SCENARIUSZE ZAJĘĆ...

36
1 SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCH dla uczniów Szkoły Podstawowej w Starych Żukowicach z zakresu podstaw działalności gospodarczej (15 godzin) w ramach projektu „PRZYSZŁY PRZEDSIĘBIORCA Z GMINY LISIA GÓRA” Lisia Góra, listopad 2017 r.

Transcript of SCENARIUSZE ZAJĘĆ...

Page 1: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

1

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCH

dla uczniów Szkoły Podstawowej w Starych Żukowicach

z zakresu podstaw działalności

gospodarczej

(15 godzin)

w ramach projektu

„PRZYSZŁY PRZEDSIĘBIORCA

Z GMINY LISIA GÓRA”

Lisia Góra, listopad 2017 r.

Page 2: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

2

Autorki:

Grażyna Armatys,

Kinga Miłoś

Koordynator merytoryczny projektu:

Bogumiła Surowiec

Koordynator organizacyjny projektu:

Tomasz Wroński

Konsultacje metodyczne:

Maria Krogulec-Sobowiec,

Bogumiła Surowiec

Opracowanie redakcyjne i edycyjne:

Maria Krogulec-Sobowiec

Page 3: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

3

Scenariusz zajęć edukacyjnych kształcenia ogólnego w ramach projektu

„Przyszły przedsiębiorca z gminy Lisia Góra”

Scenariusz został opracowany przez Grażynę Armatys i Kingę Miłoś.

Temat zajęć: 1) Pozyskiwanie funduszy na działalność gospodarczą.

2) Korzystanie przez przedsiębiorców z dotychczasowych metod wsparcia

(finansowych i niefinansowych).

klasa: II i III gimnazjum oraz VII szkoła podstawowa

Cel ogólny: rozbudzenie i kształtowanie u uczniów postaw oraz działań przedsiębiorczych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

świadomie wymienić własne zalety, co będzie pomocne w stawianiu i realizowaniu

celów,

zdefiniować cechy osoby przedsiębiorczej,

wymienić/rozróżnić rodzaje wsparcia finansowego dla przedsiębiorców,

wymienić instytucje wsparcia dla przedsiębiorstw,

korzystać ze źródeł w celu odnalezienia wsparcia dla przedsiębiorców,

odnaleźć istotne dla przedsiębiorcy informacje ze stron internetowych.

Metody i techniki pracy:

zabawa integracyjna „Moje imię i moje cechy”,

burza mózgów,

test,

gra dydaktyczna – puzzle finansowe,

prezentacja,

pogadanka,

ćwiczenia projektowe z wykorzystaniem środków TIK

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca indywidualna, zespołowa, w parach, praca

frontalna ,

Page 4: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

4

Czas: 3 godziny dydaktyczne

Środki dydaktyczne: kartka papieru (A4) dla każdego ucznia, pisaki, puzzle (1zestaw na

grupę 3-4 osobową), test (dla każdego ucznia), komputer, dostęp do Internetu, tablica

interaktywna, rzutnik, długopis, kartka z tabelką (dla każdego ucznia ), kartka z informacją

zwrotną (dla każdego ucznia),

Przebieg zajęć:

Moduł 1 - Zabawa integracyjna

Każdy z uczestników zapisuje drukowanymi literami na kartce swoje imię i dopisuje do

poszczególnych liter imienia nazwy własnych zalet i mocnych stron (przykład załącznik nr 1).

Po wykonaniu ćwiczenia chętne osoby mogą zaprezentować swoje prace.

Moduł 2 - Osoba przedsiębiorcza – cechy, test

Na tablicy zapisujemy hasła :

PPZEDSIĘBIORCZA OSOBA JEST …..

PPZEDSIĘBIORCZA OSOBA POTRAFI …..

Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności osoby

przedsiębiorczej ( przykładowa lista załącznik nr 2).

Rozdajemy uczniom testy „Test na przedsiębiorczość” (załącznik nr 3). Po wykonaniu

i podsumowaniu odpowiedzi tak / nie, omawiamy z uczniami wyniki testu zgodnie z kluczem

odpowiedzi (załącznik nr 4)

Moduł 3 – Środki finansowania

W tej części można się odwołać do wcześniejszej wizyty u lokalnego przedsiębiorcy

(zaplanować wizytę przed zajęciami) lub informacji jakie uczniowie mogą posiadać z życia

rodzinnego (ktoś w rodzinie uczniów prowadzi działalność) lub informacji pozyskanych

z mediów ( telewizja, radio, internet). Zadajemy uczniom pytanie jaki jest pierwszy krok

w kierunku prowadzenia własnego biznesu? Praca metodą burzy mózgów.

Podsumowanie: Pomysł na firmę i źródła finansowania.

Page 5: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

5

Dzielimy uczniów na zespoły (3-4 osobowe). Rozdajemy uczniom puzzle do

rozwiązania. Tematem przewodnim układanki są rodzaje środków na uruchomienie

działalności gospodarczej (załącznik nr 5 - wyciąć elementy, uczniowie kompletują).

