Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref...
Transcript of Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref...
![Page 1: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/1.jpg)
53● MALI GIGANCI
Geografia (SPP: GIM kl. 2–3)
ChArAkterystykA stref kLIMAtyCzNyCh AMerykI PółNoCNejCzas realizacji tematu45 min
Cele lekcjiUczeń:• określawpływwybranychczynnikówklimatotwórczychnaklimatAmerykiPółnocnej;•wskazujenamapieAmerykiPółnocnejstrefyklimatyczne,podajeichnazwyorazodpowiadająceimtypyklimatu;• napodstawieklimatogramówopisujecechywybranychtypówklimatu;• przyporządkowujeroślinyizwierzętadowybranychstrefklimatycznychAmerykiPółnocnej;• określaantropogeniczneprzyczynyiskutkizmianklimatu;• proponujesposobyprzeciwdziałaniazmianomklimatu.
Metody i formy pracy• pracaindywidualna,wgrupachizcałymzespołem;•wykład;• dyskusjakierowana;• burzamózgów;• kartypracy.
Środki dydaktyczne• kartypracy;• atlasgeograficzny;• podręcznik;• tablicainteraktywnalubzestawmultimedialny;•mapafizycznaAmerykiPółnocnej.
Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotuGeografia (SPP: GIM kl. 2–3)1.Mapa–umiejętnościczytania,interpretacjiiposługiwaniasięmapą.Uczeń:2)odczytujezmapinformacjeprzedstawionezapomocąróżnychmetodkartograficznych;5)dobieraodpowiedniąmapęwceluuzyskaniaokreślonychinformacjigeograficznych;8)analizujeiinterpretujetreścimapogólnogeograficznych,tematycznych,turystycznych.3.Wybranezagadnieniageografiiifizycznej.Uczeń:1)charakteryzujewpływgłównychczynnikówklimatotwórczychnaklimat;2)charakteryzujenapodstawiewykresówlubdanychliczbowychprzebiegtemperaturypowietrzaiopadówatmosfe-rycznychwciągurokuwwybranychstacjachmeteorologicznychpołożonychwróżnychstrefachklimatycznych;ob-liczaamplitudęiśredniątemperaturępowietrza;wykazujenaprzykładachzwiązekmiędzywysokościąSłońcaatem-peraturąpowietrza;3)wykazujezróżnicowanieklimatyczneZieminapodstawieanalizymaptemperaturypowietrzaiopadówatmosfe-rycznychorazmapstrefklimatycznychnaZiemi.
Przygotowanie do lekcjiLekcjapowinnasięodbyćpoobejrzeniufilmuMali giganci.Przedprojekcjąnauczycielprosiuczniów,byzwróciliuwa-gęnaaspektyzwiązanezestrefamiklimatycznymiwystępującymiwAmerycePółnocnejiuzupełnilikartępracynr1(patrzs.57).Przedlekcjąnauczycielkopiujekartypracy.
Przebieg lekcjiFAZAWSTĘPNANauczycielprzedstawiatematicelelekcji.Przypominauczniom,żepodczasprojekcjifilmumielizwrócićuwagęnaaspektyzwiązanezestrefamiklimatycznymiwystępującymiwAmerycePółnocnej.
FAZAREALIZACYJNANauczycielprosiwybranychuczniówoprzedstawienieuzupełnionychkartpracy.
