Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Transcript of Beata Ciepły - profesjonalnypolonista.uj.edu.pl
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Beata Ciepły
Narzędzie dydaktyczne dla klasy V szkoły podstawowej
Lektura nieobowiązkowa Olaf Fritsche Skarb Troi
Skarb Troi to pozycja adresowana do dzieci pragnących odkrywać świat, poszerzać wiedzę w
atrakcyjny sposób; to literacka propozycja podróży w czasie i przestrzeni. Powieść można
interpretować na wielu płaszczyznach, a szczególną zaletą tekstu, obok walorów poznawczych, jest
taka prezentacja świata przedstawionego, która pozwala na kształcenie postaw otwartości, tolerancji
oraz negocjowania w duchu kultury dyskusji.
Przedstawione scenariusze lekcyjne poświęcone omówieniu nieobowiązkowej lektury szkolnej
stanowią część cyklu skupionego na promowaniu wśród dzieci czytania dla przyjemności. Zostały
wybrane do prezentacji ze względu na wykorzystanie materiałów dostosowanych do indywidualnych
potrzeb edukacyjnych uczniów. Takie zróżnicowanie zadań pozwala każdemu uczestnikowi zajęć
aktywnie pracować i odnosić sukces na miarę możliwości, co w konsekwencji powinno przynieść
zainteresowanie literaturą i potrzebę czytania.
LEKCJA PIERWSZA – motywująca (na półtora miesiąca przed terminem omawiania tekstu)
Temat: Ten odkryje skarby Troi, kto niczego się nie boi, czyli zaproszenie do podjęcia czytelniczego
wyzwania.
Uwagi ogólne:
1. Czas trwania – 45 minut.
Cele:
1. Rozbudzenie zainteresowania literaturą.
2. Przygotowanie do czytania utworu literackiego i samodzielnego zdobywania wiedzy.
3. Zaakcentowanie potrzeb każdego członka zespołu klasowego.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Nauczyciel przed lekcją:
zastanawia się, jakie szczególne potrzeby reprezentują jego uczniowie,
dzieli zespół na czteroosobowe grupy, dopasowując uczniów do proponowanego wzoru (faza
wstępna – komentarz metodyczny),
drukuje załączniki potrzebne do wykorzystania podczas zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem kart
protagonistów (bohaterów), które należy skleić (awers i rewers),
przygotowuje wraz z uczniami scenografię skupioną wokół słynnych skarbów – bogactwa Alibaby
i 40 rozbójników, Aladyna, króla Priama, templariuszy, piratów, krasnoludów z Ereboru czy
Bursztynowej Komnaty.
Wskazówka:
Korzystnie byłoby, aby propozycja czytania nieobowiązkowej lektury Skarb Troi zbiegła się w
czasie z pracą poświęconą omawianiu tematów dotyczących mitologii greckiej; dzięki temu łatwiej
będzie zachęcić uczniów do poszerzania wiedzy z tego zakresu.
Uczniowie powinni zetknąć się wcześniej z instrukcją do gry, znać zasady budowania takiego tekstu
użytkowego, rozróżniać formę punktów (forma osobowa czasownika w trybie rozkazującym,
bezokolicznik).
I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie protagonisty (bohatera) każdego ucznia
Komentarze organizacyjne
Tok lekcji
Komentarze metodyczne
Lista skarbów powinna stanowić
wyeksponowany element wystawy
1. Zaproszenie uczniów do
wspólnej zabawy –
poszukiwania skarbów.
2. Wskazanie listy skarbów;
bogactw, które zostały
odnalezione, oraz tych
Dokonanie podziału na grupy ma na
celu stworzenie zespołów
składających się z uczniów o
zróżnicowanych możliwościach
intelektualnych; personalizowanie
zadań pozwoli na uwolnienie
potencjału u każdego z uczestników
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
klasowej.
Uczniowie otrzymują kartę
określonego koloru (rewers),
barwy są tak dobrane, by swą
nazwą sugerowały kamienie
szlachetne, synonim skarbu; po
odwróceniu karty mogą zobaczyć,
jaką postać przydzielił im
nauczyciel (awers).