Po upływie czasu na wykonanie puzzli, dokonujemy wspólnego ich odczytania,

a następnie chwila na poszukanie odpowiedzi na pytanie: Jakie koszty ponosił będzie

przedsiębiorca? Możliwe odpowiedzi: opłaty rejestracyjne, wynajem lokalu, zakup

wyposażenia, zakup towaru, opłaty za media, pensja pracowników, …

Moduł 4 – Charakterystyka Instytucji oferujących wsparcie dla przedsiębiorstw i

osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wykorzystując prezentację p. Leszka Nowickiego z Tarnowskiej Agencji Rozwoju

Regionalnego S.A. nt. „Wsparcie dla przedsiębiorstw i osób planujących rozpoczęcie

działalności gospodarczej” (załącznik 6), zapoznajemy uczniów z formami wsparcia, jakie

mogą uzyskać osoby planujące działalność gospodarczą.

Moduł 5 - Strona internetowa Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie

Uczniowie indywidualnie poszukują informacji na stronie internetowej PUP

w Tarnowie (www.up.tarnow.pl ) i uzupełniają tabelkę ( załącznik nr 7)

Po wykonaniu zadania osoby chętne prezentują wyniki swej pracy. Wspólnie z uczniami

zastanawiamy się czy takie źródło informacji jest pomocne dla osoby, która chce założyć

firmę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach

edukacyjnych

Każdy z uczniów otrzymuje kartkę z 3 pytaniami i odpowiada na nie. (załącznik nr 8)

Bibliografia i netografia

Nowicki L.: Prezentacja. Wsparcie dla przedsiębiorstw i osób planujących rozpoczęcie

działalności gospodarczej. Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 2017

Test na przedsiębiorczość

(http://www.pfrr.pl/file?path=attachment.path&id=mapka_podrecznik.pdf )

Projekt. Na własne konto. Materiały. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

www.up.tarnow.pl

Page 6: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

6

Załącznik nr 1

G - genialnie pracuję

R - lubię rywalizować

Z - zaradny

E - energiczny

Ś – świetny

Załącznik nr 2

pracowitość, kreatywność, inwencja, odwaga, zdeterminowanie, umiejętność podejmowania

ryzyka, samodzielność w radzeniu sobie w trudnych i skomplikowanych sytuacjach,

zaangażowanie, dobra organizacja, optymizm, otwartość, stanowczość, aktywność,

energiczne działanie, komunikatywność, odporność na stres, upartość, inteligencja,

wytrwałość, systematyczność, zdolność dyplomatyczna, pomysłowość, empatia

Page 7: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

7

Załącznik nr 3

Test na bycie przedsiębiorczym1.

Czy jesteś przedsiębiorcą? Test składa się z pytań i stwierdzeń. Przy pytaniach

i stwierdzeniach, z którymi się zgadzasz napisz T (dla TAK) i N (dla NIE).

Postaraj się odpowiadać spontanicznie i zaznaczaj te odpowiedzi, które przychodzą Ci jako

pierwsze na myśl po przeczytaniu pytania. Nie zastanawiaj się długo - tu nie ma dobrych lub

złych odpowiedzi.

TAK NIE

1. Ważniejsze jest życie w spokoju od ciągłego poszukiwania i podążania do nowych celów.

2. Odpowiadałaby mi sytuacja, gdybym był(a) sam(a) dla siebie szefem.

3. Jestem osobą, która szybko się irytuje.

4. Zawsze traktuję osobę będącą moim przełożonym lub mającą nade mną władzę z ostrożnością i

respektem.

5. Gdy rozmawiam z osobami z władz lub moimi przełożonymi czuję się rozluźniony(a) i pewny(a).

6. Często martwię się drobnymi sprawami.

7. Wolę pracować z osobą trudną i dobrze znającą się na zagadnieniu, niż zgodną, ale niezbyt

kompetentną.

8. Czy masz tendencję do bycia pesymistą i zbyt ostrożną osobą w sytuacjach trudnych?

9. Czy dobrze się czujesz w towarzystwie, gdzie wszyscy sobie żartują i robią nawzajem kawały?

10. Czy miał(a)byś coś przeciwko, aby wyjechać do mało atrakcyjnej części kraju, gdyby to była forma

promocji, awansu?

11. Czy potrafisz wykonywać pracę monotonną i powtarzającą się bez uczucia znudzenia?

12. Czy mógł(a)byś osiągnąć więcej, gdyby bardziej doceniano Twoje wysiłki?

13. Czy denerwuje Cię marnotrawstwo (włączone niepotrzebnie światło, wyrzucona żywność)?

14. Czy potrafisz czuć się zupełnie zrelaksowana(y) wyjeżdżając na wakacje?

15. Za dużo jest praw i zasad w dzisiejszych czasach.

16. Starałem(łam) się pracować ciężko, aby być wśród najlepszych w Twojej dziedzinie.

17. Denerwuję się kiedy mój zegarek idzie niewłaściwie.

18. Toleruję całkowicie odmienne od moich poglądy i szanuję opinie innych osób.

19. Ograniczam swoje życie towarzyskie lub rekreację, aby pracować bardziej efektywnie.

20. Masz opory przed traktowaniem nazbyt uprzejmie osób, które kiedyś mogą się przydać w mojej

karierze.

