Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy...

17
1 www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected] Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz zajęć z elementami kodowania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) W jakim województwie znajduje się miej - scowość, w której mieszkają dzieci, jaka rzeka przez nią przepływa, które miejsca są warte odwiedzenia i dlaczego...to tyl - ko wybrane pytania, na które uczniowie postarają się znaleźć odpowiedź podczas zajęć przeprowadzonych według zapropo- nowanego scenariusza. Starsi uczniowie zagrają w grę strategiczną, natomiast najmłodsi nauczą się grupować elementy i łączyć cechy.

Transcript of Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy...

Page 1: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

1www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Temat: Moja miejscowość, mój dom

- scenariusz zajęć z elementami kodowania

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolnaAutor: Anna ŚwićCzas trwania: 30 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

W jakim województwie znajduje się miej-scowość, w której mieszkają dzieci, jaka rzeka przez nią przepływa, które miejsca są warte odwiedzenia i dlaczego...to tyl-ko wybrane pytania, na które uczniowie postarają się znaleźć odpowiedź podczas zajęć przeprowadzonych według zapropo-nowanego scenariusza. Starsi uczniowie zagrają w grę strategiczną, natomiast najmłodsi nauczą się grupować elementy i łączyć cechy.

Page 2: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Cele operacyjne: Dziecko· Zna swoją miejscowość;

· Wie, że warto dążyć do wyznaczonego celu;

· Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt;

· Cieszy się ze wspólnego grania z innymi dziećmi, a nie tylko z wygranej;

· Chętnie pracuje w parach lub zespołach.

Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne:mata do kodowania ,,kodowanie na dywanie” i materiał pomocniczy 01, 02, 03 lub karta pracy 01, 2 pionki do gry, kostka, materiał pomocniczy 04, 05, 06, 07, 08, 09 Mini mata do kodowania lub karta pracy 02 i materiał pomocniczy 10.

Przygotowanie:Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały.

Moja miejscowość, mój dom

Cele ogólne · Poszerzenie wiadomości na temat miejscowości, w której mieszkają dzieci;

· Budowanie relacji w grupie;

· Zwrócenie uwagi na zachowanie zasad fair play podczas grania w grę planszową;

· Rozwijanie umiejętności planowania;

· Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi;

· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Page 3: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Przebieg aktywności na zajęciach

· Przywitaj się z dziećmi. Powiedz, że na dzisiejszych zajęciach zagracie w grę planszową;

· Rozłóż matę do kodowania pokratkowaną stroną do góry, rozdaj dzieciom kolorowe kartoniki i kartoniki z grafikami (materiał pomocniczy 01, 02, 03) oraz wydrukowany wzór, (karta pracy 01) i poproś o ułożenie na jego podstawie, na macie do kodowania, planszy do gry;

Przebieg zajęć

Moja miejscowość, mój dom

· Podziel uczniów na dwa zespoły, każdemu z zespołów daj po jednym pionku (może to być kubeczek) i poproś o postawienie ich na zielonych polach. Będą to pola startowe;

· Wytłumacz uczniom na czym będzie polegała gra (zadaniem uczniów będzie dotarcie do domu, każdy zespół dociera do tego domu, który znajduje się w tej samej linii, co ich pionek. Pionek może przesuwać się po planszy po szarych polach. O ile pól przesunie się pionek, decyduje rzut kostką. Uczniowie, w zespole decydują natomiast, którędy poprowadzą swój pionek. Na planszy znajdują się pola funkcyjne: czerwony kolor oznacza powrót na start, jeśli pionek skończy swój ruch na tym polu, będzie musiał rozpocząć wędrówkę od początku. Niebieski pole, to zagadka. Jeśli uczestnik skończy swój ruch na tym polu, to musi na nią odpowiedzieć. Jeśli odpowiedź będzie

Page 4: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

4www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Moja miejscowość, mój dom

błędna, cofa się o dwa pola. Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu tylko wtedy, kiedy liczba oczek na kostce zaprowadzi go idealnie na to pole, jeśli będzie za duża, to traci kolejkę i próbuje szczęścia w kolejnej);

· Uczniowie losują pytania podając liczbę od 1 do 12. Nauczyciel przygotowując pytania musi wziąć pod uwagę wiek i możliwości rozwojowe swoich uczniów. Wszystkie pytania będą dotyczyć miejscowości, przykładowe pytania mogą wyglądać następująco:Wymień rzekę, która przepływa przez…,Wymień 3 zabytki charakterystyczne dla…,Powiedz, w jakim województwie znajduje się miejscowość, w której mieszkacie,Wymień ważne osoby, które historycznie związane są z miejscowością, w której mieszkacie,

· Podziel uczniów na dwa zespoły i zaproś do wspólnej gry (planszę do gry możecie wyświetlić na tablicy interaktywnej, gotowa znajduje się pod linkiem: https://edu-sense.com/pl/akademia/wirtualna-mata-do-kodowania/bece5762)

· Podziękuj dzieciom za aktywność na zajęciach.

Uwaga!Jeśli pracujesz z najmłodszymi dziećmi (3-5 letnimi), możesz powyższą propozycję zamienić na poniższe aktywności:

· Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 04, 05, 06, 07, 08, 09 (wybierz tylko krążki z kolorowymi budynkami), omówcie co się znajduje na krążkach;

· Poproś dzieci o pogrupowanie obrazków według własnego pomysłu (nie narzucaj kategorii);

Page 5: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

5www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Moja miejscowość, mój dom

· Rozłóż matę do kodowania, oznacz oś poziomą kształtami (budowle), a oś pionową barwami;

· Poproś dzieci o uzupełnienie planszy krążkami z kolorowymi budowlami, w taki sposób, żeby połączyć dwie cechy: kolor i kształt;

· Jeśli nie dysponujecie matą, skorzystaj z karty pracy 02 i z materiału pomocniczego 10 (poproś dzieci o wycięcie kartoników z kolorowymi budowlami, a następnie przyklejenie ich na karcie pracy).

Page 6: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Karta pracy 01 | Moja miejscowość, mój dom

Page 7: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Karta pracy 02 | Moja miejscowość, mój dom

Page 8: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 01 | Moja miejscowość, mój dom

Page 9: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 02 | Moja miejscowość, mój dom

Page 10: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 03 | Moja miejscowość, mój dom

Page 11: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 04 | Moja miejscowość, mój dom

Page 12: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 05 | Moja miejscowość, mój dom

Page 13: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 06 | Moja miejscowość, mój dom

Page 14: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 07 | Moja miejscowość, mój dom

Page 15: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 08 | Moja miejscowość, mój dom

Page 16: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 09 | Moja miejscowość, mój dom

Page 17: Temat: Moja miejscowość, mój dom - scenariusz …...Wygra ten zespół, który jako pierwszy dotrze do domu. Pionek może „wejść” do domu Pionek może „wejść” do domu

Materiał pomocniczy 10 | Moja miejscowość, mój dom