Szkoła Podstawowa Nr 2 w Józefowie
description
Transcript of Szkoła Podstawowa Nr 2 w Józefowie
PRAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH CZŁOWIEKA,
W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ,
A ZWYCZAJE SZKOLNE-REALIZACJA IV PUNKTU
BEZPIECZNA SZKOŁA –BEZPIECZNY UCZEŃ
Szkoła Podstawowa Nr 2 w JózefowiePrzygotowały: Jolanta Kotlińska, Monika Lewtakowska, Ewa
Jarosińska
CELE GŁÓWNE:POZNANIE PODSTAWOWYCH PRAW ZWIĄZANYCH Z OCHRONĄ DÓBR OSOBISTYCH CZŁOWIEKA, W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ.
W ramach realizacji tego punktu w szkole zostały przeprowadzone pogadanki wg. poniższego konspektu. Dzieci z klas zerowych wykonały prace plastyczne. Została wykonana gazetka ścienna. W marcu odbył się apel dotyczący dobrych manier dla całej szkoły.
CELE SZCZEGÓŁOWE:UCZEŃ POTRAFI:WCIELIĆ SIĘ W OKREŚLONE ROLE.ROZPOZNAWAĆ SYTUACJE I ZACHOWANIA NARUSZAJĄCE GODNOŚĆ I DOBRA OSOBISTE CZŁOWIEKA ORAZ PODAWAĆ ICH PRZYKŁADY.UCZEŃ ROZUMIE W JAKICH SYTUACJACH ZOSTAJĄ NARUSZONE JEGO GODNOŚĆ I DOBRA OSOBISTE ORAZ CIELESNE.
FORMY PRACY: ZBIOROWA.W PARACH, LUB TRZYOSOBOWYCH GRUPACH.INDYWIDUALNA. METODY PRACY:PRAKTYCZNA- ODGRYWANIE RÓLSŁOWNA –BURZA MÓZGÓW, ROZMOWA , GROMADZENIE INFORMACJI
PRZEBIEG ZAJĘĆ: POWITANIE GRUPY: PODAWANIE KŁĘBKA WEŁNY
WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘĆ:POGADANKA NA TEMAT PRAW DZIECKA I PRAW CZŁOWIEKA,PRZEDSTAWIENIE PODSTAWOWYCH ZAŁOŻEŃ PRAW DZIECKA I PRAW CZŁOWIEKA,PREZENTACJA ILUSTRACJI I WYDAWNICTW TEMATYCZNYCH,ZAPOZNANIE UCZNIÓW Z HASŁAMI ZAMIESZCZONYMI NA GAZETCE ŚCIENNEJ BEZPIECZNA SZKOŁA -BEZPIECZNY UCZEŃ.
Gazetka ścienna
ODGRYWANIE RÓL POŁĄCZONE Z DYSKUSJĄ.NAUCZYCIEL ROZDAJE WYBRANYM PAROM UCZNIÓW OPIS KRÓTKICH SCENEK DO ODEGRANIA: ●”STARSI KOLEDZY ZACZEPIAJĄ MŁODSZEGO, CHCĄ MU ZABRAĆ PIENIĄDZE. WYRYWAJĄ MU PLECAK, WYRZUCAJĄ Z NIEGO WSZYSTKIE RZECZY. MŁODSZY KOLEGA PRÓBUJE KRZYCZEĆ, ALE GROŻĄ MU, ZE JEŚLI ZACZNIE KRZYCZEĆ ZNISZCZĄ MU WSZYSTKIE RZECZY”
PYTANIA DO UCZNIÓW:W JAKI SPOSÓB STARSI CHŁOPCY PRZEJAWILI AGRESJE?JAK ZAREAGOWAŁ MŁODSZY KOLEGA?CO CHŁOPIEC POWINIEN ZROBIĆ PO ODEJŚCIU OPRAWCÓW?
