SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH - · PDF fileKształtowanie postawy dbania o...
-
Upload
trinhquynh -
Category
Documents
-
view
214 -
download
1
Transcript of SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH - · PDF fileKształtowanie postawy dbania o...
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH TEMAT: Przygotowujemy „owocowe szaszłyki’’ wykorzystując owoce. Cele ogólne:
1. Kształtowanie postawy dbania o czystość i zdrowie poprzez podejmowanie w tym celu różnorodnych działań.
2. Propagowanie zdrowego odżywiania się ze szczególnym uwzględnieniem spożywania warzyw i owoców.
METODY: pokaz, ćwiczenia praktyczne, rozmowa FORMY PRACY: zespołowa, indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘCIA Sytuacja edukacyjna
Zadania dla dziecka Przewidywane osiągnięcia dzieci
Środki wspomagające
1. Powitanie piosenką „Witamy Was’’.
- zaśpiewać piosenkę,
- przywitać się z kolegą różnymi częściami ciała,
- potrafi włączyć się w wspólną zabawę,
- przywitać się wskazanymi częściami ciała,
- treść piosenki,
- podkład muzyczny,
2. „Dla każdego coś zdrowego’’ - zastanawiamy się, co służy zdrowiu na podstawie wysłuchanego wiersza.
- wysłuchać wiersz, - odpowiedzieć na
postawione przez nauczycielkę pytania ,
- udziela
odpowiedzi na pytania związane z treścią wiersza,
- umie uzasadnić ważność dbania o zdrowie
- treść wiersza, - ilustracje
związane z treścią wiersza,
3. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Czyścioszki’’.
- zaśpiewać
piosenkę ilustrując ją ruchem,
- korzysta z
artystycznych form wyrazu (gest, mimika),
- śpiewa znane piosenki ,
- płyta z
melodią do piosenki ,
4. „Co kryje się na rysunku?’ - składanie ilustracji z części.
- złożyć ilustrację z
części, - rozpoznać i
nazwać co przedstawia ilustracja
- dokonuje
syntezy wzrokowej,
- nazywa produkty żywnościowe znajdujące się na obrazku,
- pocięte
obrazki na których znajdują się produkty żywnościowe
5. „Co tu nie pasuje?’’ - wybieranie zdrowych
- nazywać
produkty i dokonać ich selekcji na
- wie, jakie
produkty żywnościowe sprzyjają
- koszyczki z
odpowiednim oznaczeniem,
- produkty
produktów i wkładanie ich do odpowiednich koszyczków.
zdrowe i szkodliwe,
- uzasadnić swój wybór
zdrowemu odżywianiu się,
- argumentuje swoją decyzję
zdrowe i szkodliwe dla zdrowia,
6. Zabawa muzyczno- naśladowcza z chusteczkami.
- naśladować ruchy
nauczycielki według podanej wskazówki,
- - porusza się w
rytmie muzyki, - reaguje na
polecenia nauczycielki,
- - płyta z
muzyką do zabawy ruchowej,
- chusteczki dla każdego dziecka,
7. Rozwiązywanie zadań wylosowanych
- zagadki słowne
- zagadki dotykowe
- zagadki słuchowe
- wysłuchać zagadki, podać rozwiązanie, wyszukać odpowiedni rysunek,
- rozpoznać dotykiem przedmioty,
- nazwać od jakiego przedmiotu pochodzą dźwięki,
- dokonuje syntezy informacji w celu utworzenia pojęcia,
- podaje nazwy przyborów i produktów po charakterystycznych cechach (kształt,
faktura)
- rozpoznaje brzmienie przedmiotów,
- zagadki słowne, ilustracje ,
- produkty spożywcze, owoce, parawan ,
- nagranie na kasecie,
8. „Zdrowe owocowe szaszłyki” - wykonanie szaszłyków z owoców.
- pokroić owoce w
plasterki, - nałożyć pocięte
owoce na kijki,
- wie, jak zrobić
owocowy szaszłyk i nałożyć owoce na kijek ,
- obrane owoce, plastikowe nożyki, deseczki, talerzyki
9. Podziękowanie za wspólną zabawę i degustacja przygotowanych szaszłyków.
- uporządkować
własne miejsce pracy,
- przygotować stół w celu degustacji wykonanych szaszłyków
- wie, że należy
myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich,
- odczuwa radość z samodzielnie przygotowanego posiłku,
- jest przekonane o konieczności zjadania owoców i warzyw dla zdrowia człowieka.
Opracowała Dorota Antkowiak