Podział klasy uzależniony jest od
ilości uczniów; do każdego
zespołu powinien trafić właściciel
karty szafirowej, rubinowej,
szmaragdowej i złotej; jeżeli nie
ma możliwości stworzenia
zespołów czteroosobowych,
należy zmniejszyć skład grupy.
zagubionych – załącznik nr 1.
3. Demonstracja znalezionej
podczas wycieczki klasowej
zniszczonej mapy z rysunkami,
prawdopodobnie zawierającej
wskazówki dotyczące miejsca
ukrycia skarbu.
2. Rozdanie uczniom
dedykowanych im kart postaci z
gry (protagonista) – załącznik
nr 2 (awers i rewers).
3. Stworzenie kilku grup w taki
sposób, aby w każdym zespole
mogły konkurować cztery osoby.
4. Prośba o zapoznanie się z
postacią literacką, którą uczeń
będzie rozgrywał w przyszłości
partię gry.
zajęć.
Uczeń o predyspozycjach:
Karta szafirowa Lilly –
inteligencja interpersonalna lub
inteligencja twórcza; uczeń
samodzielny, przewodzący innym,
oczytany, ambitny i pracowity,
poszerzający wiedzę zdobywaną w
szkole, posiada umiejętność jasnego
wyrażania myśli poprzez słowo
mówione
karta rubinowa Albert –
inteligencja matematyczno-
logiczna; uczeń dbający o estetykę,
pozyskujący wiedzę poprzez zmysł
wzroku, spostrzegawczy,
systematyczny, postrzega świat
poprzez ciągi zdarzeń, logiczne
myślenie i kreatywne
rozwiązywanie problemów, wyraża
myśl poprzez system znaków
karta szmaragdowa Magnus –
inteligencja językowa; uczeń
przyswajający wiedzę dzięki
zmysłowi słuchu, elokwentny,
skupiony na słowach i dźwiękach,
przejawia uwrażliwienie na dźwięki
płynące z otoczenia, posiada
zdolności językowe, chętnie pisze
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
5. Zwrócenie uwagi uczniów na
zamieszczone pod postacią pola
mocy.
karta złota Merlin – inteligencja
kinestetyczna; uczeń energiczny,
śmiały, uczący się w ruchu,
odbierający wrażenia poprzez
dotyk, uczy się, wykonując
czynności, posiada świadomość
własnego ciała, rozpoznaje własne
uczucia, emocje, kieruje się
odczuciami, intuicją
II. FAZA WŁAŚCIWA – ustalenie zasad gry
Komentarze organizacyjne
Tok lekcji
Komentarze metodyczne
Nauczyciel pokazuje egzemplarz
książki, zachęca do przeczytania,
umawia się, w jaki sposób
uczniowie będą zdobywać moce:
co tydzień określonego dnia w
pierwszej części lekcji języka
polskiego każdemu, kto
zadeklaruje, że przeczytał cztery
rozdziały, nauczyciel zaznaczy
bądź pokoloruje pole mocy; takie
działania będą się powtarzały
przez kolejne cztery tygodnie;
należy również wskazać termin
rozpoczęcia pracy zespołowej z
lekturą.
1. Rozdanie uczniom krótkiej
instrukcji gry – załącznik nr 3.
2. Omówienie zasad pracy
zapisanych w instrukcji.
3. Zwrócenie uwagi na formę
tekstu użytkowego: krótki,
zwięzły, konkretny, zbudowany
z wypowiedzeń z użyciem
czasowników w 2 osobie liczby
pojedynczej w trybie
rozkazującym oraz z
wypowiedzeń z użyciem
bezokolicznika.