●”KOLEDZY Z KLASY SFILMOWALI KOLEŻANKĘ W SZKOLE, BEZ JEJ WIEDZY. OPUBLIKOWALI ZDJĘCIE W INTERNECIE Z PODPISEM - WSTRĘTNA ALA. KOLEJNEGO DNIA W SZKOLE ALA STAŁA SIĘ OBIEKTEM ZACZEPEK”. PYTANIA DO UCZNIÓW:CZY KOLEGA Z KLASY NARUSZYŁ DOBRA OSOBISTE LENY? W JAKI SPOSÓB?CO CZUŁA LENA PRZECHODZĄC PRZE KORYTARZ NASTĘPNEGO DNIA?
●”KOLEŻANKA WYŚMIEWA SIĘ Z MAGDY. NAZYWA JĄ GŁUPKIEM, KTÓRY NIC NIE UMIE. MAGDA NIE POTRAFI SIĘ BRONIĆ, TYLKO PŁACZE POD NOSEM” PYTANIA DO UCZNIÓWJAK CZUŁA SIĘ MAGDA?CZY KOLEŻANKA NARUSZYŁA GODNOŚĆ OSOBISTĄ MAGDY?. DLACZEGO?
- NISZCZENIE CUDZEGO MIENIA, GROŹBY, PRZEMOC FIZYCZNA SĄ KARALNE. STANOWIĄ NARUSZENIE GODNOŚCI I DÓBR OSOBISTYCH Z GODNIE Z ART. 23 KODEKSU CYWILNEGO.- NAGRYWANIE, ROBIENIE ZDJĘĆ OSOBY BEZ WYRAŻENIA PRZEZ NIĄ ZGODY JEST KARALNE. WIZERUNEK OSOBY RÓWNIEŻ JEST JEJ DOBREM OSOBISTYM, A BEZPRAWNE JEGO ROZPOWSZECHNIANIE I OBRAŹLIWE POPISY GODZI W GODNOŚĆ OSOBISTĄ LENY.ART.23 KODEKSU CYWILNEGO.- PRZEKLINANIE W MIEJSCU PUBLICZNYM JEST KARANE. ART.141 KODEKSU WYKROCZEŃ: KTO W MIEJSCU PUBLICZNYM UMIESZCZA NIEPRZYZWOITE OGŁOSZENIE, NAPIS LUB RYSUNEK, ALBO UŻYWA SŁÓW NIEPRZYZWOITYCH, PODLEGA KARZE OGRANICZENIA WOLNOŚCI, GRZYWNY DO 1.500 ZŁ, ALBO KARZE NAGANY.
KOMENTARZ NAUCZYCIELA:
UCZNIOWIE PODAJĄ PRZYKŁADY NARUSZENIA DÓBR OSOBISTYCH I NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A TYM SAMYM ŁAMANIA PRAWA Z ŻYCIA SZKOLNEGO LUB ZAOBSERWOWANE NA ULICY. ZABAWA UTRWALAJĄCA UŻYWANIE ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH I MIŁEGO ODNOSZENIA SIĘ DO INNYCH- „SASIEDZI”: DZIEŃ DOBRY PANI, CZY LUBI PANI SWOICH SĄSIADÓW?BARDZO LUBIĘ, ALE NAJBARDZIEJ TYCH, KTÓRZY NP. MÓWIĄ MI DZIEŃ DOBRYMAJĄ JASNE WŁOSY ITP. – W TYM CZASIE OSOBY TE ZAMIENIAJĄ SIĘ MIEJSCAMINIE WIEM, BO JESZCZE ICH NIE ZNAM.-MIEJSCAMI ZAMIENIAJĄ SIĘ WSZYSTKIE DZIECI. DOKOŃCZ ZDANIE- GDY KTOŚ MI DOKUCZA CZUJĘ…………. PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W ZAJĘCIACH – KAŻDE DZIECKA DZIĘKUJE MIŁYM GESTEM LUB SŁOWEM.
POSUMOWANIE
PRACE PLASTYCZN
E DZIECI Z
ZERÓWECZKI SZKONEJ
W MARCU ODBYŁ SIĘ APEL POŚWIĘCONY DOBRYM OBYCZAJOM- „DOBRE MANIERY NA WESOŁO”
HASŁA KTÓRE TOWARZYSZYŁY NAM NA APELU
FILMIK Z APELU