Project Justyny

Post on 12-Nov-2014

391 views 3 download

Transcript of Project Justyny

PROJEKT ZAWIERA:

I. RYSUNKI TECHNICZNEII. TABELE Z DANYMI WEJŚCIOWYMI 1. DANE CZĘŚCI PIERWSZEJ 2. DANE CZĘŚCI DRUGIEJ 3. DANE CZĘŚCI TRZECIEJIII. SZKICE OPERACYJNEIV. WSTĘPNE OBLICZENIA WYDZIAŁU PRODUKCYJNEGO 1. OKREŚLENIE ILOŚCI SZTUK W PARTII PRODUKCYJNEJ 2. OKREŚLENIE RYTMU SERII 3. OBLICZENIE KOREKTY WIELKOŚCI SERII 4. OBLICZENIE DŁUGOŚCI CYKLU PRODUKCYJNEGOV. DOBRANIE I OBLICZENIE ILOŚCI MASZYN

NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA CZĘŚCI 1. OKREŚLENIE ILOŚCI MASZYN NIEZBĘDNYCH DO

WYKONANIA CZĘŚCI 2. CZAS MASZYNOWY OPERACJIVI. OBLICZENIE ZAŁOGI PROJEKTOWANEGO WYDZIAŁU 1. OBLICZENIE ILOŚCI PRACOWNIKÓW 2. CZAS RĘCZNY I MASZYNOWYVII. OKREŚLENIE PARTII TRANSPORTOWEJVIII. GOSPODARKA SMARAMI I CHŁODZIWAMIIX. HARMONOGRAMX. WIELKOŚCI PODSTAWOWE PRODUKCJI

II. TABELE Z DANYMI WEJŚCIOWYMI

1. DANE CZĘŚCI PIERWSZEJ

NAZWA CZĘŚCI

NR CZĘŚCI

SZT./WYR.

PLAN PRODUKCJI SZT.

TULEJKA 1 1 20000

MATERIAŁ

B555

NR OPERACJI

STAN ROB. Tj [h] Tpz [h] GR. ZASZ.

010 TOK. 0,140 0,47 VI020 PRZECIĄG. 0,023 0,28 V030 ŚLUS.WIER

T.0,033 0,09 IV

040 TOK. 0,048 0,30 V050 FREZ. 0,028 0,30 V060 SZLIF.WAŁK

.0,052 0,27 VII

070 KONTR.JAK. 0,083

2. DANE CZĘŚCI DRUGIEJ

NAZWA CZĘŚCI

NR CZĘŚCI

SZT./WYR.

PLAN PRODUKCJI SZT.

TULEJKA 2 1 19000

MATERIAŁ

B663

NR OPERACJI

STAN ROB. Tj [h] Tpz [h] GR. ZASZ.

010 PIŁA 0,015 0,15 IV

020 TOK. 0,124 0,52 V030 FREZ. 0,040 0,30 V040 ŚLUS.WIERT. 0,010 0,09 IV050 SZLIF.OTWOR. 0,100 0,43 VII060 SZLIF.WAŁK. 0,060 0,30 VII070 KONTR.JAK. 0,083

3. DANE CZĘŚCI TRZECIEJ

NAZWA CZĘŚCI

NR CZĘŚCI

SZT./WYR.

PLAN PRODUKCJI SZT.

WAŁEK 3 1 12000

MATERIAŁ

40Cr4

NR OPERACJI

STAN ROB. Tj [h] Tpz [h] GR. ZASZ.

010 PIŁA 0,015 0,15 IV020 TOK. 0,260 0,30 VI030 FREZ.ROWK. 0,110 0,50 VI040 WIERT. 0,150 0,23 V050 OBRÓBKA

CIEPLNA0,030

060 SZLIF.WAŁK. 0,340 0,32 VII070 KONTR.JAK. 0,083

IV. WSTĘPNE OBLICZENIA WYDZIAŁU PRODUKCYJNEGO

1. OKREŚLENIE ILOŚCI SZTUK W PARTII PRODUKCYJNEJ – N

-SUMA CZASÓW PRZYGOTOWAWCZO-ZAKOŃCZENIOWYCH WSZYSTKICH OPERACJI PROCESU TECHN. W GODZINACH

-SUMA CZASÓW JEDNOSTKOWYCH WSZYSTKICH OPERACJI PROCESU TECHN. W GODZINACH

=0,47+0,28+0,09+0,30+0,30+0,27=1,71=0,15+0,52+0,30+0,09+0,43+0,30=1,79=0,15+0,30+0,50+0,23+0,32=1,5

