· Web viewPrzykład chłopca niepełnosprawnego który pomimo tego, że jest...

2
Scenariusz lekcji religii dla klas IV Temat: Każdy chce być szczęśliwy. Cel główny : Poszukiwanie i odkrywanie szczęścia i warunków bycia szczęśliwym. Cele szczegółowe: Wiedza: - Uczeń wymienia cechy człowieka szczęśliwego, - wie jakie są warunki szczęścia określone przez Pismo Święte. Umiejętności: - troszczy się o wypełnianie Słowa Bożego we własnym życiu, - potrafi wymienić przeciwności na drodze do szczęścia. Postawy: - podejmuje próby budowania szczęścia swojego oraz innych osób, poprzez realizację Słowa Bożego. Metody dydaktyczne: - analiza: Ballady o szczęściu s. Magdaleny Nazaretanki i fragmentu Mt 5, 3-10, rozmowa kierowana Środki dydaktyczne: - ilustracje szczęśliwych ludzi, podręcznik, Pismo Święte. Przebieg lekcji: Wstęp 10 min: Modlitwa wstępna: Piosenka religijna o szczęściu, lub modlitwa intencjami dzieci. Wśród intencji katecheta wymienia także tę: módlmy się za nas samych abyśmy potrafili dążyć do prawdziwego szczęścia. K. zapisuje temat na tablicy i poleca uczniom otworzenie podręczników s.19. następnie czyta uczniom Balladę szczęściu. K: Czego było potrzeba zwierzętom do tego, aby były szczęśliwe? (Miodek, futro, praca, dom, wolność, mocne szpony, nie przejmowanie się niczym) K: Jak myślicie czego człowiekowi potrzeba do szczęścia? Prezentacja ilustracji. Niektórzy mówią że potrzeba nam mieszkania, modnych ubrań, jedzenia, samochodu, nowej komórki, PSP itp. Ale czy tylko tego człowiek potrzebuje do szczęścia? (nie tylko, człowiek potrzebuje miłości, zdrowia, piękna,akceptacji i szczęśliwej rodziny) K. zapisuje na tablicy i uczniowie układają swoje potrzeby w piramidę.

Transcript of · Web viewPrzykład chłopca niepełnosprawnego który pomimo tego, że jest...

Page 1: · Web viewPrzykład chłopca niepełnosprawnego który pomimo tego, że jest niepełnosprawny to jest szczęśliwy bo czuje, że kocha go Pan Bóg. Modlitwa końcowa: Panie dopomóż,

Scenariusz lekcji religii dla klas IV

Temat: Każdy chce być szczęśliwy.

Cel główny: Poszukiwanie i odkrywanie szczęścia i warunków bycia szczęśliwym.

Cele szczegółowe:Wiedza:- Uczeń wymienia cechy człowieka szczęśliwego,- wie jakie są warunki szczęścia określone przez Pismo Święte.Umiejętności:- troszczy się o wypełnianie Słowa Bożego we własnym życiu,- potrafi wymienić przeciwności na drodze do szczęścia.Postawy:- podejmuje próby budowania szczęścia swojego oraz innych osób, poprzez realizację Słowa Bożego.Metody dydaktyczne:- analiza: Ballady o szczęściu s. Magdaleny Nazaretanki i fragmentu Mt 5, 3-10, rozmowa kierowanaŚrodki dydaktyczne:- ilustracje szczęśliwych ludzi, podręcznik, Pismo Święte.

Przebieg lekcji:Wstęp 10 min:Modlitwa wstępna: Piosenka religijna o szczęściu, lub modlitwa intencjami dzieci.Wśród intencji katecheta wymienia także tę: módlmy się za nas samych abyśmy potrafili dążyć do prawdziwego szczęścia. K. zapisuje temat na tablicy i poleca uczniom otworzenie podręczników s.19. następnie czyta uczniom Balladę szczęściu.K: Czego było potrzeba zwierzętom do tego, aby były szczęśliwe? (Miodek, futro, praca, dom, wolność, mocne szpony, nie przejmowanie się niczym)K: Jak myślicie czego człowiekowi potrzeba do szczęścia? Prezentacja ilustracji. Niektórzy mówią że potrzeba nam mieszkania, modnych ubrań, jedzenia, samochodu, nowej komórki, PSP itp. Ale czy tylko tego człowiek potrzebuje do szczęścia? (nie tylko, człowiek potrzebuje miłości, zdrowia, piękna,akceptacji i szczęśliwej rodziny) K. zapisuje na tablicy i uczniowie układają swoje potrzeby w piramidę.

Rozwinięcie 25 min:K: W Piśmie Świętym spotykamy bardzo wiele opowiadań o szczęśliwych ludziach, ale dla tych osób liczy się nie tylko to, co wymienialiśmy do tej pory. Dla nich najważniejsze jest to, że jest z nimi Pan Bóg. Jeśli był z nimi to im błogosławił i wszystko im się szczęśliwie układało. W tym roku będziemy rozmawiać na temat takich postaci ze ST i NT.Za chwilę przeczytam wam fragment Ewangelii Mt. Ten fragment dotyczy życia na ziemi i nagrody za nie w niebie, może być dla was trochę szokujący, ale spróbujcie zastanowić się: O jakich ludziach mówi Pan Jezus i dlaczego oni są szczęśliwi? (Są szczęsliwi dlatego, że będą mieli życie wieczne, że będą oglądać Pana, będą pocieszeni, dostąpią miłosierdzia, będą nazwani synami Bożymi.)

Page 2: · Web viewPrzykład chłopca niepełnosprawnego który pomimo tego, że jest niepełnosprawny to jest szczęśliwy bo czuje, że kocha go Pan Bóg. Modlitwa końcowa: Panie dopomóż,

Podsumowanie 5 min:K: Kiedy człowiek może być naprawdę szczęśliwy, czy naprawdę trzeba być pięknym, mądrym, zdrowym i bogatym? Przykład chłopca niepełnosprawnego który pomimo tego, że jest niepełnosprawny to jest szczęśliwy bo czuje, że kocha go Pan Bóg.Modlitwa końcowa:Panie dopomóż, abyśmy potrafili wybierać dobro i byśmy dostrzegali, że tylko Ty potrafisz dać nam prawdziwe szczęście.