Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy...

4

Click here to load reader

Transcript of Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy...

Page 1: Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy …static.scholaris.pl/main-file/105/036/jesienna_skrzynia...Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej: 10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie

zainteresowań technicznych. Grupa wiekowa 4-latki Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Jesienna skrzynia skarbów.

Cele operacyjne: Dziecko:

wie jak wyglądają jesienne dary lasu, nazywa niektóre z nich, próbuje je opisać słowami;

potrafi wykonać pracę techniczną wykorzystując różnorodne materiały przyrodnicze, wznosi różnorodne konstrukcje łącząc materiał przyrodniczy z innymi;

grupuje przedmioty według wielkości; reaguje ruchem na zmiany dynamiki w muzyce; wypowiada się na podany temat.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole: Dziecko:

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;

dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Treści kształcenia:

kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i dzieci, zgodna zabawa oraz współpraca z innymi, rozumienie i wykonywanie prostych poleceń, zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);

Page 2: Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy …static.scholaris.pl/main-file/105/036/jesienna_skrzynia...Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

rozwijanie mowy oraz aparatu głosowego (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie, ćwiczenia oddechowe);

grupowanie obiektów, klasyfikowanie, dobieranie w pary (klasyfikowanie zgodnie z wielkością, kształtem);

kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;

reagowanie ruchem na zmiany dynamiki w melodii; wykonywanie prac konstrukcyjnych przez łączenie różnych materiałów, posługiwanie

się różnymi przedmiotami oraz narzędziami; rozpoznawanie struktury przedmiotu przez dotyk; poznawanie wyglądu i właściwości popularnych jesiennych darów lasu, posługiwanie

się ich nazwami, rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni – doświadczenia

z różnymi materiałami. Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, swobodne zabawy w kącikach zainteresowań.

Dzieci układają w kąciku przyrody przyniesione skarby zebrane na spacerze z rodzicami wzbogacając wcześniejsze zbiory przedszkolne.

2. Jesienna paleta: oglądanie, dotykanie, nazywanie, opisywanie wyglądu, segregowanie materiałów przyrodniczych wg rodzaju, posługiwanie się nazwami: dąb, kasztanowiec.

Skrzynia z materiałem przyrodniczym (liście i szyszki pochodzące z różnych drzew, kasztany, żołędzie) umiejscowiona w kąciku przyrody, tace. Nauczyciel (N) proponuje dzieciom segregowanie przyniesionych „skarbów”, nazywanie ich.

3. Drzewa i liście: gra ruchowa usprawniająca aparat artykulacyjny – ćwiczenia oddechowe.

N zachęca dzieci do mocnych i słabych podmuchów w celu poruszenia liści zawieszonych na nitkach w sali.

I. Zajęcia poranne

4. Bibułkowe liście: przygotowanie pomocy do zabawy rytmicznej – naklejanie bibułowych liści na taśmie z krepiny umocowanej do patyczka,

Liście z cienkiej bibuły, krepina pocięta w paski o szerokości 4 cm, patyczek, sylwety liści do

Page 3: Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy …static.scholaris.pl/main-file/105/036/jesienna_skrzynia...Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

przeliczanie ich. wycięcia - załącznik nr 4. N proponuje dzieciom wykonanie rekwizytów potrzebnych do zabawy ruchowej, zachęca do przeliczania.

1. Kolorowa jesień: słuchanie wiersza, rozmowa na temat kolorystyki jesiennych liści.

Wiersz Kolorowa jesień, autor: Urszula Bączek (załącznik nr 1).

2. Jesienna skrzynia skarbów: praca w grupach. Naklejanie materiałów przyrodniczych (zasuszone liście, suche trawy, łuski szyszek, łupiny orzechów włoskich) na pudełka tekturowe, wyeksponowanie skrzyni w kąciku przyrody, wypowiedzi dzieci na temat wyglądu jesiennych skarbów, dzielenie się wrażeniami. Porządkowanie sali po ukończeniu pracy.

Zasuszone liście pochodzących z różnych drzew, suche trawy, łuski szyszek, pędzle do kleju, pudełka kartonowe średniej wielkości.

3. Wiatr i liście: zabawa rytmiczna – reagowanie na zmiany dynamiki.

Tamburyno, scenariusz zabawy (załącznik nr 2). N aktywizuje dzieci do udziału w zabawie.

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Skrzynia skarbów: gra konstrukcyjna – konstruowanie wg własnych pomysłów.

Zestaw klocków naturalnych. Dzieci angażują się w konstruowanie skrzyni skarbów wg własnego pomysłu.

1. Skarby lasu: praca indywidualna, łączenie sylwet tych samych przedmiotów różniących się wielkością; swobodne wypowiedzi dzieci.

Dzieci posługują się zwrotami: duży, mały. Plansze dla dzieci (załącznik nr 3), ołówki, kredki (dla chętnych dzieci kolorowanie sylwet).

2. Jesień w przedszkolu: zabawy indywidualne z wykorzystaniem multimediów (dla zainteresowanych dzieci).

Załączniki nr 5,6,7 lub 8.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Jesienne budowle: zabawy w ogrodzie przedszkolnym lub na placu zabaw, łączenie materiału przyrodniczego z piaskiem.

Wydzielone miejsce w piaskownicy, szyszki, gałązki, sucha trawa, żołędzie, kasztany. N zachęca dzieci do wykonania jesiennych kompozycji, budowli wg własnego pomysłu.

Page 4: Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy …static.scholaris.pl/main-file/105/036/jesienna_skrzynia...Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń. Słowne: żywego słowa, objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa. Środki dydaktyczne: liście i szyszki różnych drzew, kasztany, żołędzie, suche trawy, łuski szyszek, łupiny orzechów włoskich, skrzynia skarbów, tace, pędzle do kleju, bibułka, krepina, patyczki, zestaw klocków naturalnych, tamburyno, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst wiersza Kolorowa jesień, autor: Urszula Bączek; 2. Wiatr i liście - scenariusz zabawy rytmicznej; 3. Duży – mały – materiał do wydrukowania; 4. Bibułkowe liście - szablony do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela; 5. Jesień – gra multimedialna; 6. Koszyk – gra multimedialna; 7. Kolorowanka multimedialna Jesienny kosz liści; 8. Puzzle multimedialne - Grzybobranie.