Instrukcja, choć ma niemal
identyczną formę dla każdego, to
jednak przeznaczona jest dla
indywidualnego czytelnika. Można
poprosić, by każdy użytkownik
ozdobił swoją instrukcję,
korzystając z nieograniczonej
fantazji, ale by to zrobił w kolorze
dedykowanej mu karty. Tak
atrakcyjna przypominajka powinna
przez tygodnie towarzyszyć
młodemu czytelnikowi, zatem
należy zaproponować umieszczenie
jej na biurku bądź tablicy domowej.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA – budowanie napięcia emocjonalnego wokół lektury
Komentarze
organizacyjne
Tok lekcji
Komentarze metodyczne
Film Troja przedstawia
historię i przyczyny upadku
potężnego i najbogatszego
w starożytności miasta,
opisanego przez Homera.
Uczniowie po kolei
podchodzą do notariusza-
nauczyciela i składają
podpis na piśmie; warto
przygotować wyjątkowe
narzędzie do pisania, może
to być pióro stylizowane na
gęsie, olbrzymi długopis itp.
1. Zapisanie tematu lekcji: Ten odkryje
skarby Troi, kto niczego się nie boi –
zaproszenie do podjęcia czytelniczego
wyzwania.
2. Obejrzenie zwiastuna filmu Troja.
https://www.youtube.com/watch?v=IKQhUzxlml8
(dostęp: 28.02.2020)
3. Podpisanie umowy – obietnicy przeczytania
książki (załącznik nr 4).
4. Zadanie domowe:
Zastosuj się do zaleceń zawartych w
instrukcji.
Ozdób własny egzemplarz instrukcji,
pamiętając o barwach, jakie Ci
przydzielono.
Umieść instrukcję w takim miejscu,
aby można było często z niej
korzystać.
Korzystnie byłoby
wyeksponować w klasie
umowę, podpisaną przez
uczniów, wraz z kartą z
kalendarza, na której można
podkreślać daty czy
zapisywać wiadomości.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Używaj karty protagonisty (bohatera)
jako zakładki do książki.
Zaprzyjaźnij się z postacią literacką, w
imieniu której niebawem będziesz
prowadzić rozgrywki klasowe.
Załącznik nr 1
LISTA SKARBÓW
Skarby odnalezione
Skarby nieodnalezione
skarby ukryte w mitologicznej Troi,
obleganej przez Greków
bogactwa 40 rozbójników ukryte w jaskini
Sezam, odnalezione przez Alibabę, ale
potem bezpowrotnie utracone
Terakotowa Armia chińskiego cesarza
Qin Shi, strzegąca skarbu swego pana
dzieła sztuki z Bursztynowej Komnaty,
prawdopodobnie ukryte przez Alberta
Einsteina
cenne przedmioty i biżuteria w grobowcu
faraona mieszczącym się wewnątrz
piramidy Cheopsa
latający dywan i lampa z Dżinem, należące
do Aladyna
artefakty z Titanica, gigantycznego statku
zatopionego podczas swojego pierwszego
rejsu morskiego
mistyczny Święty Graal – kielich, do którego
Józef z Arymatei zebrał krew z przebitego
boku Chrystusa
Bactrian Gold w afgańskiej świątyni
skarby templariuszy, rycerzy krzyżowych
strzegących królewskich tajemnic
skarb maharadży w świątyni indyjskiej wart
miliony dolarów
bogactwa piratów z Karaibów
Załącznik nr 3
INSTRUKCJA GRY – wstęp
Posiadaczu szafirowej karty:
przystąp do rywalizacji o skarb Troi,
zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,
poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,
zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,
zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,
pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,
zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.
kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum
Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:
1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.
2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.
3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.
4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę
przeczytanych rozdziałów.
5. za przeczytanie rozdziałów (cztery na tydzień) zbierać moce, dzięki którym
będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do
zdobycia skarbu.
6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .
7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą
egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi
przez nauczyciela polami mocy.
8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,
odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.
9. współpracować z osobami w grupie.
INSTRUKCJA GRY – wstęp
Posiadaczu rubinowej karty:
przystąp do rywalizacji o skarb Troi,
zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,
poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,
zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,
zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,
pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,
zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.
kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum
Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:
1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.
2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.
3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.
4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę
przeczytanych rozdziałów.
5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym
będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do
zdobycia skarbu.
6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .
7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą
egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi
przez nauczyciela polami mocy.
8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,
odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.
