2011_scenariusz_arka_noego -...

49
Warszawskie Seminarium Teologiczne Podyplomowe Studia Katechetyczno-Pedagogiczne Katechetyka Szczegółowa Scenariusz lekcji ,,Arka Noego i Boża Obietnica’’ Joanna Troc

Transcript of 2011_scenariusz_arka_noego -...

Warszawskie Seminarium Teologiczne

Podyplomowe Studia Katechetyczno-Pedagogiczne

Katechetyka Szczegółowa

Scenariusz lekcji

,,Arka Noego i Boża Obietnica’’

Joanna Troc

Warszawa 2010

INFORMACJE WSTĘPNE:

Liczba dzieci: 6

Wiek dzieci: 4-6 lat

Czas trwania lekcji: 1 godzina 30 minut

TEMAT LEKCJI:

Arka Noego i Bo ż a Obietnica

PODSTAWA BIBLIJNA:

1 Moj. 6: 5-22; 7: 1-24; 8: 1-22; 9: 1, 8-17.

PRAWDA CENTRALNA:

Bóg zawsze dotrzymuje obietnic.

WERSET DO ZAPAMIĘTANIA:

1. ,, Ale Noe znalazł łaskę w oczach Pana.’’ 1 Księga Mojżeszowa 6:8

2. ,, Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem przymierza między mną a ziemią.’’ 1 Księga Mojżeszowa 9:13

CELE OPERACYJNE:

Uczeń opowie historię o Noe. Uczeń powie, co Bóg obiecał Noemu. Uczeń wymieni obietnice, które kiedyś otrzymał i opowie, czy zostały one spełnione. Uczeń określi, co chciałby obiecać Panu Bogu, rodzicom i przyjaciołom. Uczeń pomodli się o siebie i o innych.

METODY:

Teatrzyk - uwielbianie, prezentacja multimedialna – opowiadanie historii biblijnej i nauka wersetu, praca plastyczna – książeczka dla przyjaciół, praca plastyczna – czapeczki ze zwierzątkami, praca plastyczna – kolorowanka, wyklejanka - Arka Noego i tęcza, drama - zaproszony gość (,,aktor”), piosenka, gra dydaktyczna – karty z postaciami z historii biblijnej.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Biblia, komputer (laptop), dwa telefony komórkowe (prawdziwe), kukiełki, scena do teatrzyku, odtwarzacz CD, płyta z muzyką (piosenki „ALLELUJA” i „JEZUS JEST MOIM SUPER BOHATEREM”), woreczek z materiału z małymi notesikami, gumkami do ścierania i cukierkami, blok techniczny (duży), wstążki, dziurkacz, klej, naklejki, karteczki z wersetami, kolorowanki biblijne, parasol, przebranie dla aktora (stary płaszcz, broda z waty, jeden but,

ubranie gangstera, papieros (zamiast papierosa prawdziwego używamy np. biały klej w sztyfcie), Arka Noego: krzesła, małe stoliki, małe krzesełka, konewka, woda, kij od szczotki, farby, brystol, duży pędzel do malowania, zwierzątka papierowe do zrobienia książeczek, papierowe postacie, które posłużą do zrobienia książeczki, flamastry, nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

OGNIWO 1 - Zajęcia wprowadzające

Zajęcia rozpoczynają się przywitaniem dzieci i krótką modlitwą. Następnie nauczyciel podchodzi do sceny (zał. 1a, 1b, 1c), włącza odtwarzacz CD z piosenkami „ALLELUJA” i „JEZUS JEST MOIM SUPER BOHATEREM” (zał. 2) i prosi dzieci, żeby razem z kukiełkami na scenie uwielbiły Boga. Dzieci mogą śpiewać i tańczyć do muzyki. Po krótkim uwielbianiu, nauczyciel pyta się dzieci, czy pamiętają o czym śpiewały.

Dzieci powinny odpowiedzieć, że piosenka była o Jezusie, który jest ich super bohaterem i o tym, że Jezus jest lepszy od Batmana czy Barbie.

Nauczyciel pyta dzieci kto jest ich bohaterem i co takiego jest szczególnego w tych, których nazywamy bohaterami. Pomaga dzieciom dojść do stwierdzenia, że jedną z cech bohatera jest dotrzymanie obietnicy. Następnie pyta dzieci, czy ktoś kiedyś im coś obiecał i czy obietnica została spełniona.

Nauczyciel bierze woreczek z materiału (zał. 3), pokazuje go dzieciom i obiecuje, że dla każdego coś się w tym worku znajduje. Dzieci podchodzą po kolei do nauczyciela i wyciągają notesiki, lub cukierki. Nauczyciel pyta się dzieci, czy spełnił to co obiecał. Oczekuje odpowiedzi TAK.

