go poza siecią),
dowiedzą się jak:
o tworzyć i prowadzić strony internetowe, w tym jak umieścić na stronie internetowej
stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Agrobiznes w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Agrobiznes w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Rozwijanie agrobiznesu dzięki sieci.
2. Zasady budowania wizerunku w sieci.
3. Zarządzenie swoim brandem w sieci.
4. Komunikacja firmowa w internecie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Rozwijanie agrobiznesu dzięki sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Wyszukiwanie dostawców, ofert, rynków zbytu dla swoich towarów i usług dzięki sieci i platformom
dedykowanym wymianie informacji i danych. Sprawdzanie wiarygodności potencjalnych partnerów
biznesowych (np. w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl). Bezpieczeństwo danych i RODO,
a poszukiwania w sieci.
Zagadnienie 2. Zasady budowania wizerunku w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Pojęcie i przedmiot „wizerunku”. Wymiary i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej,
a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego
wizerunku. Elementy wizerunku, które warto promować w sieci. Świadome komunikowanie treści
w internecie. Etapy tworzenia wizerunku. Metody tworzenia wizerunku. Platformy o największym
zasięgu biznesowym. Krótkie porównanie funkcjonalności najważniejszych platform (także
blogowych): FB, Twitter, LinkedIn, Google+, Youtube, Instagram, Pinterest, Tumblr, Snapchat, Reddit,
Flickr, Periscope, WorldPress.
Ćwiczenie 1: założenie konta w jednej z wybranych platform. Celem ćwiczenia jest nauka zasady
zakładania kont i poruszania się w mediach społecznościowych (wskazanie wzorca, na którym opiera
się mechanika zakładania konta i jego pierwszej edycji w którymkolwiek z portali).
Zagadnienie 3. Zarządzenie swoim brandem w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Rozpowszechnianie w sieci informacji o swoim biznesie – wizytówka, media społecznościowe,
widoczność w serwisach typu Google Maps, Booking itd. Zaangażowanie w prowadzenie profilu.
Zasięg postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami i followersami. Zasada wzajemności
w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści. Narzędzia ułatwiające publikowanie treści.
Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania. Pozycjonowanie wybranych elementów.
Zagadnienie 4. Komunikacja firmowa w internecie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Techniczna strona kontaktu z subskrybentami, klientami, kontrahentami, fanami i followersami.
Wykorzystanie internetowych narzędzi komunikacyjnych przydatnych w czasie prowadzenia własnej
firmy, wykorzystywanych do kontaktu z klientami i kontrahentami, a także w celu uzyskiwania opinii
i recenzji – prowadzenie rozmów przez internet: wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach
społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów, prowadzenie transmisji internetowych
w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat).
Ćwiczenie: nawiązanie komunikacji za pomocą wiadomości mailowej, chatu, wideorozmowy.
Wysłanie załączników przez mail i komunikator.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 5. e-finanse
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: zajęcia praktyczne (ćwiczenia na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków,
burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystać z e-finansów, w tym jak:
dokonywać zakupów i sprzedaży przez internet,
dokonać płatności elektronicznych,
potwierdzenia zakupów,
wydawania paragonów,
o korzystać z bankowości elektronicznej (nauka z wykorzystaniem demo serwisów
bankowych)
o obsługiwać płatności online,
dowiedzą się:
o jakie prawa odnoszą się do rozliczeń e-finansowych,
o jakie instrumenty fizyczne i cyfrowe zabezpieczają i obsługują e-płatności,
o jakie są najczęstsze oszustwa i wyłudzenia,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu prawnych powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Banasikowska J., Rodzaje płatności i systemy płatności na rynku elektronicznym [w:] Teoretyczne
podstawy tworzenia SWO i strategie budowy e-biznesu, (red.) H.Sroka, Ustroń 2009, s. 181-188.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.swo.ae.katowice.pl/_pdf/127.pdf.
E-płatności – nowy system elektronicznych opłat sądowych. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.nysa.sr.gov.pl/bindata/documents/DOCced6d233ca36bcdf649f470233780c1d.pdf.
Nazarko J., Dziekoński K., e-finanse - nowy świat usług finansowych. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.nazarko.pl/public/data/resource/upload/00003/2426/file/e-finanse.pdf.
Raport Płatności cyfrowe 2017. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.ecommercepolska.pl/files/9315/1125/8342/platnosci_cyfrowe_20172.pdf.
Zakupy przez internet. Poradnik UOKiK. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem:
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pliki/uokik_zakupy_przez_internet_ulotka_2014.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-finanse”.
Frączek-Broda Joanna, „e-finanse”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. e-finanse – wstęp.
2. Zakupy i sprzedaż.
3. Płatności elektroniczne.
4. Potwierdzenie zakupu.
5. Paragony i faktury online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. e-finanse – wstęp
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Definicja e-płatności. Warunki korzystania z e-płatności: konieczne oprogramowanie i zgody. Prawa
odnoszące się do rozliczeń e-finansowych. Instrumenty fizyczne i cyfrowe zabezpieczające
i obsługujące e-płatności. Najczęstsze oszustwa i wyłudzenia.