9. współpracować z osobami w grupie.
INSTRUKCJA GRY – wstęp
Posiadaczu szmaragdowej karty:
przystąp do rywalizacji o skarb Troi,
zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,
poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,
zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,
zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,
pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,
zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.
kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum
Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:
1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.
2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.
3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.
4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę
przeczytanych rozdziałów.
5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym
będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do
zdobycia skarbu.
6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .
7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą
egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi
przez nauczyciela polami mocy.
8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,
odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.
9. współpracować z osobami w grupie.
INSTRUKCJA GRY – wstęp
Posiadaczu złotej karty:
przystąp do rywalizacji o skarb Troi,
zdobądź moce, które pomogą Ci zrealizować zadanie,
poznaj bogactwo mistycznego miasta, wokół którego krążyły niezwykłe opowieści,
zjednaj sobie przychylność bogów mitologicznych,
zbuduj wraz z przyjaciółmi tunel łączący teraźniejszość z przeszłością,
pokonaj wrogów czyhających na dziedzictwo pokoleń,
zostań kustoszem*-wojownikiem broniącym międzynarodowych dóbr kultury.
kustosz – asystent muzealny dbający o zasoby archiwum
Aby osiągnąć zamierzony cel (zdobycie skarbu Troi), musisz:
1. wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę Olafa Fritsche Skarb Troi.
2. rozpocząć czytanie zalecanej lektury.
3. traktować kartę protagonisty jak zakładkę do książki.
4. co tydzień (……….………dnia tygodnia) zgłaszać nauczycielowi liczbę
przeczytanych rozdziałów.
5. za przeczytanie rozdziałów (trzy na tydzień) zbierać moce, dzięki którym
będziesz mógł/mogła pokonać wszystkie trudności, jakie staną na drodze do
zdobycia skarbu.
6. zakończyć czytanie w dniu …………………………………………….. .
7. przyjść na lekcję języka polskiego następnego dnia, zabierając ze sobą
egzemplarz przeczytanej powieści oraz kartę protagonisty z uzupełnionymi
przez nauczyciela polami mocy.
8. rozpocząć przygodę życia, pamiętając o tym, że „tylko ten, kto wędruje,
odnajduje nowe ścieżki”, jak mówi przysłowie norweskie.
9. współpracować z osobami w grupie.
Załącznik nr 4
……………………. , ……………..
Ja, niżej podpisana/y, klnąc się na pamięć moich
przodków i wszystkie skarby tego świata, zobowiązuję się, że
dotrzymam wszystkich obietnic złożonych słownie oraz będę
przestrzegać zaleceń zapisanych w instrukcji i przyłączę się do
kompanii poszukiwaczy skarbów. I choćby mnie nękały
nieszczęścia czy nęciły pokusy, nie ulegnę przeciwnościom.
Udowodnię, żem godzien zaufania.
Ponadto stwierdzam, iż wiadomo mi, że bez mojej wiedzy i
pomocy drużyna nie pokona trudności, jakie staną przed nią
podczas wyprawy po skarb.
A jeśli nie dotrzymam obietnicy, niech mnie dopadnie
Erynia, a moi przeciwnicy nie pozwolą mi cieszyć się nagrodą.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
LEKCJA DRUGA
Temat: Czas na grę wśród wojsk Achajów i poznanie nowych krajów, czyli rozpoczęcie strategicznej
rozgrywki u ujścia rzeki Skamander.
Uwagi ogólne:
1. Czas trwania – 45 minut.
Cele:
1. Kształcenie wrażliwości poznawczej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez pobudzanie
do kreatywnych działań i motywowanie do samorozwoju.
2. Rozwijanie zdolności rozumienia tekstu literackiego.
3. Poszerzanie świadomości kulturowej uczestników zajęć dzięki wykorzystaniu gry jako kontekstu do
utworu literackiego.