Poprawne odpowiedzi1.liściasteimieszane;np.puchaczwirginijski,wilkszary,łośwschodnioamerykański,żabadrzewna;pustynnychlubpu-styniSonora;np.skorpion,grzechotnik,myszołowiec,żółw,jaszczurka
![Page 2: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/2.jpg)
54● MALI GIGANCI
2.strefaklimatówumiarkowanych–świadczyotymwystępowanieczterechpórroku,drzewliściastych,takichjaknp.dąborazzwierząttakichjakłoś,puchacz,wilkszary;strefaklimatówzwrotnikowych–świadczyotymwystępowanieroślinnościsucholubnejigromadzącejwodę(kaktusy),istnieniewyschniętychkorytrzecznych,twarda,wysuszonazie-miazpowodubardzomałejilościopadówlubichbraku
Nauczycieldzieliklasęnapięćgrup(losoweodliczaniedopięciu)irozdajekartypracynr2(patrzs.58-60).Posługującsięatlasemisamodzielniedobranymimapami,uczniowieuzupełniajątabelę.Poupływieustalonegoczasuposzczególnezespołyprezentująwynikipracywkolejnościzgodnejznumeracjągrup.Nauczycielprosiuczniówoułożeniewypełnio-nychpięciukartwtakisposób,abyodwzorowaćrzeczywistepołożeniestrefklimatycznychnakontynencie.
Przewidywane odpowiedzi
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatówokołobiegunowych•subpolarny(podbiegunowy)•polarny(biegunowy)
Strefaklimatówumiarkowanych
Odmianyciepłe:•morski•przejściowy•kontynentalnyzodmianąwybitniekontynentalną•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą
Odmianychłodne:•morski•przejściowy•kontynentalny•wybitniekontynentalny
Strefaklimatówpodzwrotnikowych
•morski•kontynentalny•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą
Strefaklimatówzwrotnikowych•wilgotnyzodmianąkontynentalną•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą
Strefaklimatówrównikowych•wybitniewilgotny•wilgotny•suchyiwybitniesuchy
Prowadzącypytauczniów,codostrzegają.Uczniowiepowinnizauważyć,żeklimatAmerykiPółnocnejjestniezwyklezróżnicowany,występujątamwszystkiestrefyklimatyczneorazwszystkietypyklimatu.Nauczycielrozpoczynadysku-sjędotyczącąprzyczyntakdużegozróżnicowaniaklimatycznegoAmerykiPółnocnej.Uczniowieswobodniewypowia-dająsięnatematwybranychczynnikówkształtującychklimattegokontynentu(mogąkorzystaćzpodręczników,atla-sów);zapisująswojepomysływtabelinatablicy,którauwzględniazależnościprzyczynowo-skutkowe.
N
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
![Page 3: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/3.jpg)
55● MALI GIGANCI
Przewidywane odpowiedzi
CZYNNIK KSZTAŁTUJĄCY KLIMAT SKUTEK
położeniegeograficzneImdalejodrównika,tymmniejenergiisłonecznejdocieradopowierzchniZiemi.
ukształtowanieterenu
Południkowy układ Kordylierów ogranicza wpływ OceanuSpokojnegonaklimattegokontynentu.Tesamewysokiełań-cuchygórskieumożliwiają swobodnyprzepływmaspowie-trzawkierunkupółnocnymipołudniowym.Zdarzasięlatem,żeciepłeiwilgotnepowietrzeznadZatokiMeksykańskiejdo-cieraażdopołudniowejKanady.Zimąnatomiastpolarnepo-wietrzedocieradopółwyspuFloryda,niszczącprzymrozkaminp.plantacjepomarańczy.
oddziaływanieprądówmorskich
ZachodniewybrzeżasąobmywaneprzezzimnyprądKalifor-nijski, copowodujezmniejszenieopadównaobszarachpo-zostającychwzasięguoddziaływaniategoprądu.Wschodniewybrzeżamająwiększąsumęopadów,ponieważoblewanesąprzezwodyciepłegoPrąduZatokowego.
wysokośćnadpoziomemmorzaWraz zewzrostemwysokości nad poziomemmorza spadatemperaturapowietrza.Naogółobszarygórskiecharaktery-zująsięwzrostemsumyopadów.
różnewłaściwościrozległychobszarówlądowychimorskich
Powietrzenadmorzamiioceanamijestbardziejwilgotneniżmasy powietrza nad powierzchniami lądowymi. Powietrzemorskiesprawia,żelatasąchłodniejsze,zimycieplejsze,zaśsumyopadówwyższe niż naobszarachpozostającychpodwpływemkontynentalnychmaspowietrza.