Po chwili nauczyciel pyta dzieci w co lubią się bawić, czym lubią się bawić, jak spędzają wolny czas w domu. Chce usłyszeć, że dzieci czasami używają komputera lub laptopa. Następnie nauczyciel kieruje wzrok dzieci na laptop leżący na stole, mówiąc im, że ktoś chce im coś ważnego powiedzieć i że ten ktoś posłuży się komputerem.

OGNIWO 2 - Zapoznanie uczniów z nowym materiałem

Nauczyciel opowiada historię biblijną wykorzystując prezentację multimedialną, którą sam zrobił (zał. 4 – płyta CD). Nauczyciel chce zaangażować uczniów poprzez zadawanie im pytań i powtarzanie kluczowych zwrotów podczas prezentacji. Nauczyciel pyta dzieci, czy chciałyby, żeby ich ktoś odwiedził na dzisiejszej lekcji. Oczekiwana odpowiedź brzmi TAK. Nauczyciel następnie obiecuje dzieciom, że odwiedzi ich ktoś szczególny. (zał. 5 –slajdy 1–16)

OGNIWO 3 - Kierowanie procesami uogólniania

Ponieważ dzieci nie umieją jeszcze czytać, nauczyciel czyta im wersety i prosi młodsze dzieci o powtórzenie. Starsze dzieci, które posiadają umiejętność czytania, są poproszone o przeczytanie i spróbowanie powiedzenia wersetu z pamięci.

Nauczyciel prosi dzieci, aby się pomodliły, dziękując Bogu za to, że Jego obietnice są zawsze prawdziwe i że Bóg zawsze spełnia to co obiecał. Dzieci mogą również podziękować Bogu w modlitwie za inne rzeczy (zał. 6 - slajdy 17 – 20).

W dalszej części ogniwa, nauczyciel mówi dzieciom, że nie każdy ma dostęp do komputera, i że nie każdy może obejrzeć prezentację o Noe, jego arce oraz obietnicach Bożych. Zachęca dzieci, żeby zrobiły razem książeczkę o Noe dla swoich przyjaciół, którzy nigdy nie słyszeli tej historii biblijnej. Jednakże wśród obrazków, które dostali, są takie obrazki, które nie są związane z tematem. Dzieci muszą wybrać tylko te pasujące do historii. Podczas wykonywania tego zadania dzieci opowiadają razem historię Noego. Jedno dziecko zaczyna historię a następnie inne dzieci dodają to co zapamiętały. Uczniowie podpisują swoimi imionami stronę tytułową książki (zał. 7) .

Nauczyciel pyta dzieci, czy pamiętają takie sytuacje, w których Bóg im coś obiecał i to spełnił.

Po zrobieniu książeczki nauczyciel pyta dzieci, czy pamiętają co im obiecał. (Ktoś szczególny ma ich odwiedzić na dzisiejszej lekcji). Jednocześnie pyta czy są gotowi, aby powitać gościa. Dzieci nie wiedzą, że najpierw muszą mieć specjalne czapeczki ze zwierzątkami, bo inaczej nie będą mogły wejść do Arki Noego (zał. 8).

Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą kto jest tym specjalnym gościem. Oczekuje, że wszystkie dzieci krzykną, że jest to NOE.

Wspólnie czekają na Noego. Ale Noego nie ma i nie ma. Co robić? Nauczyciel sugeruje, żeby do niego zadzwonić. Nauczyciel wyciąga telefon komórkowy (prawdziwy) i dzwoni do Noego aby zapytać się dlaczego nie ma go tak długo. Noe odbiera i mówi, że bardzo jego boli brzuch i nie może wyjść z domu. Nauczyciel mówi Noemu, że skoro jest na diecie, to nie powinien tyle jeść. Nauczyciel powtarza dzieciom, że Noe ma problemy z żołądkiem i pyta dzieci co zrobić. Oczekuje, że dzieci odpowiedzą, że trzeba się pomodlić o Noego. Nauczyciel prosi jedno dziecko, aby się pomodliło o zdrowie Noego.

Nauczyciel decyduje się zadzwonić do Noe jeszcze raz. Niestety Noe ma następny problem. Samochód mu się zepsuł. Tym razem modli się inne dziecko, aby Noe mógł bezpiecznie dotrzeć do nich na zajęcia. Noe decyduje się przyjechać autobusem. Nauczyciel upewnia się, czy Noe ma ze sobą bilet. Ostatnim razem Noe musiał zapłacić karę za przejazd bez biletu. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że Noe jest bardzo stary i że ma sklerozę, tzn. nie pamięta dużo rzeczy.