21. Jest ważne, aby osiągać większy sukces, niż osoby płci przeciwnej.

22. Jestem zła(y), gdy ludzie są niepunktualni.

23. Ważniejsze jest dla mnie bycie sobą, niż poprawianie - ulepszanie siebie.

24. Lubię się wprawiać alkoholem w dobry humor.

25. Czuję się źle i niespokojnie, gdy czuję, że marnuję mój czas.

26. Lubię gry hazardowe (toto-lotek, zakłady piłkarskie, ruletkę, losy).

27. Lubię wprowadzać zmiany i ulepszenia w organizacji i sposobie działania.

28. Z trudem zapominam o pracy, gdy kończą godziny pracy.

29. Czy brak wydajności denerwuje Cię?

30. Czy denerwuje Cię, gdy przełożony mówi Ci co masz robić?

1 http://www.pfrr.pl/file?path=attachment.path&id=mapka_podrecznik.pdf

Page 8: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

8

31. Czy lubisz sobie żartować z innych?

32. Czy cierpisz na bezsenność?

33. Czy denerwuje Cię, kiedy Twój zwierzchnik mówi Ci, jak lepiej wykonywać Twoją pracę?

34. Potrafię wybaczyć koleżance, koledze ich brak wiedzy lub umiejętności tak długo, jak długo są

dla mnie mili.

35. Ktoś kto wstępuje w związek małżeński głównie z powodów finansowych lub wpływów jest głupi.

36. Po wykonaniu dobrej pracy często mam uczucie, że mogłabym to zrobić jeszcze lepiej.

Załącznik nr 5

Test na bycie przedsiębiorczym2:

ODPOWIEDZI

Za odpowiedź TAK

na pytania nr 2, 3, 5, 6, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 36

zapisz sobie po 1 punkcie.

Za odpowiedź NIE

na pytania nr 1, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 23, 24, 26, 28, 34, 35

zapisz sobie po 1 punkcie.

ZSUMUJ WYNIKI I SPRAWDŻ, JAKIM TYPEM PRZEDSIĘBIORCY JESTEŚ.

11 - 19 punktów - RZETELNI BANKIERZY

20 - 24 punktów - KIEROWNICY Z CECHAMI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

25 - 30 punktów - PRZEDSIĘBIORCY Z SILNYMI TENDENCJAMI DO PROWADZENIA

WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI

31 - 36 punktów - PRZEDSIĘBIORCY NEUROTYCZNI

TYPOWI PODWŁADNI

Osoby, u których brak jakichkolwiek cech do prowadzenia działalności na własny

rachunek.

RZETELNI BANKIERZY

Nie lubisz podejmować ryzyka. Masz naturę osoby rozważnej i dokładnej. Wolisz

obserwować działania innych osób, niż być przywódcą. Nie musisz mieć stałego kontaktu z

2 http://www.pfrr.pl/file?path=attachment.path&id=mapka_podrecznik.pdf

Page 9: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

9

ludźmi. Odpowiada Ci spokojna praca i ograniczona odpowiedzialność. Wolisz wypełniać

polecenia, niż je wydawać. Sprawdzasz się w tych działaniach, gdzie potrzebne jest

myślenie analityczne i precyzja. Można ci powierzać pieniądze bez obawy, że zrobisz z nimi

coś ryzykownego. Sprawdzisz się w księgowości, dziale kontroli jakości oraz we wszelkich

działaniach wymagających dokładności.

KIEROWNICY Z CECHAMI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Lubisz przebywać z ludźmi, organizować im pracę, planować nieduże

przedsięwzięcia i kontrolować bieżące działania. Podejmowanie ryzyka w Twoim przypadku

ma dużo wspólnego z chłodną kalkulacją. Nadmiar fantazji i zbytnie ryzyko w działaniach

u innych ludzi drażni Cię. Współpraca z innymi nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu,

umiesz się dostosować do grupy. Obowiązki wypełniasz zgodnie z poleceniami. Lubisz

wiedzieć, co konkretnego wynika z Twoich działań. Poszukujesz rozwiązań pewnych,

sprawdzonych i już wcześniej wykorzystanych. Sprawdzisz się jako przedsiębiorca

niedużego przedsiębiorstwa, kierownik grupy ludzi uporządkowanych.

PRZEDSIĘBIORCY Z SILNYMI TENDENCJAMI DO PROWADZENIA WŁASNEJ

DZIAŁALNOŚCI

Lubisz podejmować ryzyko, lubisz niepewne sytuacje i dreszcz emocji, gdy

oczekujesz na rezultat swojej decyzji. Masz umiejętność oddawania spraw własnemu

biegowi wydarzeń, gdy jest to konieczne. Uporządkowanie i rutyna Cię męczą.

Przełamywanie barier i łamanie zasad sprawia Ci przyjemność. Skupiasz się na tym, co

w danej chwili Cię interesuje. Nie masz zwyczaju kontrolowania innych osób, wolisz

pobudzać ich do myślenia i działania. Sprawdzisz się jako prawdziwy przedsiębiorca lub

kreatywny kierownik aktywnego zespołu ludzi.