4. Podnoszenie kompetencji pracy w grupie.
Nauczyciel przed lekcją:
aranżuje przestrzeń klasową tak, by uczniowie mogli usiąść wokół planszy i przystąpić do gry,
drukuje załączniki przygotowane do lekcji (plansza, karty z pytaniami, instrukcja),
przygotowuje odpowiednią ilość pionków do gry (po cztery różnego koloru dla grupy),
dba o to, by każda drużyna miała kostkę do gry,
dzieli zespół klasowy na kilka grup składających się z czterech osób o różnych predyspozycjach
edukacyjnych (komentarz metodyczny lekcja pierwsza).
Wskazówka:
Korzystnie byłoby, aby uczniowie posiadali wiedzę na temat przyczyn konfliktu Achajów i
Trojańczyków, znali bohaterów mitologicznych oraz posługiwali się związkami
frazeologicznymi o pochodzeniu mitologicznym.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie zasad gry
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
Nauczyciel może dokonać przydziału do
grup poprzez wskazanie uczniów albo
losowanie, albo proponując uczniom
samodzielne wybory.
Każdy zestaw gry zawiera
przygotowane przez nauczyciela
elementy: plansza, cztery pionki
(niebieski, czerwony, zielony, żółty),
kostka do gry, instrukcja, zestaw kart z
pytaniami (w załączniku znajduje się
zestaw pytań, należy kierować się
kolorem graczy; najwygodniej będzie
wydrukować karty na papierze o
określonym kolorze – niebieski,
czerwony, zielony, żółty – rewers w
odpowiedniej barwie stanowi
wskazówkę dla nauczyciela).
1. Przydzielenie uczniów do
zespołu graczy.
2. Rozdanie przedstawicielom
grup zestawu gry Skarb Troi.
3. Prośba o rozłożenie zestawu –
plansza – załącznik nr 1, karty
pytań – załącznik nr 2.
4. Przeczytanie instrukcji do gry –
załącznik nr 3.
Nauczyciel musi pamiętać o
tym, by stworzyć zespoły
graczy o różnorodnych
preferencjach edukacyjnych, do
jednej grupy należy zaprosić
posiadacza karty szafirowej,
rubinowej, złotej i
szmaragdowej.
II. FAZA WŁAŚCIWA – rozgrywka w grupach
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
1. Zaproszenie uczniów do
rozpoczęcia rozgrywki.
Uczniowie o różnych
preferencjach edukacyjnych mają
okazję wykorzystać swoje
możliwości podczas
rywalizowania z innymi.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
III. FAZA PODSUMOWANIA – zapisanie wyników rywalizacji
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyniki
rozgrywek w każdej grupie, dzięki
temu rezultat rywalizacji będzie
dostępny dla każdego ucznia w klasie.
Film znajduje się pod artykułem na
temat nowego muzeum na terenie
Turcji (wizualizacja).
1. Przedstawienie wyników
rywalizacji w każdej grupie.
2. Zaproszenie uczniów do
obejrzenia krótkiego filmu
popularyzującego wiedzę na
temat nowo powstałego muzeum
Troi.
https://exumag.com/muzeum-troi-
turcja-canakkale/
(dostęp: 29.02.2020)
3. Dziś dowiedzieliśmy się:
że można dobrze się
bawić, rozwiązując
zadania ułożone do
tekstu powieści.
4. Zadanie domowe:
Wykonaj dwie karty w
kolorze dedykowanym
Twojemu protagoniście z
poleceniem zadań, które
będzie można
wykorzystać podczas
kolejnej rozgrywki.
Załącznik nr 3
INSTRUKCJA DO GRY SKARB TROI
ELEMENTY GRY
1. Zestaw zawiera:
planszę
4 pionki w różnych kolorach
kostkę do gry
64 karty pytań podzielone na cztery zestawy po 16 w każdym z kolorów
instrukcję
ZASADY GRY
1. W grze bierze udział od dwóch do czterech graczy.
2. Na planszy w wyznaczonych przestrzeniach należy ułożyć karty pytań obrócone
rewersem do góry.
