scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 -...

15

Click here to load reader

Transcript of scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 -...

Page 1: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

1

Scenariusz zajęć

I. Informacje wstępne:

o Data: 10. XI. 2009r.

o Miejsce: SOSW nr1 Gdynia

o Klasa: II Gim

o Czas trwania: 4x45min

o Osoba prowadząca: Agnieszka Kowalczyk

II. Temat zajęć:

o Tygodniowy: Polska - symbole narodowe.

o Dzienny: JESTEM POLAKIEM I SZANUJĘ SYMBOLE NARODOWE.

III. Cele zajęć:

o Cel ogólny: uczeń zna symbole narodowe swojego kraju

o Cele szczegółowe: Uczeń:

- wymieni barwy znajdujące się na polskiej fladze,

- powie jak wygląda godło naszego kraju,

- rozpozna melodię hymnu narodowego,

- prawidłowo ułoży i przyklei puzzle w wyznaczonym miejscu,

- starannie i poprawnie wykona chorągiewki i orła,

- szanuje symbole narodowe,

- kształtuje swoją tożsamość narodową,

- wie, dlaczego wizerunek orła jest w godle Polski,

- słucha z zainteresowaniem recytacji utworu poetyckiego,

- rozumie, że bycie Polakiem zobowiązuje do godnego

reprezentowania swojego narodu,

- wyróżnia cechy charakterystyczne obserwowanego przedmiotu,

- trafnie dobiera słownictwo,

- dokonuje podziału kartki na dwie równe części - wyznacza

połowę całości,

- estetycznie nakleja kawałki papieru w odpowiednim miejscu,

- budzi wiarę we własne siły,

- wyrabia w sobie umiejętność obserwacji otaczającego środowiska

i zmian w nim zachodzących,

- rozwija sprawność manualną,

- pobudza swoją wyobraźnię,

Page 2: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

2

- rozwija umiejętność wypowiadania się na określony temat na

podstawie własnych obserwacji,

- wzbogaca swój czynny język,

- wyrabia umiejętność klasyfikowania przedmiotów,

- odejmuje i dodaje w zakresie 10 na konkretach,

- słucha uważnie czytanego przez nauczyciela tekstu,

-

IV. Metody pracy:

o obserwacja

o ćwiczenia

o pokaz

o rozmowa - opowiadanie, objaśnianie,

o ekspresja twórcza

V. Formy pracy: o Indywidualna

o Zbiorowa

VI. Środki dydaktyczne:

o karta do czytania

o karty pracy – załączniki

o godło państwowe

o godło Polski do ułożenia – puzzle

o mapa Polski

o kontury Polski

o flaga Polski

o hymn Polski na płycie CD

o rozsypanka sylabowa i literowa

o wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarski

o wiersz „Mój orzeł”

o treść legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”

o rozsypanka literowa: Polska, flaga, hymn, godło

Page 3: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

3

VII. Przebieg zajęć:

1. ZAJĘCIA WSTĘPNE

o Przywitanie dzieci

o sprawdzenie listy obecności

• rozmowa na temat miejsca zamieszkania – podanie adresu

• przeliczanie ilości dzieci obecnych i nieobecnych

o ustalenie daty: pora roku, miesiąc, dzień tygodnia

o obserwacja pogody

2. OBSERWACJA

o wprowadzenie do tematu dnia poprzez przeczytanie legendy „O

Lechu, Czechu i Rusie”. Zał.1

o Jakie państwo założył Lech?

3. KOJARZENIE – PRZERÓBKA UMYSŁOWA

o Rozmowa związana z wierszem:

- jak mieli na imię bohaterowie

- jak miał na imię założyciel naszego państw

- jaki ptak siedział na drzewie

- jakie godło dla Polski stworzył Lech

o w jakim państwie my mieszkamy?

Zagadka zał.2.

o Na której etykiecie jest napisane POLSKA odszukanie wśród

rozsypanki wyrazowej (wyrazy potrzebne do danej lekcji)

o Ułożenie z liter wyrazu POLSKA, przyczepienie do tablicy jako

temat lekcji.