PRZEDSIĘBIORCY NEUROTYCZNI

Twoja chęć podejmowania ryzyka jest bardzo duża. Masz wyjątkowe skłonności do

hazardu i chęć ciągłego wygrywania. Przeżywasz, gdy coś Ci się nie powiedzie. Nie umiesz

przegrywać. Współpraca z Tobą może być fascynująca, ale równocześnie bardzo uciążliwa.

Lubisz działania spontaniczne i silne emocje. Nie chcesz robić planów, ani zastanawiać się,

co może stać się, gdy podejmiesz niewłaściwą decyzję. Współpraca z innymi jest możliwa

tylko wtedy, gdy poddadzą się Twojej woli. Kontrola działań innych ludzi Cię nudzi.

Sprawdzisz się w wolnych zawodach lub na niezależnym i samodzielnym stanowisku.

Page 10: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

10

Załącznik nr 5

Page 11: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

11

Załącznik nr 7

1 Adres/ lokalizacja PUP w Tarnowie

2 Tytuł zakładki na stronie internetowej PUP w Tarnowie, w której przedsiębiorca znajdzie wszelkie ważne dla niego informacje

3 Jakie formy wsparcia dla pracodawców i przedsiębiorców oferuje PUP w Tarnowie na stronie internetowej ( wymień co najmniej 5)

4 Wybierz jedną z form wsparcia ze strony PUP w Tarnowie i wypisz : - do kogo jest kierowana - jakie warunki musi spełnić adresat wsparcia - jakie korzyści otrzymuje adresat wsparcia - czas trwania wsparcia

5 Jednym z form wsparcia są staże. Na czym polega staż ? ( informacje zaczerpnij ze strony internetowej PUP w Tarnowie)

6 Która z informacji, na stronie PUP w Tarnowie, okazała się dla Ciebie najbardziej ciekawa/wartościowa ?

Page 12: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

12

Załącznik nr 8

Page 13: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

13

Scenariusz zajęć edukacyjnych kształcenia ogólnego w ramach projektu

„Przyszły przedsiębiorca z gminy Lisia Góra”

Scenariusz został opracowany przez Grażynę Armatys i Kingę Miłoś.

Temat zajęć: 1. Planowanie działalności gospodarczej.

2. Opracowanie biznesplanu.

klasa: II i III gimnazjum oraz VII szkoła podstawowa

Cel ogólny: rozbudzenie i kształtowanie u uczniów postaw oraz działań przedsiębiorczych

poprzez sporządzenie biznesplanu wirtualnej firmy działającej w środowisku lokalnym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

1. zaprezentować siebie na forum klasy;

2. wymienić organizacyjno-prawne formy przedsiębiorstw;

3. opisać, czym charakteryzują się poszczególne formy przedsiębiorstw;

4. opisać finansowe aspekty przedsięwziecia;

5. wymienić poszczególne kroki prawne wymagane przy założeniu działalności

gospodarczej;

6. ocenić możliwości oraz warunki niezbędne do podjęcia działalności gospodarczej;

7. analizować potrzeby wydatkowania;

8. wskazać źródła dochodu;

9. planować budżet firmy;

10. sporządzać plan/harmonogram działań i określa czas trwania poszczególnych

działań;

11. określić mocne i słabe strony przedsięwzięcia;

12. wymienić szanse i zagrożenia przedsięwzięcia;

13. formuować wnioski dotyczące szans na sukces przedsięwziecia oraz wskazać

przeciwdziałania zagrożeniom.

Page 14: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

14

Metody i techniki pracy:

burza mózgów,

miniwykład wspomagany prezentacją multimedialną,

pogadanka,

dyskusja,

Quiz,

ćwiczenia projektowe,

analiza SWOT.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca zespołowa,

praca w parach,

praca frontalna.

Czas: 7 godzin dydaktycznych

Środki dydaktyczne: karta ćwiczeń (dla każdego ucznia), kartki A4, pisaki, kalkulator,

komputer, dostęp do Internetu, prezentacje multimedialne

Przebieg zajęć:

Moduł 1 – Zainteresowania i umiejętności w działalności gospodarczej

Jak wykorzystać własne zainteresowania i umiejętności w działalności gospodarczej ?

Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zaczynamy od zaproponowania uczniom

uzupełnienie karty ćwiczeń (załącznik nr 1) .

Następnie pracujemy w zespołach 3 osobowych. W takich grupach uczniowie zastanawiają

się nad tym, które z cech zapisanych na ich kartach ćwiczeń można wykorzystać do

prowadzenia działalności gospodarczej. Wybierają te cechy, które zdecydowanie mogą

pomóc w prowadzeniu własnej firmy. (załącznik nr 2 )

Page 15: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

15

Moduł 2 - Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw

Zapoznanie uczniów z formami przedsiębiorstw – rodzaje i ich charakterystyka.

