Scenariusz zajęć ii baśnie

2
Magdalena Bliźniuk ENI gr. A Szkoła Sportowa Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi, klasa II. Czas: 3 x 45 min Temat: W krainie baśni. Cele ogólne: Dziecko poznaje baśń Pastuszek Jakuba i Wilhelma Grimm. Wie że czytelnictwo odgrywa dużą rolę w rozwoju umysłowym człowieka. Cele szczegółowe: Dziecko: - prowadzi dyskusje na temat przeczytanego tekstu - porządkuje zdania według kolejności zdarzeń - pisze zdania z pamięci - odejmuje w zakresie 10 - przedstawia wydarzenia fantastyczne za pomocą pracy plastycznej Metody: - podająca (objaśnienia nauczyciela) - poszukująca (rozmowa, dyskusja) - praktycznego działania (ćwiczenia, wykonywanie prac plastycznych) - aktywizująca (zagadki) Środki: - podręcznik, karty pracy, matematyka Wesoła szkoła i przyjaciele - płyta CD Wesoła szkoła z nagraniem baśni - kredki - liczydło, koraliki Przebieg zajęć: 1. Uważne słuchanie baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów Pastuszek ukierunkowane pytaniami: - jakie postaci występują w baśni? - jakie pytania zadał król Pastuszkowi? - jakich odpowiedzi udzielił Pastuszek? 2. Rozmowa o postaciach i zdarzeniach. Udzielanie odpowiedzi na wyżej postawione pytania. 3. Głośne indywidualne czytanie pytań zadanych pastuszkowi. Podręcznik s. 24, 25, 26 4. Dyskusja na temat pytań i odpowiedzi bohaterów utworu: - co sadzisz o tych pytaniach? - jakich odpowiedzi udzielił Pastuszek królowi? - dlaczego król nagrodził Pastuszka? 5. Wchodzenie w role bohaterów baśni: dzieci wymyślają podobne pytania i zadają je kolegom. 6. Podkreślenie roli czytelnictwa dla rozwoju umysłowego człowieka.

Transcript of Scenariusz zajęć ii baśnie

Page 1: Scenariusz zajęć ii baśnie

Magdalena Bliźniuk ENI gr. A

Szkoła Sportowa Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi, klasa II.Czas: 3 x 45 min

Temat: W krainie baśni.

Cele ogólne:Dziecko poznaje baśń Pastuszek Jakuba i Wilhelma Grimm. Wie że czytelnictwo odgrywa dużą rolę w rozwoju umysłowym człowieka.

Cele szczegółowe:Dziecko:

− prowadzi dyskusje na temat przeczytanego tekstu− porządkuje zdania według kolejności zdarzeń− pisze zdania z pamięci− odejmuje w zakresie 10− przedstawia wydarzenia fantastyczne za pomocą pracy plastycznej

Metody:- podająca (objaśnienia nauczyciela)- poszukująca (rozmowa, dyskusja)- praktycznego działania (ćwiczenia, wykonywanie prac plastycznych)- aktywizująca (zagadki)

Środki:- podręcznik, karty pracy, matematyka Wesoła szkoła i przyjaciele- płyta CD Wesoła szkoła z nagraniem baśni- kredki- liczydło, koraliki

Przebieg zajęć:1. Uważne słuchanie baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów Pastuszek ukierunkowane

pytaniami:- jakie postaci występują w baśni?- jakie pytania zadał król Pastuszkowi?- jakich odpowiedzi udzielił Pastuszek?2. Rozmowa o postaciach i zdarzeniach. Udzielanie odpowiedzi na wyżej postawione

pytania.3. Głośne indywidualne czytanie pytań zadanych pastuszkowi.Podręcznik s. 24, 25, 264. Dyskusja na temat pytań i odpowiedzi bohaterów utworu:- co sadzisz o tych pytaniach?- jakich odpowiedzi udzielił Pastuszek królowi?- dlaczego król nagrodził Pastuszka?5. Wchodzenie w role bohaterów baśni: dzieci wymyślają podobne pytania i zadają je

kolegom.6. Podkreślenie roli czytelnictwa dla rozwoju umysłowego człowieka.

Page 2: Scenariusz zajęć ii baśnie

7. Eliminowanie rysunków niepasujących do baśni Pastuszek.Karty pracy17, ćw18. Uzupełnianie zdań pytających wybranymi wyrazami i porządkowanie ich według

kolejności zdarzeń.Karty pracy17, ćw29. Odejmowanie w zakresie 10. <Modyfikacja dla dzieci z niepełnosprawnością: pomoce: liczydło, koraliki>Matematyka1210. Ilustrowanie okładki książki Baśnie braci j. I W. Grimm. Rysowanie kredkami.Karty pracy18, ćw211. Wybieranie zdań prawdziwych, eliminowanie fałszywych.Karty pracy17, ćw412. Pisanie zdania z pamięci.<Modyfikacja dla dwóch uczniów z niepełnosprawnością- przepisywanie zdań ze wzoru>Karty pracy17, ćw513. Dobieranie ilustracji do tytułów baśni.Karty pracy18, ćw114. Zadanie domowe: Wykonanie ćw. 6 na karcie 17.