Nauczycielzwracauwagęnarozciągłośćpołudnikowąkontynentu,którasprawia,żeAmerykaPółnocnależywzasię-guwszystkichstrefklimatycznych.
Prowadzącynawiązujedofilmu,przypominającoprzedstawionychwnimstrefachklimatycznych: strefieklimatówumiarkowanych(klimatumiarkowanyciepłyprzejściowy)istrefieklimatówzwrotnikowych(klimatzwrotnikowykon-tynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą).Prezentujeklimatogramyprzedstawiającerozkładytemperaturyiopa-dówwciągurokuwtychdwóchwybranychtypachklimatuwystępującegowAmerycePółnocnej(patrzs.61).Prosiuczniów,byodczytaliminimalneimaksymalneśredniemiesięcznetemperaturypowietrza,obliczylirocznąamplitudęiśredniątemperaturępowietrzaorazokreśliliwielkośćopadówwciąguroku.
Nauczycielprosiuczniów,abyposługującsięatlasem,określiliwystępującąwAmerycePółnocnejroślinnośćnaturalnądlawymienionychodmianklimatu.
Przewidywane odpowiedziklimatumiarkowanyciepłyprzejściowy–lasyliściasteimieszane;klimatzwrotnikowykontynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą–pustynieipółpustynie Nauczycielprosioprzypomnienienazwzwierząt,którewypisaliwkarciepracynr1.Uczniowiewymieniająnazwyzwie-rzątiprzyporządkowująjedowłaściwejformacjiroślinnej,tj.amerykańskichlasówliściastychimieszanychorazpusty-niSonora.Prowadzącywskazujenamapielokalizacjępustyni,ilustrujeiuzupełniawypowiedziuczniów,wyświetlająckadryzfilmuizdjęciazinnychźródeł(patrzs.62-65),orazdodajewłasnykomentarz.
WYBRANE CZYNNIKI KSZTAŁTUJĄCE KLIMAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ
![Page 4: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/4.jpg)
56● MALI GIGANCI
Nauczycielodwołujesiędoobrazuprzedstawiającegolasliściastyiprosiuczniówowskazaniezagrożeńklimatycz-nychdlatejiinnychformacjiroślinnych.
Przewidywane odpowiedzi• anomaliapogodowe(np.nietypoweokresysuszylubintensywnychopadów,nietypowedladanychobszarówsilnewiatry)
• corazczęstszegwałtownezjawiskaatmosferyczne(np.wichury,intensywneopadydeszczu,gradu)• systematycznywzrosttemperaturypowietrzapodwpływemznacznegozwiększeniaemisjigazówcieplarnianychdoatmosfery(efektcieplarniany)
•występowaniekwaśnychdeszczy• tworzeniesięsmogu•występowanieupałówisusz,awkonsekwencjiogromnychpożarównp.wChorwacji,Grecji
Prowadzącyzwracauwagęnaingerencjęczłowiekawatmosferęziemską,np.poprzezspalaniecorazwiększejilościpaliwkopalnych.Częstoprzynositonegatywneskutkiwpostacizmianklimatycznych,którebezpośredniooddziałująnaświatorganizmówżywych(ludzie,rośliny,zwierzęta).Nauczycielzachęcauczniówdozastanowieniasię,jakiedzia-łaniamożnapodjąć,abyzmniejszyćwpływczłowiekanazmianyklimatu.
FAZAPODSUMOWUJĄCANauczycielprosiuczniów,abydokończylizdania:„Dowiedziałemsię,że…”oraz„Nazajęciachzaskoczyłomnie,że…”.
Zadanie domoweWykonajzadaniezkartypracywdomu.
Autorka scenariusza
HANNAHAbERA–nauczycielkaidoradcametodycznyprzyrodyigeografiiwMazowieckimSa-morządowymCentrumDoskonalenia Nauczycieli; autorka i współautorka publikacjimetodycz-nychzzakresuprzyrody,edukacjiglobalnejiwykorzystywaniaTIKwnauczaniugeografii.