Zagadnienie 2. Zakupy i sprzedaż
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Prawa konsumenta i sprzedającego. Rodzaje umów zawieranych w czasie zakupów i sprzedaży online.
Obowiązki informacyjne przedsiębiorcy. Odstąpienia od umowy. Czas trwania umowy. Gwarancje.
Rękojmia. Reklamacje. Obowiązek zapłaty. Unieważnianie transakcji. Odstąpienie od umowy.
Ćwiczenie: Wyszukanie formularza unieważnienia transakcji i dostosowanie go do własnej agrofirmy
i produktów/usług.
Zagadnienie 3. Płatności elektroniczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Płatności e-commerce. Przelewy. Portfele elektroniczne. Blik. Płatności SMS. Płatności kartą.
Najpopularniejsze systemy płatności e-commerce: Dotpay, Przelewy24, Transferuj.pl, PayU, Payeezy.
Systemy raportowe.
Ćwiczenie 1: Dokonanie przelewu jednorazowego opóźnionego. Anulowanie płatności (nauka
z wykorzystaniem demo serwisów bankowych).
Ćwiczenie 2: Płatność BLIKiem.
Zagadnienie 4. Potwierdzenie zakupu
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Dokumentowanie zakupu na aukcji w księdze przychodów i rozchodów. Dokumenty stanowiące
podstawę wpisu do KPiR - umowy sprzedaży, dowody opłat dokonywanych na podstawie książeczek
opłat, inne dowody opłat. Potwierdzenie dokonania transakcji z usługi PayU. Dokumentowanie
zakupów online od osoby prywatnej.
Zagadnienie 5. Paragony i faktury online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Programy dostępne online do wystawiania i rozliczania faktur. Zasady bezpieczeństwa. Dane
wrażliwe. Faktury wystawiane online na żądanie osoby prywatnej. Paragon z NIPem – zmiany
w prawie w 2018 roku.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 6. Prawo, a internet
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgodnie z prawem, w tym nauczą się jak
zgodnie z prawem należy ich szukać i jak je zainstalować (w tym na co mogą nie
wyrazić zgody),
o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym
uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, zasad odnoszących się do licencji
(licencje otwarte, komercyjne), na których mogą być udostępnione treści
i oprogramowanie wraz z przykładami/źródłami,
o jakie są prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych,
o wyszukiwać informacje o licencjach i patentach związane z uprawą i ochroną roślin,
o sprawdzać wiarygodność potencjalnych partnerów biznesowych (np.
w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl),
dowiedzą się jak:
o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w internecie,
o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo wizerunku,
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
o zgodnie z prawem korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
o zgodnie z prawem korzystać z usług eadministracji.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu prawa internetowego (rodzaje licencji, warunki użytkowania,
konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie),
o wiedzę z zakresu prawnych powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo, a internet”.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo, a internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Prawa autorskie.
2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem.
3. Licencje i wolne oprogramowanie.
4. Poszukiwanie informacji prawnych dla rolników.
5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania.
6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Prawa autorskie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.
Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy
rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów
normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,
opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione
postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa
majątkowe.
Zagadnienie 2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Korzystanie
z aplikacji i oprogramowania zgodnie z prawem, w tym poszukiwanie i instalowanie oprogramowania.
Konieczne zgody. Zasada odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim.
Prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych. Dozwolony użytek publiczny,
dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej twórczości bez
zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę na korzystanie
z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie korzystania
z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw majątkowych,
a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie z wizerunku innych
osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.
Zagadnienie 3. Licencje i wolne oprogramowanie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika, ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne
i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól eksploatacji. Licencja Creative Commons.
Free Software. Open Source.
Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu
zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać komercyjnie.
Zagadnienie 4. Poszukiwanie informacji prawnych dla rolników
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Licencje i patenty związane z uprawą i ochroną roślin. Wiarygodność potencjalnych partnerów
biznesowych (np. w ems.ms.gov.pl, mojepanstwo.pl).
Ćwiczenie: wyszukanie informacji na stronach instytucji publicznych o przetargach.
Zagadnienie 5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Dobra osobiste – definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Zarządzanie prywatnością w sieci.
Reagowanie na nadużycia w internecie. Postępowanie na wypadek pogwałcenia praw użytkownika –
zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy. Poinformowanie sprawcy (mail,
drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie prokuratora o zaistniałym naruszeniu.
Zagadnienie 6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 7. e—administracja.