Page 4: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

4

o Wklejenie do zeszytu wyrazu z rozsypanki literowej zał.3.

o Wskazanie na mapie Polski, obwiedzenie palcem jej granic (mapa

musi być duża i wyraźna),

o dopasowanie konturów Polski zał. 4. do konturów na mapie,

przyklejenie.

o Wklejenie do zeszytu konturów Polski, poprawienie ich po śladzie,

słabsi uczniowie mają kontury z wypukłą fakturą i wodzą po niej

palcem,

o samodzielne podpisanie Polska (Alicja, Artur), wklejenie napisu

(Jerzy, Patrycja).

o Ustalenie, jakie miasto jest stolicą Polski, odnalezienie na mapie

Polski Warszawy, zaznaczenie jej na swojej mapce w zeszycie,

wklejenie podpisu,zał.5.

o Zwrócenie uwagi na miejsce naszego zamieszkania, wskazywanie

na mapie naszego miasta, wklejenie nazwy do zeszytu zał.5.

o Co to jest symbol-znak? Wyjaśnienia. Pokażcie gdzie w naszej

klasie znajdują się symbole narodowe. Wymieńcie te symbole. -

flaga, godło, herb stolicy.

Rozmowa w związku z prezentowanymi symbolami. Wskazanie

gdzie znajdują się te symbole: monety, banknoty, biura, szkoły,

urzędy.

o Wskazanie godła naszego kraju, próba opisu godła.

o Słuchanie wiersza „Mój Orzeł” zał.6.

o Rozmowa związana z treścią utworu.

• jakim orle jest mowa w wierszu?

• Czego się o nim dowiadujemy?

• Jakie są marzenia orła?

Page 5: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

5

• Kto pragnie tego samego co on? - Zwracamy szczególną uwagę, że

Orzeł Biały symbolizuje wolność, niezależność, pokój, czyli

wartości bliskie wszystkim Polakom

o Gdzie w klasie wisi godło?

o Rozdanie uczniom małych obrazków z godłem, omówienie jak

wygląda: kolor tła, jaki ptak, jaki kolor, co ma na głowie. Zał.7.

o Ułożenie puzzli – godło Polski zał.8. – różna ilość elementów w

zależności od możliwości dziecka

o Wyszukanie wyrazu godło, wklejenie, ułożenie z rozsypanki

literowej w miarę możliwości uczniów, napisanie samodzielne lub

po śladzie, odszukanie podpisu Orzeł Biały, wklejenie, napisanie.

odczytywanie wyrazów.zał.9.

o Poprawinie konturów orła (łączenie kropek)

o Jaki jeszcze jest symbol narodowy?

o Naprowadzenie na flagę – pokazanie flagi, gdzie umieszcza się

flagę, jakie kolory są na fladze.

o Wysłuchanie wiersza „Barwy ojczyste” zał.10.

o Po wysłuchaniu wiersza uczniowie odpowiadają na pytania:

-Jakie barwy znajdują się na polskiej fladze?

-Symbolem, czego według autora jest czerwień, a czego symbolem

jest biel?

-Kiedy i gdzie możemy zobaczyć naszą flagę?

o Wybór flagi Polskiej spośród innych flag zał.11.

o Poprawienie konturów flagi nie odrywając ręki zał.12.

o Wybór z kolorowych pasków odpowiednich do stworzenia flagi

Polski zał. 12, dopasowanie do oryginału

o Naklejenie w zeszycie odpowiednich pasków tworząc flagę,

o Wyszukanie podpisu, zał.13. wklejenie, ułożenie wyrazu z

rozsypanki literowej, napisanie wyrazu,

Page 6: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

6

o Porównywanie różnicowe: obwiedzenie pętlą takich samych

obrazków, przeliczenie wielkości zbiorów, podpisanie cyfrą,

używanie słów o tyle więcej, o tyle mniej, ustalenie, który ze

zbiorów jest większy, dla ułatwienia można łączyć poszczególne

elementy w pary (flaga – Polska), i sprawdzić, co zostajezał.14

(dwa poziomy trudności)

o Ostatnim symbolem charakteryzującym nasze państwo jest hymn.

o Mazurek Dąbrowskiego - Hymnem Polski. Wyjaśnienie, co to

takiego jest hymn i kiedy go możemy usłyszeć. Wspólne

wysłuchanie hymnu w pozycji na baczność. Próba śpiewania

pierwszej zwrotki hymnu przez dzieci.