![Page 5: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/5.jpg)
57● MALI GIGANCI
kArtA PrACy Nr 1
PodczasprojekcjizwróćuwagęnazagadnieniazwiązanezklimatemAmerykiPółnocnejorazświatemroślinizwierzątżyjącymwdanejstrefieklimatycznej,anastępniewykonajponiższezadania.
1. Uzupełnij zdania.
Małypręgowiectogryzońzrodzinywiewiórkowatych,któryzamieszkujelasy..............................................................................
AmerykiPółnocnej.Innetrzyzwierzętażyjącenatymobszarze,to:
•........................................................................................,
•........................................................................................,
•.........................................................................................
Pasikoniszkatogatunekgryzoniazrodzinychomikowatych,którywystępujenaobszarach.....................................................
AmerykiPółnocnej.Innetrzyzwierzętażyjącenatymobszarzeto:
•........................................................................................,
•........................................................................................,
•.........................................................................................
2. Podaj nazwy dwóch stref klimatycznych występujących w Ameryce Północnej, których dotyczył film. Uzasadnij swój wybór.
•strefaklimatów...........................................................................–świadczyotym..........................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
•strefaklimatów...........................................................................–świadczyotym..........................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................................
![Page 6: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/6.jpg)
58● MALI GIGANCI
kArtA PrACy Nr 2
Grupa IPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatów
............................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
Grupa IIPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatów
............................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
N
N
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
![Page 7: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/7.jpg)
59● MALI GIGANCI
Grupa IIIPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatów
............................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
Grupa IVPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatów
............................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
N
N
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
![Page 8: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/8.jpg)
60● MALI GIGANCI
Grupa VPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.
STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU
Strefaklimatów
............................................................................................
•...................................................................................................
•...................................................................................................
N
STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ
![Page 9: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/9.jpg)
61● MALI GIGANCI
kLIMAtoGrAMy
Klimatumiarkowanyciepłyprzejściowy
Klimatzwrotnikowykontynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą
![Page 10: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/10.jpg)
62● MALI GIGANCI
roŚLINy I zWIerzĘtA WystĘPUjĄCe NA PUstyNI soNorA
Mysz pasikoniszka oraz grzechotnik. W tle widoczne gigantyczne kaktusy, których na pustyni Sonora jest ponad 50 gatunków.
Pasikoniszka i myszołowiec w otoczeniu saguaro – sukulentów z rodziny kaktusowatych.
![Page 11: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/11.jpg)
63● MALI GIGANCI
Saguaro osiągają wysokość do 20 m. Ich wiek ocenia się na 200 lat. Mogą ważyć powyżej 8 ton.
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/
![Page 12: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/12.jpg)
64● MALI GIGANCI
roŚLINy I zWIerzĘtA WystĘPUjĄCe NA tereNIe AMerykAŃskICh LAsóW LIŚCIAstyCh I MIeszANyCh
Pasikoniszka i skorpion. Jaszczurka podczas polowania.
Pręgowiec i łoś w jesiennej scenerii. Wilk szary.
![Page 13: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/13.jpg)
65● MALI GIGANCI
Puchacz wirginijski.
Pręgowiec – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, którego środowiskiem są głównie lasy liściaste.
![Page 14: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,](https://reader031.fdocuments.pl/reader031/viewer/2022022802/5c77decc09d3f21d538c51ce/html5/thumbnails/14.jpg)
66● MALI GIGANCI
kArtA PrACy W DoMU
Schematycznyrysunekprzedstawiadiagramdiamentowy.Wkażdepolediagramuwpiszpropozycjedziałańzapobie-gającymzmianomklimatu,którekażdymożepodjąćwżyciucodziennym.Najważniejszeinajbardziejskutecznepro-pozycjedziałańumieśćnagórzediagramu,mniejistotne–nadole.Krótkouzasadnijswójwybór.
Uzasadnieniewyboru:
...........................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................