=0,140+0,023+0,033+0,048+0,028+0,052+0,083=0,407

=0,015+0,124+0,040+0,010+0,100+0,060+0,083=0,432

=0,015+0,260+0,110+0,150+0,030+0,340+0,083=0,988

Q-WSPÓŁCZYNNIK ZALEŻNY OD WIELKOŚCI PRODUKCJI CZĘŚCI I WIELKOŚCI PRZEDMIOTU OBRABIANEGO

OD Q1=0,02 DLA PRODUKCJI WIELKOSERYJNEJ DO Q1=0,12 DLA PRODUKCJI MAŁOSERYJNEJ W ZALEŻNOŚCI OD WIELKOŚCI PRZEDMIOTU OBRABIANEGO WARTOŚĆ WSPÓŁCZYNNIKA Q2 PRZYJMUJE SIĘ W ZAKRESIE:

Q2=0,02 ÷ 0,06 DLA CZĘŚCI MAŁOGABARYTOWYCHQ2=0,07 ÷ 1,2 DLA CZĘŚCI WIELKOGABARYTOWYCH

CZĘŚĆ 1

PRODUKCJA P=20000

Q1=-0,000001*P+0,1201

Q1=-0,000001*20000+0,1201=0,1001

CZĘŚĆ MAŁOGABARYTOWA

V=0,000007380 m3

Q2=1,18*V+0,02

Q2=1,18*0,000007380+0,02=0,020008708

Q=(0,1001+0,020008708)/2=0,060054354

CZĘŚĆ 2

PRODUKCJA P=19000

Q1=-0,000001*P+0,1201

Q1=-0,000001*19000+0,1201=0,1011

CZĘŚĆ MAŁOGABARYTOWA

V=0,000017424m3

Q2=1,18*V+0,02

Q2=1,18*0,000017424+0,02=0,02002056

Q=(0,1011+0,02002056)/2=0,06056028

CZĘŚĆ 3

PRODUKCJA P=12000

Q1=-0,000001*P+0,1201

Q1=-0,000001*12000+0,1201=0,1081

CZĘŚĆ MAŁOGABARYTOWA

V=0,000088088m3

Q2=1,18*V+0,02

Q2=1,18*0,000088088+0,02=0,020103943

Q=(0,1081+0,020103943)/2=0,064101971

N1=1,71/0,060054354*0,407=70N2=1,79/0,06056028*0,432=68N3=1,5/0,064101971*0,988=24

2. OKREŚLENIE RYTMU SERII

ZMIANOWOŚĆ

Z1 Z2 Z3 PRACA CIĄGŁA

U1 2110 4220 6330 7440U2 2110 4220 6330 7440U3 2150 4300 6450 7880U4 2180 4370 6550 8060U5 2260 4520 6780 8760

U1-URZĄDZENIA DO OBRÓBKI PLASTYCZNEJ NA GORĄCOU2-URZĄDZENIA DO OBRÓBKI CIEPLNEJ I POWIERZCHNIOWEJU3-URZĄDZENIA ODLEWNICZE I DŹWIGOWEU4-URZĄDZENIA SKRAWAJĄCE DO METALI ORAZ

URZĄDZENIA DO OBRÓBKI PLASTYCZNEJ NA ZIMNOU5-STANOWISKA OBRÓBKI RĘCZNEJ

Eef1=0,374/0,407*4370+0,033/0,407*4520=4382,16

Rs1=4382,16*70/20000=15

Eef2=0,422/0,432*4370+0,010/0,432*4520=4373,47

Rs2=4374,47*68/19000=16

Eef3=0,958/0,988*4370+0,030/0,988*4220=4365,45

Rs3=4365,45*24/12000=9

3. OBLICZENIE KOREKTY WIELKOŚCI SERII – N’

N’=Rs’*P/Eef

N1’=16*20000/4382,16=73N2’=16*19000/4373,47=70N3’=8*12000/4365,45=22

4. OBLICZENIE DŁUGOŚCI CYKLU PRODUKCYJNEGO – Tc

Tc= *Rs’