Korzystamy z prezentacji p. Janusza Żaka „Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw”

(załącznik nr 3)

Jako podsumowanie wykonujemy ćwiczenie zamieszczone w prezentacji „Połącz w pary

nazwy spółek i cechy ich dotyczące”.

Moduł 3 – Pomysł na biznes

W grupach 3 osobowych rozpoczynamy poszukiwanie pomysłu na własną firmę.

Metodą burzy mózgów wypisują wszelkie pomysły nawet te najbardziej fantastyczne

dotyczące działalności gospodarczej, którą uczniowie mogliby prowadzić w swojej

miejscowości, swojej gminie, powiecie, … .

Uczniowie zastanawiają się jaki produkt lub usługę chcieliby sprzedawać. Poproś

uczniów, aby skorzystali również z pomocy jaką są karty ćwiczeń wypełnione w Module 1

oraz poniższy zestaw pytań :

1. Jakie potrzeby konsumentów w lokalnym środowisku nie są zaspokojone?

2. Jakich usług brakuje ?

3. Jakie luki biznesowe można odnaleźć w lokalnym środowisku?

4. Co odmiennego można zaproponować / zaoferować na rynku ?

Gdy pomysły zostaną wyczerpane, prosimy aby każda z grup zdecydowała się na

jedną z zaproponowanych przez siebie działalności. Zespoły otrzymują tabelkę (załącznik nr

4) i ją wspólnie uzupełniają. W tej części uczniowie zastanawiają się też nad formą

organizacyjno-prawną swojego przedsiębiorstwa i nazwą firmy. Nazwa musi być chroniona

prawnie, nie może być ściągnięta i musi informować o formie prawnej, rodzaju działalności i

właścicielu.

Moduł 4 – Mapa finansów

Przygotowujemy plan finansowy firmy , rozpatrujemy jakie koszty ponosić będziemy

jako przedsiębiorcy zakładając i prowadząc swoją działalność gospodarczą. Skąd

pozyskamy finanse na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz jakie będą ceny naszych

produktów/usług. Uczniowie pracując w zespołach dyskutują i uzupełniają kartę ćwiczeń 2.

(Załącznik nr 5). Uczniowie muszą się zastanowić na jaki cel będą przeznaczone pozyskane

pieniądze z instytucji, które proponują wsparcie dla osób rozpoczynających działalność

gospodarczą (np. zakup maszyn, surowców, dzierżawa pomieszczeń). Ważne jest też, aby

Page 16: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

16

zastanowić się nad zyskami i sposobem jego osiągnięcia, tzn. jakie produkty/usługi oferuje

firma i jaka będzie sprzedaż. Wsparciem dla pracy w zespole będzie kalkulacja wydatków

i zysków jakie uczeń wykona z pomocą karty ćwiczeń 3 (załącznik nr 6) – wskazówka

kalkulacja dotyczy pierwszego roku działalności gospodarczej.

Moduł 5 - Konkurencja

Dyskusja na forum klasy nt co wg uczniów oznacza KONKURENCJA ? Przekazać

należy uczniom informacje o rodzajach konkurencji : konkurencja cenowa ( nabywcy podaje

się cenę produktu niższą niż u konkurenta) oraz konkurencja pozacenowa ( produkt wyróżnia

się inna cechą niż cena np. jakością, czasem świadczenia usług, niższymi kosztami

eksploatacji, formą zapłaty itp.). Jako podsumowanie przeprowadzamy Quiz ( załącznik nr 7)

Po takim wprowadzeniu uczniom będzie łatwiej zaproponować ewentualnych

konkurentów własnej firmy, wybranej przez każdy zespołów uczniowskich. Każdy zespół

poszukuje odpowiedzi na pytania:

1. Atuty konkurencji :

2. Słabości konkurencji :

3. Jaka jest różnica między ofertą naszej firmy a ofertą konkurencji ?

Moduł 6 – Plan marketingowy

Strategię marketingową opieramy na kilku zasadniczych aspektach : produkcie, reklamie,

lokalizacji i formach dystrybucji. Uczniowie muszą opracować plan postępowania, aby

zaistnieć na rynku. Pomocna będzie karta ćwiczeń 4. ( załącznik 8 )

Moduł 7 – Harmonogram przedsięwzięcia

Dobrze opracowany harmonogram zapewnia sprawne funkcjonowanie firm.

Harmonogram to zaplanowany rozkład zadań do wykonania w bardzo określonym czasie.

Bazując na takiej definicji prosimy zespoły 3 osobowe o zapisanie :

Czynności które muszą być wykonane, aby firma powstała i rozpoczęła swą

działalność z przypisanymi chronologicznie datami oraz odpowiedzialnymi osobami

za wykonanie.

Należy podkreślić iż szczegółowe i realne zaplanowanie czasu działań, często pozwala

uniknąć stresu i niepowodzenia.

Page 17: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

17

Moduł 8 – Analiza SWOT, obiektywnym okiem

W tej części należy się zastanowić nad plusami i minusami prowadzenia działalności

gospodarczej. Uczniowie w 3 osobowych zespołach mają za zadanie znaleźć jak najwięcej

argumentów przemawiających „za” oraz „przeciw” prowadzeniu własnej firmy. Argumentację

swoją zapisują w tabelce. (załącznik nr 9)

Po zapisaniu mocnych i słabych stron działalności, poproś uczniów, aby zastanowili

się nad szansami i zagrożeniami czekającymi nowe wyzwanie jakim jest własny biznes.