3. Każdemu graczowi dedykowany jest jeden pionek w określonym kolorze.
4. Gracze ustawiają pionki w przypisanych im kolorystycznie polach STARTU.
5. Grę rozpoczyna najmłodsza osoba.
6. O ilości pokonanych pól trasy decyduje liczba wyrzuconych oczek kostki do gry.
7. Jeśli gracz stanie na barwnym polu, sięga po kartę pytań we wskazanym kolorze.
8. Po głośnym przeczytaniu polecenia gracz udziela odpowiedzi bądź rozwiązuje
zadanie.
9. Inni uczestnicy gry kontrolują poprawność odpowiedzi; jeżeli mają wątpliwości,
proszą o pomoc nauczyciela.
10. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi gracz może zostać na wylosowanym miejscu.
11. Za błędną odpowiedź cofa się na pole, z którego wyszedł przed ostatnim wyrzutem
kostki.
12. Jeśli gracz stanie na polu oznaczonym jego kolorem i poprawnie wykona zadanie,
dostaje bonus – kolejny raz rzuca kostką.
13. Za każde prawidłowo wykonane zadanie gracz zabiera kartę pytań i układa przed
sobą.
14. Jeśli gracz źle odpowie, wkłada kartę na spód talii w jej kolorze.
15. Gracz, który uzbiera przed sobą cztery karty, może wstąpić na ścieżkę swojego
koloru, by jak najszybciej dojść do SKARBU.
16. Zwycięża ten, kto pierwszy zatrzyma się na polu SKARB.
17. Aby stanąć na polu SKARB, trzeba wyrzucić odpowiednią ilość oczek.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
LEKCJA TRZECIA
Temat: Tylko z pasją i miłością możesz sprostać przeciwnościom, czyli o tym, że warto się uczyć.
Cele:
1. Przygotowanie uczniów do celowego i refleksyjnego udziału w życiu naukowym i kulturowym.
2. Rozwijanie wrażliwości etycznej.
3. Rozbudzanie indywidualnych zdolności twórczych poprzez pobudzanie do kreatywnych działań
i motywowanie do doskonalenia talentu.
4. Podnoszenie kompetencji pracy w grupie.
Nauczyciel przed lekcją:
przygotowuje przestrzeń w taki sposób, jak miało to miejsce na poprzednich zajęciach,
drukuje załączniki przygotowane do lekcji,
dzieli zespół klasowy na kilka grup składających się z czterech osób wykazujących różne
predyspozycje edukacyjne (komentarz metodyczny lekcja pierwsza).
Wskazówka:
Korzystnie byłoby, aby uczniowie znali znaczenie słowa motywacja.
I. FAZA WSTĘPNA – przedstawienie postaci Henryka Schliemanna
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
Nauczyciel prosi, by uczniowie
zastanowili się nad tym, jaką moc
posiadają marzenia, czy mogą się
urzeczywistnić.
1. Przypomnienie bohaterów
literackich, którzy uwierzyli w
moc marzeń – Kopciuszek,
Gerda, Alicja, Dorotka z
Czarnoksiężnika z krainy Oz,
Anna z Krainy lodu
https://www.youtube.com/watch?
v=q4HQNtWK9Ys
(dostęp: 28.03.2020)
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Film Tajemnica skarbu Troi mówi o
fascynacji mitologicznymi
opowieściami i pasji poszukiwania
artefaktów – fabularna biografia
Henryka Schliemanna.
Przedstawienie prezentacji, której
celem było zwrócenie uwagi
odbiorcy na kontrowersje, jakie
narosły wokół postaci Henryka
Schliemanna.
2. Zaproszenie uczniów do
świata nauki – przedstawienie
biografii Henryka Schliemanna.
3. Prezentacja dziecięcych
marzeń Henryka Schliemanna
https://www.youtube.com/watch?
v=QuMIYqrZCTQ
(dostęp: 29.02.2020)
4. Henryk Schliemann jako
bohater o nieokiełznanej
wyobraźni i naukowy dyletant –
wizjoner czy szaleniec?
https://prezi.com/5glfumtbruqi/od
krycie-troi/
(dostęp: 29.02.2020, Agnieszka
Heinricht)
Postać Henryka Schliemanna to
przykład do naśladowania, można
wokół tego człowieka zbudować
opowieść motywującą do nauki i
pracy.