= 2,26(obliczone)Tc1=2,26*16=36,16Tc2=2,26*16=36,16Tc3=2,26*8=18,08

PARAMETR CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2 CZĘŚĆ 3N Q=0,060054

354Q=0,06056028

Q=0,064101971

∑Tpz=1,71 ∑Tpz=1,79 ∑Tpz=1,5∑Tj=0,407 ∑Tj=0,432 ∑Tj=0,988

N=70 N=68 N=24Eef=4382,16 Eef=4373,

47Eef=4365,45

Rs 15 16 9Rs’ 16 16 8N’ 73 70 22Tc 36,16 36,16 18,08

V. DOBRANIE I OBLICZENIE ILOŚCI MASZYN NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA CZĘŚCI

1. OKREŚLENIE ILOŚCI MASZYN NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA CZĘŚCI

Tm-SUMA CZASÓW MASZYNOWYCH OPERACJI WYKONYWANYCH NA OBRABIARCE DANEGO TYPU

B-PROCENT BRAKÓW (0,05)W-PROCENTOWY WSKAŹNIK WYKORZYSTANIA MASZYNY

(0,35)-obliczony [wstępnie przyjęliśmy 0,9]

2. CZAS MASZYNOWY OPERACJI OBLICZA SIĘ ZE WZORUTm = Tj + Tpz / N

CZĘŚĆ 1

TOK.

Tm=0,140+0,47/70=0,14671PRZECIĄG.Tm=0,023+0,28/70=0,027ŚLUS.WIERT.Tm=0,033+0,09/70=0,03429TOK.Tm=0,048+0,30/70=0,05229FREZ.Tm=0,028+0,30/70=0,03229SZLIF.WAŁK.Tm=0,052+0,27/70=0,05586KONTR.JAK.Tm=0,083

CZĘŚĆ 2

PIŁATm=0,015+0,15/68=0,01721TOK.Tm=0,124+0,52/68=0,13165FREZ.Tm=0,040+0,30/68=0,04441ŚLUS.WIERT.Tm=0,010+0,09/68=0,01132SZLIF.OTWOR.Tm=0,100+0,43/68=0,10632SZLIF.WAŁK.Tm=0,060+0,30/68=0,06441KONTR.JAK.Tm=0,083

CZĘŚĆ 3

PIŁATm=0,015+0,15/24=0,02125TOK.

Tm=0,260+0,30/24=0,2725FREZ.ROWK.Tm=0,110+0,50/24=0,13083WIERT.Tm=0,150+0,23/24=0,15958OBRÓBKA CIEPLNATm=0,030SZLIF.WAŁK.Tm=0,340+0,32/24=0,35333KONTR.JAK. Tm=0,083

AD.1.

CZĘŚĆ 1

TOK.I=(0,14671*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=2,00874PRZECIĄG.I=(0,027*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=0,36968ŚLUS.WIERT.I=(0,03429*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=0,46949TOK.I=(0,05229*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=0,71595FREZ.I=(0,03229*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=0,44211SZLIF.WAŁK.I=(0,05586*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=0,76483KONTR.JAK.I=(0,083*20000*(1+0,05)/4382,16*0,35))=1,13643

CZĘŚĆ 2

PIŁAI=(0,01721*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=0,22430TOK.I=(0,13165*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=1,71581

FREZ.I=(0,04441*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=0,57880ŚLUS.WIERT.I=(0,01132*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=0,14754SZLIF.OTWOR.I=(0,10632*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=1,38568SZLIF.WAŁK.I=(0,06441*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=0,83946KONTR.JAK.I=(0,083*19000*(1+0,05)/4373,47*0,35))=1,08175