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: ćwiczenia praktyczne poprzedzone instruktażem (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków,
burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP
i profilu zaufanego,
dowiedzą się jak:
o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
o korzystać z usług eadministracji dla obywateli i mieszkańców RP,
o korzystać z usług eadministracji, ze szczególnym uwzględnieniem usług dla
agrobiznesu, w tym jak:
korzystać z podstawowych usług online ARiMR (http://www.arimr.gov.pl/dla-
beneficjenta/wnioski.html), w tym jak wypełniać wnioski i załatwiać sprawy
urzędowe online,
składać wnioski i dokonywać płatności,
korzystać z usług online ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR,
korzystać z usług online GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ,
rozliczać podatki (e-płatności i e-deklaracje),
złożyć deklaracje i opłacić lub sprawdzić składki na KRUS i ZUS online,
korzystanie z usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl)
załatwić drogą elektroniczną sprawy związane z wysłaniem
pisma/informacji/sprawozdania do urzędu, odbiorem odpowiedzi od urzędu
(z uwzględnieniem wykorzystania wsparcia dostępnego w ramach Centrum
Pomocy w serwisie biznes.gov.pl),
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej
z wersji online.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-administracja”.
Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.
2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.
3. Obsługa administracyjna obywatela online.
4. Obsługa administracyjna agrobiznesu online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.
Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe
dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne
i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne
strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju
e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania
cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.
Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie
z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.
Ćwiczenie: Założenie konta e-PUAP. Administrowanie kontem.
Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna obywatela online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Składanie skarg i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego.
Interwencje posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej.
Zagadnienie 4. Obsługa administracyjna agrobiznesu online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 90 minut
Poszukiwanie zatrudnienia lub pracowników. Rozliczenia podatkowe. Telepraca i inne formy
przedsiębiorczości. Dobre praktyki. Korzystanie z asystentów internetowych, chatbotów i z Centrum
Pomocy przy serwisie biznes.gov.pl. Rozliczanie online podatków, złożenie deklaracji. Opłacanie lub
sprawdzenie wysokości składki na KRUS/ZUS online. Korzystanie z podstawowych usług online ARiMR
(http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski.html), w tym wypełnianie wniosków i załatwianie
spraw urzędowych online. Korzystanie z usług online ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR. Korzystanie z
usług online GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ. Korzystanie z usług online dla
ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl)
Ćwiczenie 1: przygotowanie wniosku online o dofinansowanie celowe, złożenie wniosku.
Ćwiczenie 2: wysłanie sprawozdania do urzędu za pomocą sieci.
Ćwiczenie 3: nawiązanie efektywnej komunikacji z Centrum Pomocy przy serwisie biznes.gov.pl.
Ćwiczenie 4: Sprawdzenie składki KRUS online.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Banasikowska J., Rodzaje płatności i systemy płatności na rynku elektronicznym [w:] Teoretyczne
podstawy tworzenia SWO i strategie budowy e-biznesu, (red.) H.Sroka, Ustroń 2009, s. 181-188.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.swo.ae.katowice.pl/_pdf/127.pdf.
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
E-płatności – nowy system elektronicznych opłat sądowych. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.nysa.sr.gov.pl/bindata/documents/DOCced6d233ca36bcdf649f470233780c1d.pdf.
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Martens Anna, formy i normy – język komunikacji internetowej, rozważania wstępne [w:] Kwartalnik
Internetowy „Komunikacja Społeczna” 2012, nr 2. Dokument w formie pdf, dostęp: 20.07.2018, do
wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAh
XPOSwKHYwCBuoQFgg_MAI&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta
1.element.desklight-f7a740dc-cde5-4813-b3ca-190c2ecef213%2Fc%2FAMartens_-
_KSnr2.pdf&usg=AOvVaw03w5PnZoyt3kzhxKPS3VpD.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Molga Agnieszka, Internet jako narzędzie komunikacji w opinii respondentów [w:] Dydaktyka Informatyki T. 11 (2016), s. 36-44. Dokument w formie pdf, dostęp: 20.07.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAhXPOSwKHYwCBuoQFghQMAM&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta1.element.desklight-792c015e-329b-4703-af52-2a4764dafc72%2Fc%2FDOI_05.pdf&usg=AOvVaw28DRLKBDAOK6BIuZQeQq00.
Nazarko J., Dziekoński K., e-finanse - nowy świat usług finansowych. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.nazarko.pl/public/data/resource/upload/00003/2426/file/e-finanse.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Raport Płatności cyfrowe 2017. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.ecommercepolska.pl/files/9315/1125/8342/platnosci_cyfrowe_20172.pdf.
Szewczyk Agnieszka, Popularność form komunikacji internetowej w Polsce [w:] Zeszyty naukowe
Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica nr 27, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2011,
s. 159-179. Dokument w formie pdf, dostęp: 20.07.2018, do wglądu pod adresem:
http://topaz.univ.szczecin.pl/nauka_wneiz/studia_inf/27-2011/si-27-159.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Zakupy przez internet. Poradnik UOKiK. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem:
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pliki/uokik_zakupy_przez_internet_ulotka_2014.pdf.
Inne:
Frączek-Broda Joanna, „Agrobiznes w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „e-finanse”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Komunikacja w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo, a internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Treści w internecie”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Agrobiznes w sieci”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-administracja”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-finanse”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Komunikacja w sieci”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo, a internet”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Treści w internecie”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.