II. FAZA WŁAŚCIWA – rozważania na temat pasji w życiu i w pracy
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
Nauczyciel pyta uczniów, czy
niepowodzenia i przeciwności losu
mogą spowodować rezygnację z
planów.
1. Dyskusja o tym, czy należy
rozwijać swój talent:
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/s
cenariusz/jakie-sa-moje-talenty-i-
mocne-strony/zobacz
(dostęp: 29.02.2020)
albo
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/s
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uczniowie zastanawiają się, jakie
przeciwności mogą zniweczyć plany
nawet najśmielszych marzycieli.
Nauczyciel zwraca się do uczniów z
prośbą o podjęcie działań prawnych,
mających na celu schwytanie i
ukaranie Hermanna Dubiosa.
cenariusz/jak-poznac-swoje-mocne-
strony/zobacz
(dostęp: 29.02.2020, filmy
zrealizowane przez twórców
projektu Uniwersytet dla dzieci).
2. Próba wsparcia działań
Henryka Schliemanna, który
pragnął, by odnalezione skarby
mogli podziwiać wszyscy
odwiedzający muzeum –
poszukiwanie jego wroga Hermanna
Dubiosa.
3. Zapisanie tematu lekcji:
Tylko z pasją i miłością możesz
sprostać przeciwnościom, czyli o
tym, że warto się uczyć.
4. Zainicjowanie pracy
grupowej w celu odnalezienia i
ukarania przestępcy – Dubois.
5. Przypisanie każdemu
członkowi grupy odpowiedniego
stanowiska: śledczy (załącznik nr
1), prokurator (załącznik nr 2),
obrońca (załącznik nr 3), sędzia
(załącznik nr 4).
6. Podjęcie czynności
procesowych w postępowaniu
przygotowawczym – rozdanie kart
pracy.
Uczniowie będą pracować w
grupach, składających się z
osób o zróżnicowanych
możliwościach edukacyjnych,
podobnie jak na wcześniejszej
lekcji. Tym razem nie muszą
rywalizować w grupie, a
wspierać się, by osiągnąć
wspólny cel.
Zadania uczniów zostały
dobrane odpowiednio do
predyspozycji każdego z nich:
szafirowa karta – prokurator,
rubinowa karta – śledczy,
szmaragdowa karta – sędzia,
złota karta – obrońca.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
III. FAZA PODSUMOWANIA – sporządzenie listu gończego za poszukiwanym przestępcą
Komentarze organizacyjne Tok lekcji Komentarze metodyczne
1. Prezentacja efektów pracy:
złożenie na ręce szefa Scotland Yardu
(nauczyciela) dokumentów
sporządzonych przez wszystkich
członków grupy.
2. Zorganizowanie wystawy
przygotowanych dokumentów –
miejscem ekspozycji będzie tablica
Scotland Yardu.
3. Dowiedzieliście się, że warto:
pielęgnować swój talent,
naśladować ambitnych,
pełnych pasji pionierów
nauki,
zdecydowanie reagować na
niegodziwe zachowanie
innych.
4. Umiecie:
sporządzić portret
psychologiczny, list gończy,
akt oskarżenia.
5. Zadanie domowe:
Korzystając z lekcyjnych
notatek, napisz ciekawe
opowiadanie o kolejnej
Zindywidualizowane zadania
dopasowane do możliwości
każdego ucznia mają na celu
pobudzenie kreatywności oraz
wzbudzenie zainteresowania
proponowanym tematem.
Projekt „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przygodzie Lilly, Magnusa,
Alberta i Merlina na tropie
niegodziwego Dubiosa.
Musisz wiedzieć, że ten
niebezpieczny przeciwnik
dzieci ukradł błękitny kryształ
i znikł w trzynastowiecznych
Niemczech. Próbuje tam
zdobyć władzę i bogactwo,
udając cesarza Fryderyka II.
Polecane inne książki autora lektury:
Olaf Fritsche, Ucieczka Leonarda
Olaf Fritsche, Czarny rycerz