Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

50
Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2011/12 Opracowanie: Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja: Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS

description

KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS. Ceremoniał zawodów piłki siatkowej. od sezonu 2011/12. Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek Aktualizacja:Piotr Dudek, Ryszard Dietrich. Agenda. Obowiązki: - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

Page 1: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

BACK-UP

od sezonu 2011/12

Opracowanie: Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał ZubKonsultacja: Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej LemekAktualizacja: Piotr Dudek, Ryszard Dietrich

Opis Czynności sędziów Zespoły

Wejście na obiekt Sędziowie mają obowiązek przybycie na obiekt co najmniej jedną godzinę przed rozpoczęciem zawodów(obowiązuje strój wizytowy)

Po przywitaniu, udają się na salę (najlepiej w obecności przedstawiciela gospodarza) celem sprawdzenia przygotowania obiektu do rozegrania zawodów

W razie zastrzeżeń, odnośnie wyposażenia hali, zgłaszają je gospodarzowi

Page 4: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 4 21.04.23,

60 minut – Strefa zawodów

Page 5: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 5 21.04.23,

60 minut – Pole gry

Page 6: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 6 21.04.23,

60 minut - sprawdzany sprzęt techniczny

chorągiewki dla sędziów liniowych

tabliczki do zmian zawodników (z nr 1 – 18)

pole rozgrzewki

pole kar + 2 krzesła (dla każdego zespołu)

stolik dla sekretarza i sędziego głównego

sygnalizator / dzwonek na stoliku sekretarza

krzesła dla trenera i asystenta trenera

ławki dla zawodników (dla 8 osób) bądź 8 krzeseł

2 kosze na gumowych kółkach

oświetlenie hali

parkiet do gry (rodzaj wykładziny, kolory pola gry i linii)

wolna strefa wokół boiska

6 mopów do wycierania podłogi (1m szerokie)

8 małych chłonnych ściereczek (40x40 cm lub 40x80 cm)

Page 7: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 7 21.04.23,

> 45 minut

Weryfikacja składów

Weryfikacji i dopuszczenia zespołów do gry dokonuje Sędzia Główny.Jeżeli go nie ma w obsadzie to SI, w zawodach Plus Ligi i Plus Ligi Kobiet czyni to Delegat Techniczny zawodów (Komisarz)

Sędzia główny (SI), Delegat Techniczny powinni zadbać aby do tego czasu przedstawiciele zespołów dostarczyli składy zespołów

Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS oraz PZPS

Licencja zawodnicza lub Certyfikat PZPS (zawodnicy SMS grają na podstawie Certyfikatu SMS)

Potwierdzenie ważności licencji (pieczątka na bieżący sezon)

Ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy

Lista z 10-cio osobowym trzonem drużyny grającym w wyższej lidze, przedstawiana podczas zawodów niższej ligi

WAŻNOŚĆ BADAŃ LEKARSKICHWAŻNOŚĆ BADAŃ LEKARSKICH

Badania lekarskie ważne są 6 miesięcy chyba, że lekarz określi krótszy okres ważności. Okres ważności liczony jest od dnia wydania orzeczenia (Np. orzeczenie wydane 1 lutego są ważne do dnia 31 lipca)

Dokument tożsamości stwierdzający datę urodzenia

DODATKOWE OBOWIĄZKI SĘDZIEGO Głównego PODCZAS ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCHDODATKOWE OBOWIĄZKI SĘDZIEGO Głównego PODCZAS ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCH

SĘDZIA GŁÓWNY TURNIEJU ZOBOWIĄZANY JEST DO WYPEŁNIENIA DRUKÓW RAPORTOWYCH ZGODNIE Z WYTYCZNYMI MINISTERSTAWA SPORTU ORAZ PRZESŁANIA ICH NIEZWŁOCZNIE PO TURNIEJU DO BIURA PZPS (poczta, mail, fax).

Załącznik nr.1 do Ceremoniału zawodów.

Page 10: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 10 21.04.23,

PUCHAR POLSKI

Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS (w przypadku klubów wojewódzkich) oraz PZPS (w przypadku klubów szczebla centralnego). W przypadku klubów PL oraz PLK - Lista uprawnień.