Po chwili pojawia się Noe. Nauczyciel wita się z nim pierwszy, a po chwili Noe zostaje powitany przez dzieci. Noe jest ubrany w stare łachy, jest tylko w jednym bucie (oczywiście drugi but zgubił po drodze) i podpiera się o kij od szczotki.

Nauczyciel mówi Noemu, że obiecał dzieciom, że wejdą z nim do Arki, ale Noe zapomniał dokończyć robienie porządku. Dzieci zgadzają się pomóc Noemu i razem maszerują do Arki. Do Arki wchodzą dzieci, które mają czapeczki ze zwierzątkami. Zalecane jest, żeby nauczyciel również zrobił taką czapeczkę dla siebie.

OGNIWO 4 - Wiązanie teorii z praktyką

Wszystkie dzieci z nauczycielem są w Arce Noego. Stary Noe musi odpocząć (tak decydują dzieci) i nikt mu nie może przeszkadzać. Po ustawieniu krzeseł, krzesełek i złożeniu małych stolików (3 min.) dzieci wspólnie siadają wokół stolików na krzesełkach i dostają ciasteczka w kształcie zwierzątek. Razem się modlą przed posiłkiem. Nauczyciel pyta dzieci jak się czują będąc w Arce Noego. Oczekuje, że dzieci powiedzą, że są szczęśliwe. Nauczyciel podkreśla po raz kolejny, że Noe był posłuszny Bogu i Bóg obiecał, że go ocali. My też możemy być ocaleni, jeśli będziemy posłuszni Panu Bogu.

Jednak nie każdy jest posłuszny Panu Bogu.

Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na pewnego gangstera, który stoi obok Arki. Dlaczego nie jest w Arce? Gangster (nasz aktor) pali papierosa i nie wygląda na miłą osobę. Nauczyciel pyta dzieci dlaczego łobuz nie jest w Arce i oczekuje, że dzieci powiedzą, że on nie może wejść do Arki ponieważ nie słucha się Boga. Nauczyciel przypomina, że tak było za czasów Noego. Źli ludzie nie weszli do Arki i nie zostali ocaleni.

Nauczyciel bierze konewkę i wylewa na gangstera głowę i barki wodę. Po chwili bezbożny topi się. Pada na ziemię i umiera.

Nauczyciel daje jednej osobie z Arki rozłożony parasol i również wylewa na niego wodę, ale nic złego się z tą osoba nie dzieje. Woda spływa po parasolu, dobry człowiek nie jest nawet mokry.

Nauczyciel podkreśla w ten sposób różnicę między tymi, co kochają Boga, a tymi, których Pan Bóg nie obchodzi. Jeszcze raz mówi o cudownej Bożej obietnicy.

Dzieci dalej siedzą w Arce. Śniadanko zostało zjedzone. Czas na prace plastyczne. Nauczyciel pyta dzieci co jeszcze Noe z rodziną robili w Arce. Modlili się, jedli razem, sprzątali, ale również mieli czas na zabawy i gry. : )

Praca plastyczna indywidualna (zał. 9).

Dzieci dostają kartkę z Arką Noego i mają za zadanie narysować swoją własną obietnicę. W miedzy czasie nauczyciel zadaje im pytania na temat ich obietnic. Pyta się uczniów co chcieliby obiecać Panu Bogu.

Praca plastyczna zespołowa (zał. 10).Dzieci podchodzą do przygotowanego stolika, na którym leży duża kartka z bloku technicznego, farby, jeden duży pędzel i kubeczki z wodą. Wspólnie mają namalować tęczę, jako znak przymierza między Panem Bogiem a ludźmi.

Gra dydaktyczna (zał. 11).Dzieci dostają karty z postaciami z dzisiejszej historii biblijnej. Każda postać występuje podwójnie. Karty leżą obrazkami do dołu. Zadaniem dzieci jest odkrycie takich samych dwóch kart. Jeśli karty, które odkryliśmy są różne, musimy je odłożyć na te same miejsca. Wygrywa osoba, która zbierze jak najwięcej par.

OGNIWO 5 – Zakończenie lekcji

Zabranie przez dzieci swoich wersetów biblijnych i naklejek (zał. 12a, 12 b).

Piosenka „WHO BUILT THE ARK?” („KTO ZBUDOWAŁ ARKĘ?”) (zał. 13).

Podanie pracy domowej (zał. 14) - Arka Noego i Tęcza z wersetami z dzisiejszej lekcji.

Modlitwa kończąca lekcję – podziękowanie za cudowne Boże obietnice i proszenie Boga, aby On zawsze pomógł nam dotrzymywać dane słowo.