CZĘŚĆ 3

PIŁAI=(0,02125*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=0,17524TOK.I=(0,2725*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=2,24719FREZ.ROWK.I=(0,13083*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=1,07890WIERT.I=(0,15958*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=1,31599OBRÓBKA CIEPLNAI=(0,030*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=0,24740SZLIF.WAŁK.I=(0,35333*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=2,91376KONTR.JAK.I=(0,083*12000*(1+0,05)/4365,45*0,35))=0,68447

CAŁKOWITA ILOŚĆ MASZYN:

RODZAJ OBRABIARKI

WARTOŚĆ DLA CZĘŚCI ILOŚĆCZ. 1 CZ. 2 CZ. 3

PIŁA GTS 10 0 0,22430

0,17524

0,39954

1

TOK. SPB 400 2,72469

1,71581

2,24719

6,68769

7

WIERT. 0 0 1,3159 1,3159 2

BV-25FB/400 9 9PRZECIĄG.

75400,3696

80 0 0,3696

81

SZLIF.WAŁK.SJW 25/1

0,76483

0,83946

2,91376

4,51805

5

FREZ. F21 SMT 0,44211

0,57880

0 1,02091

2

SZLIF.OTWOR.S3MO411 HWF

0 1,38568

0 1,38568

2

FREZ.ROWK. MAKITA 3901

0 0 1,07890

1,07890

2

OBRÓBKA CIEPLNA

PIEC SCZ-15

0 0 0,24740

0,24740

1

ŚLUS.WIERT. 0,46949

0,14754

0 0,61703

1

KONTR.JAK. 1,13643

1,08175

0,68447

2,90265

3

ŁĄCZNIE:27

VI. OBLICZENIE ZAŁOGI PROJEKTOWANEGO WYDZIAŁU

1. OBLICZENIE ILOŚCI PRACOWNIKÓW

L = (TR*P*(1+B))/FEP*K

TR – SUMA CZASÓW RĘCZNYCHFEP – EFEKTYWNY FUNDUSZ PRACY PRACOWNIKÓWK – WSPÓŁCZYNNIK WYKONANIA NORMY 1,05

2. CZAS RĘCZNY TR = TM = Tj+Tpz/N

GDY PRACOWNIK OBSŁUGUJE JEDNĄ MASZYNĘ TO CZAS RĘCZNY JEST RÓWNY MASZYNOWEMU

PRZYJMUJE SIĘ ŻE EFEKTYWNY FUDUSZ PRACY WYNOSI:DLA MĘŻCZYZN 1940 GODZ./ROKDLA KOBIET 1890 GODZ./ROK

W OBLICZENIACH PRZYJĘTO, ŻE ZATRUDNIONYCH JEST 80% MĘŻCZYZN

PRACOWNICY WYDZ. MECHANICZ.

WYDZ. MONTAŻU

POMOCNICY 18 – 20% 20 – 25%USŁUGOWI 3 – 5% 3 – 5%INŻ. – TECHN. 12 – 15% 8 – 10%BIUROWI 3 – 5% 4 – 5%

CZĘŚĆ 1

TOK.L=0,14671*20000*(1+0,05)/1930*1,05=1,52031PRZECIĄG.L=0,027*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,27979ŚLUS.WIERT.L=0,03429*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,35534TOK.L=0,05229*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,54187FREZ.L=0,03229*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,33461SZLIF.WAŁK.L=0,05586*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,57886KONTR.JAK.L=0,083*20000*(1+0,05)/1930*1,05=0,86010

CZĘŚĆ 2

PIŁA L=0,01721*19000*(1+0,05)/1930*1,05=0,16942TOK.L=0,13165*19000*(1+0,05)/1930*1,05=1,29604FREZ.L=0,04441*19000*(1+0,05)/1930*1,05=0,43720ŚLUS.WIERT.L=0,01132*19000*(1+0,05)/1930*1,05=0,11144SZLIF.OTWOR.L=0,10632*19000*(1+0,05)/1930*1,05=1,04667SZLIF.WAŁK.L=0,06441*19000*(1+0,05)/1930*1,05=0,63409KONTR.JAK.L=0,083*19000*(1+0,05)/1930*1,05=0,81710