(załącznik nr 10) Następnie poproś jeden z zespołów, aby zaprezentowali swoje pomysły,

a pozostałych uczniów zaproś do dyskusji i uzupełnienia wypowiedzi kolegów.

Podsumowując należy podkreślić że analiza SWOT pozwala na efektywne

wykorzystanie posiadanych zasobów i przygotowanie planów przeciwdziałania trudnościom,

jakie mogą się pojawić podczas rozpoczynania / prowadzenia działalności gospodarczej.

Moduł 9 - Zakładanie Działalności Gospodarczej

Na tym etapie mamy gotowy biznesplan teraz pozostaje nam ruszyć z dokumentacją

– zapoznamy się z ich rodzajem i sposobem wypełnienia. Prezentacja „Zakładanie

działalności gospodarczej” p. Janusza Żaka (załącznik nr 11). Uczniom przedstawiamy

wniosek w formie elektronicznej lub papierowej i krok po kroku analizujemy postępowanie,

aby zarejestrować firmę z sukcesem. (załącznik nr 12)

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach

edukacyjnych

Informację zwrotną od ucznia uzyskać można przez wykorzystanie techniki graficznej

np. tarczy. Każdy uczeń otrzymuje samoprzylepną kartkę, którą przykleja na tarczy

wychodząc z lekcji.

Im więcej z zajęć się dowiedziałem, tym bliżej 10 na tarczy przyklejam kartkę.

(załącznik 12)

Page 18: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

18

Bibliografia :

Żak J.: Prezentacja. Zakładanie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie Tarnowskie

Forum Edukacyjne ILUMINACJA. 2017

Żak J.: Prezentacja. Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw. Stowarzyszenie

Tarnowskie Forum Edukacyjne ILUMINACJA. 2017

Quiz Etyka w biznesie. Materiały Projekt. Mój biznes. w: Program. Ekonomia na co dzień.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Materiały projektu: Na własne konto. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi

Polskiej.

Krogulec-Sobowiec M.: Materiały szkoleniowe dla nauczycieli w ramach projektu:

Przyszły przedsiębiorca z gminy Lisia Góra. 2017

Page 19: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

19

Załącznik nr 1

Uzupełnij tabelkę.

Moje zainteresowania Moje umiejętności Moje cechy charakteru

Page 20: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

20

Załącznik nr 2

Zainteresowania/umiejętności/cechy Sposób wykorzystania we własnej firmie

Np. znajomość obsługi komputera Obsługa programów księgowych, stworzenie stron WWW firmy

Page 21: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

21

Załącznik nr 4

Pomysł na firmę

Produkty / usługi

proponowane przez

firmę

Nazwa/adres/kontakt Forma prawna

Page 22: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

22

Załącznik nr 5

Korzystając z pozyskanych informacji o metodach i instytucjach wsparcia dla osób

planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej wybierz te, które wykorzystasz do

założenia waszej firmy.

Pieniądze na start z :

1. …..

2. …..

3. …..

4. …..

Przewidywane koszty:

Koszty Przybliżona

kwota

1. Zakup mebli

2. Media (prąd, gaz)

3. Koszty transportu

4. Telefon

5. Czynsz

6. Wynagrodzenie

7

8

9

Przewidywane dochody:

Dochody / produkty i usługi oferowane

przez firmę

Cennik

usług/produktów

1. Usługa …..

2.

3.

4.

5.

6.

7

8

9

Page 23: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

23

Załącznik nr 6

Kalkulacja kosztów pierwszego roku działalności Lp. Rok 20….

W y s z c z e g ó l n i e n i e I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Razem

Zakupy surowców i materiałów do własnej produkcji

Zakupy towarów i materiałów do odsprzedaży

Zakupy materiałów dla świadczenia usług

Usługi transportowe (koszty własne i zlecone)

Wynagrodzenia

Narzuty na wynagrodzenia

Paliwo, energia, gaz, woda, c.o., kanalizacja, śmieci itp.

Ubezpieczenie majątkowe związane z przedsięwzięciem

Ubezpieczenie własne, ZUS

Sprzęt, wyposażenie

Naprawy

Reklama, promocja

Biuro rachunkowe

Podatek od nieruchomości

Inne podatki lokalne

Odsetki od kredytów bankowych i innych pożyczek, prowizje bankowe

Pozostałe wydatki

Page 24: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

24

……….

RAZEM

Kalkulacja przychodów pierwszego roku działalności (z podziałem na asortyment towarów/rodzaj usług)

Rok 20…. W y s z c z e g ó l n i e n i e I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Razem

Przychody (suma od I do IV) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

I Sprzedaż wyrobów własnych, w tym: ………….

II Sprzedaż towarów i materiałów, w tym: ………….

III Sprzedaż usług, w tym: ………….

IV Pozostałe przychody (jakie?)