Zał. 1 a

Zał. 1 b

Zał. 1 c

Zał. 13 Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?Brother Noah built the ark.

Old man Noah build the Ark,He build it out of hickory bark.He build it long, both wide and tall.With plenty of room for the large and small.

Who built the Ark?

Noah, Noah,Who built the ark?Brother Noah built the ark.

In came the animals two by two,Hippopotamus and kangaroo.In came the animals three by three,Two big cats and a bumble bee.

Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?Brother Noah built the ark.

In came the animals four by four,Two through the window and two through the door.

In came the animals five by five,The bee came swarming from the hive.

Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?

Brother Noah built the ark.

In came the animals six by six,The elephant laughed at the monkey's tricks.In came the animals seven by seven,Giraffes and the camels looking up to heaven.

Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?

Brother Noah built the ark. In came the animals eight by eight,Some was on time and the others was late.In came the animals nine by nine,Some was a laughin' and some were cryin'.

Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?Brother Noah built the ark.

In came the animals ten by ten,Time for the voyage to begin.Noah said, "Go shut the door,The rain's started fallin' and we can't take more."

Who built the Ark?Noah, Noah,Who built the ark?Brother Noah built the ark.

Zał. 5 SLAJD 1

NOE, JEGO ,,SUPEROWA’’ ARKAoraz CUDOWNA BOŻA OBIETNICA

Zał. 5 SLAJD 2

.

Cześć! Nazywam się Noe. A jak Ty masz na imię?

Zał. 5 SLAJD 3

Chyba kiedyś o Was już słyszałem . . .

PatiNatiKaja

KamilKlaudiaAnsel

CaedmonDominika

JamieKarolinaTomek Kasia

Zał. 5 SLAJD 4

TAK . . . !

Zał. 5 SLAJD 5

Bardzo się cieszę, że przyszliście dzisiaj do Kościółka. Czy chcecie usłyszeć moją historię?

Zał. 5 SLAJD 6

Kiedyś ktoś bardzo ważny coś mi obiecał.

Zał. 5 SLAJD 7

Czy spełnił to co

obiecał?

Posłuchajcie . . .

Bóg zobaczył, że ludzie na ziemi byli bardzo źli. Oni byli podli. Bili się, robili złe rzeczy.

Zał. 5 SLAJD 8

Bóg powiedział Noemu, żeby wybudował wielką łódź.

Co widzicie na obrazku? Tak, to jest młotek.Zał. 5 SLAJD 9

Więc Noe zaczął budować . . .

Zał. 5 SLAJD 10

Noe był posłuszny Panu Bogu. Zbudował arkę.

Zał. 5 SLAJD 11

Pan Bóg wysłał do arki po dwa zwierzęta tego samego gatunku. Samca i samicę.

Zał. 5 SLAJD 12

Noe siedział przed arką i spisywał wszystkie zwierzęta.

Zał. 5 SLAJD 13

Zaczął padać deszcz. Najpierw mały deszczyk, potem coraz większy. Padało przez 40 dni i 40

nocy.Źli, podli ludzie utonęli.

Zał. 5 SLAJD 14

Noe wysłał gołębicę, żeby znalazła suchy ląd. Gołębica przyleciała z powrotem z suchą gałązką

oliwną.

Zał. 5 SLAJD 15

Pan Bóg zesłał tęczę, jako obietnicę, że już nigdy więcej nie ześle takiej powodzi.

Zał. 5 SLAJD 16

Co widzicie za tęczą?Tak, to jest serce symbolizujące Bożą miłość.

Zał. 6 SLAJD 17

Wersety biblijne na dziś:

Ale Noe znalazł łaskę w oczach Pana.1 Księga Mojżeszowa 6:8

Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem przymierza między mną a ziemią.

1 Księga Mojżeszowa 9:13

Zał. 6 SLAJD 18

A co my możemy zbudować

dzisiaj dla

Pana Boga?

Zał. 6 SLAJD 18

Całe nasze życie . . .

Zał. 6 SLAJD 20

Pomódlmy się

Zał. 2

He's the one who makes the sun shineHe's the one who that puts the moon in the skyHe's the one who hung the starsOne by one

He's the one who makes the birds singHe's the one who makes your dreams so highHe's the one who makes me smileDay by day

Jesus you're my superheroYou're my star, my best friend

Jesus you're my superheroYou're my star, my best friend

Better than SpidermanBetter than SupermanBetter than BatmanBetter than anyone

Better than Yu Gi YoBetter than BarbieBetter than Action ManBetter than anyone

Zał. 3

Zał. 4

Zał. 7

Zał. 8

Zał. 9

Zał. 10

Zał. 11

Zał. 12

Zał. 14

Zał. 15