o Wklejenie do zeszytu podpisu hymn wyrazu z rozsypanki literowej,

napisanie wyrazu, zał.15

o Czytanie samodzielnie przez uczniów /Ala i Artur/ wybranych

wyrazów z lekcji zał.16., ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej na

podstawie wyrazów związanych z lekcją:

• dzielenie wyrazów na sylaby

• łączenie sylab w wyrazy

• wyróżnianie głoski w nagłosie

• liczenie sylab w wyrazach

4. EKSPRESJA

o Dzieci otrzymują na kartonie orła, zadaniem ich jest domalowanie lub

doklejenie mu korony oraz wykonanie upierzenia z białej bibuły

drobno ciętej i przyklejanej na klej.zał.17.

5. ZAJĘCIA KOŃCOWE

o podsumowanie treści poznanych na zajęciach

o ocena zachowania i zaangażowania w pracę poszczególnych uczniów

o uporządkowanie miejsc pracy.

Page 7: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

7

Zapis w dzienniku: Eksponowanie symboli narodowych w oparciu o teksty wierszy

,,Barwy ojczyste,” ,, Kto ty jesteś? Polak mały!”. Słuchanie hymnu ,, Jeszcze Polska

nie zginęła”. Praktyczne wykonywanie chorągiewek oraz zdobienie orła piórami–

wydzieranka. Porównanie różnicowe zbiorów. Zapamiętanie symboli narodowych.

Page 8: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

8

ZAŁĄCZNIKI

1.

LEGENDA O POWSTANIU POLSKI (O LECHU, CZECHU I RUSIE)

Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze

swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Kiedy pewnego dnia zagłębili

się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła

powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie.

Nagle Lech zauważył na rozłożystym dębie orle gniazdo. Gdy bracia podeszli do

niego, Lechowi na ramieniu usiadło orle pisklę. Lech zauroczony tym, oraz

pięknym, czerwonym zachodem słońca, który właśnie miał miejsce, postanowił

założyć w tym miejscu państwo POLSKĘ, którego herbem stałby się Biały Orzeł

na tle czerwonego zachodu słońca. Drugi z braci - Czech podążył na południe i

założył Czechy, a Rus na wschód i założył Rosję.

2. Zagadka: Pytanie to nietrudne, to każdy z was przyzna. Jak się nazywa nasza

ojczyzna?(Polska)

3. Napisy: Polska (całościowy, rozsypanka literowa).

P O L S K A

Page 9: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

9

4.Kontury Polski

5.Napisy:

GDYNIA, WARSZAWA

Page 10: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

10

6.Wiersz „Mój orzeł”

Mój orzeł

Mój orzeł nie jest czarny i drapieżny

Mój orzeł śnieżny.

Nie taki, który dziobem rani.

Nie taki, co rozrywa pazurami.

Nie taki, co się puszy i gardzi innymi.

On chce tylko wolnym być na wolnej ziemi.

Płynąć nieba rzeką spokojną.

Srebrzyć się i lśnić jak wolność.

Joanna Kulmowa

7. Godło – całościowe

Page 11: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

11

8. Puzzle – godło różna ilość elementów w zależności od możliwości dziecka –

załącznik 7 pocięty na kawałki.

9. Napisy:

GODŁO, ORZEŁ BIAŁY

G O D Ł O

10. Wiersz:

BARWY OJCZYSTE

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze - Biel i czerwień.

Czerwień– to miłość Biel – serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

11. Flagi różnych państw.

Page 12: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

12

12. Kolorowe paski do stworzenia flagi, wzór flagi Polski kolorowy.

Page 13: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

13

13. Napisy:

FLAGA,

BIAŁY, CZERWONY

14. Karta pracy: porównywanie różnicowe

Page 14: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

14

15. Napis:

HYMN

H Y M N

16. Tekst do samodzielnego czytania.

TO JEST GODŁO.

TO JEST FLAGA.

A TO HYMN.

TO SĄ WARSZAWA

I GDYNIA.

TO JEST ORZEŁ BIAŁY.

Page 15: scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole …sosw1.eu/docs/SYMBOLE NARODOWE.pdf · 2 - rozwija umiej ętno ść wypowiadania si ę na okre ślony temat na podstawie własnych

15

17. Kontury orła do wyklejenia.