RAZEM

Dla kolejnych dwóch lat prognozy przychodów i kosztów można sporządzić w układzie kwartalnym.

Uwaga! W przypadku występowania sezonowości w kształtowaniu przychodów ze sprzedaży, należy wyjaśnić jej charakter.

Page 25: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

25

Prognoza przepływów pieniężnych dla pierwszego roku działalności

Rok 20….

W y s z c z e g ó l n i e n i e I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

A. Przychody (suma od I do IV) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

I Sprzedaż wyrobów własnych

II Sprzedaż towarów i materiałów

III Sprzedaż usług

IV Pozostałe przychody (jakie?)

B. Wydatki (suma od I do X) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

I Zakupy surowców i materiałów do własnej produkcji

II Zakupy towarów i materiałów do odsprzedaży

III Zakupy materiałów dla świadczenia usług

IV Usługi transportowe (koszty własne i zlecone)

V Wynagrodzenia

VI Narzuty na wynagrodzenia

VII Paliwo, energia, gaz, woda, c.o., kanalizacja itp.

VIII Ubezpieczenie majątkowe związane z przedsięwzięciem

IX Pozostałe wydatki

X Odsetki od kredytów bankowych i innych pożyczek

C. Razem gotówka z operacji gosp. (A - B) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

D. Inne źródła przychodów (suma od I do III) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Page 26: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

26

I Środki własne

II Pożyczki

III Kredyty bankowe i inne źródła

E. Inne wydatki (suma od I do VI) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

I Podatek dochodowy

II Ubezpieczenia własne

III Wydatki na uruchomienie przedsięwzięcia

IV Spłata rat pożyczek

V Spłata rat kredytów bankowych i innych zobowiązań

VI Inne wydatki (jakie?)

F. Razem gotówka z innych źródeł (D - E) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

G. Gotówka końcowa z działalności (C+F) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

H. Środki pieniężne na początek okresu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Środki pieniężne na koniec okresu (G+H) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Kwoty zaokrąglone do pełnych złotych Dla kolejnych dwóch lat prognozy przepływów pieniężnych można sporządzić w układzie kwartalnym.

Page 27: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

27

Załącznik nr 73

3 Ekonomia na co dzień. Projekt – mój biznes. Program Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Page 28: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

28

Załącznik nr 8

1. W jaki sposób poinformujecie klientów o waszej firmie/ o waszych usługach/

produktach ?

2. Jakie formy reklamy/promocji zastosujecie ?

3. Jakie koszty reklamy poniesiecie ?

4. Gdzie zamieścicie reklamy ?

5. Jaki będzie harmonogram tych reklam ?

6. Jaki produkty/usługi oferujecie? Dlaczego ludzie powinni nabyć wasze produkty?

7. Dlaczego jest atrakcyjny dla klienta?

8. Gdzie i jak będziemy dostarczać produkt/ oferować usługę?

9. Kto będzie klientem waszej firmy ?

Page 29: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

29

Załącznik nr 9

Argumenty

„za”

prowadzeniem własnej firmy

Argumenty

„przeciw”

prowadzeniu własnej firmy

Page 30: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

30

Załącznik nr 10

Szanse

Zagrożenia

Page 31: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

31

Załącznik nr 12

Page 32: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

32

Scenariusz zajęć edukacyjnych kształcenia ogólnego w ramach projektu

„Przyszły przedsiębiorca z gminy Lisia Góra”

Scenariusz został opracowany przez Kingę Miłoś i Grażynę Armatys.

Temat zajęć: Symulacja prowadzenia biznesu z wykorzystaniem gry „Oil City – galicyjska

gorączka złota”.

klasa: VII, II i III gimnazjum

Cele:

wspieranie i przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności

gospodarczej,

rozwijanie i kształtowanie u uczniów postaw i zachowań przedsiębiorczych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

współpracować w grupie,

angażować się w pracę zespołu,

podejmować decyzje dotyczące inwestowania,

zarządzać ryzykiem inwestowania i planowania w warunkach gospodarczych zmian,

rozróżniać zjawiska ekonomiczne takie jak inwestycja, ryzyko, przychód, koszt czy

zysk.

Metody i techniki pracy:

opis,

prezentacja,

gra dydaktyczna,

metoda „światła na skrzyżowaniu”

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca frontalna,

praca w grupach.

Page 33: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

33

Czas: 5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, prezentacja multimedialna, gra strategiczna „Oil

City”, ksero kart wartości spółki, długopisy.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów, przedstawienie celów zajęć. Omówienie założeń symulacyjnej gry

ekonomicznej „Oil City-galicyjska gorączka złota” - mechanizm gry umożliwia graczom nie

tylko konkurowanie na rynku naftowym, ale również (podobnie jak w przypadku realnych

postaci historycznych) nawiązywanie współpracy biznesowej (np. wspólne inwestowanie

w działki czy dzielenie się przychodami ze zrealizowanych transakcji naftowych).