Page 11: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 11 21.04.23,

> 30 minut

Wejście na salę Sędziowie mają obowiązek stawić się na boisku najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem spotkania

Sędziowie muszą tak skoordynować wzajemne obowiązki aby zawsze co najmniej jeden z nich miał kontrolę nad rozgrzewającymi się zawodnikami

Sędzia I powinien sprawdzić przed rozpoczęciem rozgrzewki, czy opieka medyczna jest na sali (ma obowiązek przebywać na sali 30 minut przed zawodami oraz 15 minut po zawodach)

Rozgrzewka bez piłek

Page 12: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 12 21.04.23,

> 17 minut

Na sali Nadzorują rozgrzewkę (w sposób ciągły - co najmniej jeden z nich musi mieć w danym momencie kontrolę nad rozgrzewką)

Sędziowie nie prowadzą rozgrzewki zespołów

Rozgrzewka z piłkami

Page 13: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 13 21.04.23,

17 minut – mierzenie siatki

Sędzia I daje sygnał gwizdkiem przed pomiarem siatki. Po sygnale należy nakazać zespołom opuszczenie strefy ataku (do czasu sygnału na rozgrzewkę na siatce) i założenie strojów meczowych. Zawodnicy zmieniają koszulki poza polem gry.

Sędzia II w asyście Sędziego I sprawdza wysokość (dokonując pierwszego pomiaru na środku boiska) i naciągnięcie siatki oraz umieszczenie antenek i taśm bocznych. Pomiaru siatki dokonuje się po stronie zespołu A.

strona 14 21.04.23,

17 minut - Mierzenie siatki

Page 15: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 15 21.04.23,

16 minut – losowanie

Po sprawdzeniu siatki sędziowie podchodzą w pobliże stolika sekretarza zawodów

Sędzia I gwiżdżąc i podnosząc monetę do góry zaprasza kapitanów do losowania

Page 16: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 16 21.04.23,

16 minut – losowanie, c.d.

Kapitanowie obu drużyn podchodzą do komisji sędziowskiej w pobliże stolika sekretarza. Kapitanowie muszą być w strojach meczowych.

Sędzia I dokonuje losowania w obecności kapitanów, Sędziego II oraz sędziów liniowych. Podrzucona moneta powinna upaść na parkiet.

Po losowaniu sędziowie ustawiają się obok stolika sekretarza

Kapitanowie i trenerzy podpisują protokół (zaleca się, by podczas podpisywania protokołu przez kapitanów i trenerów sekretarz wstał)

strona 19 21.04.23,

15 minut – oficjalna rozgrzewka na siatce

Sędzia I po losowaniu oraz po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów, gwiżdże i daje sygnał na rozpoczęcie oficjalnej rozgrzewki na siatce

Jeżeli w wyniku losowania konieczna jest zmiana stron boiska to należy natychmiast zarządzić jej wykonanie (gwizdek i sygnalizacja nr 3 ), a następnie po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów dać sygnał na oficjalną rozgrzewkę na siatce

Kontrola wyposażenia i instruktaż

Sprawdzają piłki, tabliczki z numerami i niezbędne wyposażenie (protokół, sygnalizację dźwiękową, ubiory, itp.)

Udzielają niezbędnych instrukcji sekretarzowi, liniowym, podawaczom i wycierającym podłogę

Sędzia I podczas instruktażu dla sędziów liniowych stoi przed stolikiem sekretarza zawodów przodem do siatki mając przed sobą sędziów liniowych

Rozgrzewka na siatce

Page 22: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 22 21.04.23,

> 15 minut

Sprawdzają finalnie czy nie nastąpiły uchybienia w zakresie wyposażenia dodatkowego

Sprawdzają czy w obszarze kontrolowanym przez sędziów znajdują się uprawnieni członkowie obu zespołów

Page 23: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 23 21.04.23,

12 minut

• Czy wpisane numery nie powtarzają się

• Jeżeli wymagane są 2 lub więcej kartek, czy na wszystkich egzemplarzach danego zespołu są te same zapisy. Oryginał dla sekretarza, kopia dla Delegata Technicznego (Komisarza) lub Sędziego Głównego. Kartki od obu zespołów przekazuje się jednocześnie.

