Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

13

Click here to load reader

Transcript of Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

Page 1: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I Data: 07.03.2012r.

Prowadząca: Irena Choińska

Klasa: 1e

Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 – zadania różne.

Obszary z podstawy programowej:-  w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się

rozumnie, dąży do wykonania zadania,

- sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia),

wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20);

zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),

- wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując

na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie

do 10, poprawnie zapisuje te działania,

- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej

sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;

Cele operacyjne: Uczeń:

- Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;

- Umie porządkować liczby jednocyfrowe;

- Porównuje liczby w zakresie 10;

- Rozwiązuje proste zadania tekstowe;

- Układa zadanie tekstowe do ilustracji;

- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;

- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych.  Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w

grupach.

 Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do

przyznawania punktów, znaczki dla uczniów.

Page 2: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

  Przebieg zajęć:

1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno

działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy,

aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1).

2.Uczniowie pracują samodzielnie (zadanie zróżnicowane). Obliczają działania

następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy

odczytują hasło – temat zajęć (KARTA PRACY 2).

3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń

porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =.

Przerwa śródlekcyjna.4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3).

5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie w zakresie 10. Uczniowie

samodzielnie rozwiązują zadanie (KARTA PRACY 4).

6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5).

7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe).

8.Podsumowanie.

Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała?

Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów

znaczkami.

Karty Pracy:

Page 3: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

KARTA PRACY 1

Zadanie

Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie

przekaż koledze.

META

+ 2

+1

-1

+4

+3

2

START

Page 4: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

-2 - 6

-1+ - 5

- 1 + 4 + 2

KARTA PRACY 2

I poziom

1 + 1 = Z 2 + 3 = D

Page 5: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

10 - 4 = A 6 - 3 = A

5 + 2 = N 7 + 3 = A

9 - 1 = I

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 2

II poziom

3 + 1 + 1 = A 4 + 3 + 1= I

10 - 6 - 1 = A 8 - 4 - 2 = Z

2 + 3 + 2 = N 7 + 2 + 1 = A

Page 6: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

9 - 5 = D

LICZBY

LITERY

KARTA PRACY 3

Na tej karcie pracy, należy uzupełnić działania odpowiednimi liczbami tak, aby

działania były prawdziwe.

8 = __ + __

10 = __ + __ + __

5 = __ + __

9 = __ + __ + __

Page 7: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

KARTA PRACY 4

Jurek włożył do koszyka 5 gruszek. Ola dołożyła 4 gruszki.

Ile gruszek jest w koszyku?

                                                               

                                                               

                                                               

                                                               

W koszyku jest gruszek.

KARTA PRACY 5

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

     

     

     

Page 8: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

+ =

Page 9: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

+ =

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

+ =

Page 10: Konspekt lekcji matematyki w klasie 1

Ułóż zadanie do ilustracji, działanie i podaj odpowiedź na pytanie zawarte w zadaniu.

+ =