CZĘŚĆ 3

PIŁAL=0,02125*12000*(1+0,05)/1930*1,05=0,13212TOK.L=0,2725*12000*(1+0,05)/1930*1,05=1,69430FREZ.ROWK.L=0,13083*12000*(1+0,05)/1930*1,05=0,81345WIERT.L=0,15958*12000*(1+0,05)/1930*1,05=0,99221OBRÓBKA CIEPLNAL=0,030*12000*(1+0,05)/1930*1,05=0,18653SZLIF.WAŁK.L=0,35333*12000*(1+0,05)/1930*1,05=2,19687KONTR.JAK.L=0,083*12000*(1+0,05)/1930*1,05=0,51606

OPERATOR OBRABIARKI

WARTOŚĆ L DLA: ILOŚĆCZ. 1 CZ. 2 CZ. 3

PIŁA GTS 10 0 0,1694 0,1321 0,3015 1

2 2 4TOK. SPB

4002,0621

81,2960

41,6943

05,0525

26

WIERT.BV-25FB/400

0 0 0,99221

0,99221

1

PRZECIĄG.7540

0,27979

0 0 0,27979

1

SZLIF.WAŁK.SJW 25/1

0,57886

0,63409

2,19687

3,40982

4

FREZ. F21 SMT

0,33461

0,43720

0 0,77181

1

SZLIF. OTW.S3MO411

HWF

0 1,04667

0 1,04667

2

FREZ.ROWK. MAKITA 3901

0 0 0,81345

0,81345

1

OBRÓBKA CIEPLNA

PIEC SCZ-15

0 0 0,18653

0,18653

1

ŚLUS.WIERT. 0,35534

0,11144

0 0,46678

1

KONTR.JAK. 0,86010

0,81710

0,51606

2,19326

3

SUMA 22POMOCNICYUSŁUGOWIINŻ. – TECHN.BIUROWI

19% Z 22 54% Z 22 1

14% Z 22 44% Z 22 1

ŁĄCZNIE 33 VII. OKREŚLENIE PARTII TRANSPORTOWEJ

OBRABIARKA NR OPER.

Tj Tpz Tj*N’+Tpz

Pt Tpz+((Tj*N’)/Pt)

CZĘŚĆ 1

010 0,140

0,47 10,69 2 5,58

020 0,023

0,28 1,959 1 1,959

030 0,033

0,09 2,499 1 2,499

040 0,048

0,30 3,804 1 3,804

050 0,028

0,30 2,344 1 2,344

060 0,052

0,27 4,066 1 4,066

070 0,083

6,059 1 6,059

CZĘŚĆ 2010 0,01

50,15 1,2 1 1,2

020 0,124

0,52 9,2 2 4,86

030 0,040

0,30 3,1 1 3,1

040 0,010

0,09 0,79 1 0,79

050 0,100

0,43 7,43 1 7,43

060 0,060

0,30 4,5 1 4,5

070 0,083

5,81 1 5,81

CZĘŚĆ 3010 0,01

50,15 0,48 1 0,48

020 0,260

0,30 6,02 1 6,02

030 0,110

0,50 2,92 1 2,92

040 0,150

0,23 3,53 1 3,53

050 0,030

0,66 1 0,66

060 0,340

0,32 7,8 1 7,8

070 0,083

1,826 1 1,826

VIII. GOSPODARKA SMARAMI I CHŁODZIWAMI

ZAPOTRZEBOWANIE NA SMARY I CHŁODZIWA:NA BAZIE OLEJU EMULGOL – 150*16=2400 [KG/ROK]NA BAZIE OLEJU SULFOFREOL – 1000*16=16000

[KG/ROK]ROZTWORY SOLI – 100*27=2700 [KG/ROK]SMARY PLASTYCZNE – 1*27=27 [KG/ROK]

ZAPOTRZEBOWANIE NA SMARY POSZCZEGÓLNYCH OBRABIAREK:

TOKARKI – 500*7=3500 [KG/ROK]SZLIFIERKI – 30*7=210 [KG/ROK]

III. SZKICE OPERACYJNE

NR OPERACJ

I

CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2 CZĘŚĆ 3

010

020

030

040

050

060

070

080