Gra jest więc symulacją ułatwiającą zrozumienie rzeczywistych, obowiązujących

również współcześnie, procesów gospodarczych. Uczestnicząc w rozgrywce, gracze

mogą poprzez własne doświadczenia poznać w praktyce zjawiska ekonomiczne takie

jak inwestycja, ryzyko, przychód, koszt czy zysk.

2. Wprowadzenie historyczne dotyczące początków przemysłu naftowego w Galicji i jego

rozwoju. Omówienie zmian w galicyjskim krajobrazie wywołanych gorączką naftową oraz

rozwój techniki wydobywania ropy naftowej.

/załącznik nr 1/

3. Przygotowanie rozgrywki:

Podział grupy na trzyosobowe zespoły. Zaprezentowanie uczniom elementów gry –

kart postaci przedsiębiorców, kart: rafinerii, kart wagonów, działek itp.

Omówienie struktury gry - rozgrywka składa się z sześciu tur. Każda tura jest

podzielona na cztery fazy:

o A) faza wydarzenia historycznego,

o B) faza inwestycji,

o C) faza wydobycia,

o D) faza sprzedaży.

Rozdanie każdej z grup, kart wartości spółki i objaśnienie zasad uzupełniania kart

podczas gry.

/załącznik nr 2/

Page 34: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

34

4. Przebieg rozgrywki;

Rozdanie każdej z grup kart inwestycji spółki, banknotów, kart postaci, żetonów akcji

przedsiębiorcy oraz pozostałych elementów takich jak karty działek, wagonów, piony

wiertacza i wieży.

Wpisanie na kartach wartości spółki wymyślonych przez uczniów nazwy spółki.

Rozpoczęcie pierwszej tury rozgrywek, przejście przez kolejne cztery fazy gry (faza

wydarzenia historycznego, faza inwestycji, faza wydobycia, faza sprzedaży)

o Po zakończeniu pierwszej tury, uczniowie zapisują wyniki na kartach wartości

spółek.

Przejście przez kolejnych sześć tur. Po zakończeniu szóstej tury następuje koniec

gry.

/załącznik nr 3/

5. Punktacja i zakończenie gry.

gracze wypełniają karty wartości spółki, posługując się zawartą na tej karcie tabelą

wartości spółki, wpisują punktację za swoją grę.

nauczyciel / bankier/ zbiera od graczy wypełnione karty wartości spółki i na ich

podstawie ogłasza zwycięzców.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach

edukacyjnych

Metoda „Światła na skrzyżowaniu”4

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi przygotowany wcześniej zestaw trzech kartek

w kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym.

Zielona kartka oznacza, że uczeń w 100% nabył podczas zajęć wskazany cel szczegółowy,

żółta – umiejętność została nabyta na poziomie dostatecznym, czerwona – na poziomie

niedostatecznym.

Następnie zwraca uczniom uwagę, aby dokonali rzetelnej samooceny swoich umiejętności

nabytych podczas zajęć i odczytuje po kolei cele szczegółowe zajęć. Każdy z uczniów

4 Krogulec - Sobowiec M.: Materiały szkoleniowe. Rozbudzanie i kształtowanie u uczniów gimnazjum

postaw i zachowań przedsiębiorczych. Projekt Przyszły przedsiębiorca z gminy Lisia Góra

Page 35: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

35

podnosi do góry karteczkę z odpowiednim kolorem najbardziej odpowiadającym stopniowi

opanowania danej czynności. Nauczyciel liczy podniesione karteczki i zapisuje rezultaty.

/załącznik nr4/

Bibliografia i netografia:

http://oc.mik.krakow.pl

http://oc.mik.krakow.pl/files/KARTA_WARTO%C5%9ACI_SP%C3%93%C5%81KI_www.pdf

http://oc.mik.krakow.pl/files/INSTRUKCJA_DRUK_www.pdf

Krogulec - Sobowiec M.: Materiały szkoleniowe. Rozbudzanie i kształtowanie u uczniów

gimnazjum postaw i zachowań przedsiębiorczych. Projekt Przyszły przedsiębiorca z gminy

Lisia Góra

Page 36: SCENARIUSZE ZAJĘĆ DODATKOWYCHlisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/12/Scenariusze-zajec-dodatko… · Pracując metodą „burzy mózgów” gromadzimy listę cech i umiejętności

36

Załączniki:

Załącznik nr 1

http://lisiagora.pl/wp-content/uploads/2017/10/Oil-CIty_%C5%81ukasz-Wrona.pdf

Załącznik nr 2

http://oc.mik.krakow.pl/files/KARTA_WARTO%C5%9ACI_SP%C3%93%C5%81KI_www.pdf

Załącznik nr 3

http://oc.mik.krakow.pl/files/INSTRUKCJA_DRUK_www.pdf

Załącznik nr 4

Liczba

karteczek

zielonych

Liczba

karteczek

żółtych

Liczba

karteczek

czerwonych

Potrafię współpracować w grupie

Potrafię angażować się w pracę zespołu

Potrafię podejmować decyzje dotyczące

inwestowania

Potrafię zarządzać ryzykiem

inwestowania i planowania

Potrafię rozróżniać zjawiska ekonomiczne

takie jak inwestycja, ryzyko, przychód,

koszt czy zysk