Obaj trenerzy dostarczają Sędziemu II lub sekretarzowi kartki z ustawieniem początkowym pierwszego seta

Page 24: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 24 21.04.23,

Jeżeli kartki z ustawieniem początkowym pierwszego seta zostaną przekazane przez trenerów bezpośrednio sekretarzowi, zobowiązany jest on obligatoryjnie poinformować o tym fakcie Sędziego II

Sekretarz dokonuje wpisu do protokołu zgodnie z ustawieniem podanym na kartkach. Po zakończeniu wpisu do protokołu zasłania zapis i odwraca kartki, lub przekazuje je SII

12 minut

Page 25: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 25 21.04.23,

7 minut

strona 26 21.04.23,

6 minut

Sędziowie S I i S II przywołują wycierających z mopami w okolice stolika sekretarza

strona 27 21.04.23,

5 minut – zakończenie rozgrzewki

Sędzia I daje znak gwizdkiem na zakończenie rozgrzewki.

strona 28 21.04.23,

5 minut – zakończenie rozgrzewki, c.d.

Wycierający – zaraz po gwizdku Sędziego I wchodzą na boisko

Obaj sędziowie proszą Delegata Technicznego (Komisarza) i Sędziego Głównego o zgodę na rozpoczęcie spotkania.

strona 29 21.04.23,

4 minuty – zapowiedź spotkania

Sędziowie i zawodnicy ustawiają się wzdłuż linii bocznej

Sędzia I daje znak gwizdkiem do wejścia na boisko.

strona 30 21.04.23,

4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d.

Sędziowie podchodzą do stanowiska Sędziego I

Zespoły witają się przy siatce i wracają do swoich ławek, a sędziowie podchodzą do stolika sekretarza

Pierwsza szóstka oraz Libero muszą siedzieć na ławce zespołu

Zawodnicy rezerwowi mogą przejść do swojego pola rozgrzewki lub stać w pobliżu ławki dla zawodników rezerwowych

strona 33 21.04.23,

Obaj sędziowie wraz z liniowymi wchodzą na środek boiska w pobliżu siatki (ustawiają się twarzą do sekretarza), zaleca się obrót sędziów w kierunku siatki

2:30 minuty – prezentacja pierwszych szóstek, zawodników libero i trenerów

Spiker prezentuje zawodników (wybiegają kolejno) i trenerów (prezentacja rozpoczyna się od zespołu gości)

Po prezentacji

S II przekazuje dwie piłki meczowe do podających 2 i 4, a trzecia pozostaje na stanowisku dla piłek

S II sprawdza ustawienie zawodników na boisku

S II upewnia się czy sekretarz jest gotowy

S II podaje piłkę zawodnikowi, który będzie zagrywał pierwszy

Page 36: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 36 21.04.23,

0:00 – początek spotkania

S II podnosząc ręce do góry, daje znak S I, że zespoły są gotowe do rozpoczęcia spotkania

Page 37: Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

strona 37 21.04.23,

Jeżeli na boisku nie ma kapitana zespołu, SI wskazuje ręką grającego kapitana a ten potwierdza przyjęcie funkcji przez podniesienie ręki

Przerwy na odpoczynek i przerwy techniczne

Zawodnicy grający muszą zejść z boiska w wolną strefę, w pobliże swoich ławek dla zawodników rezerwowych. Zawodnicy rezerwowi mogą rozgrzewać się bez piłek w wolnej strefie za boiskiem

Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej

Na znak Sędziego I (gwizdek i sygnał) zespoły zmieniają strony boiska – poza słupkiem udają się bezpośrednio do swoich ławek

strona 43 21.04.23,

Sekretarz odmierza czas po każdym secie i po upływie 2,5 minuty informuje o tym fakcie Sędziego II

strona 46 21.04.23,

Przed 5. setem – c.d. SII zbiera kartki z ustawieniem począwszy od zespołu wygranego i przekazuje

komisarzowi i sekretarzowi SII Sprawdza czy tabliczki do zmian są na swoim miejscu prawidłowo ułożone 0:30 SII gwiżdże i zawodnicy wchodzą na boisko – Sędzia II sprawdza ustawienie,

Zakończenie

Po zakończeniu spotkania zawodnicy ustawiają się na linii końcowej, a Sędziowie stają na linii bocznej, w pobliżu stanowiska Sędziego I

Na sygnał Sędziego I zespoły dziękują sobie przy siatce (kapitanowie także sędziom)

strona 49 21.04.23,

Zakończenie Zawodnicy opuszczają boisko i kierują się do swoich ławek Sekretarz wpisuje wynik, zwycięzcę i podpisuje protokół Sędziowie podchodzą do stolika aby zakończyć czynności administracyjne Kapitanowie podpisują protokół