Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o...

10
Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06.2020 r. Treści programowe: Jesteśmy Polakami Rozwijanie poczucia przynależności narodowej – poznawanie ważniejszych regionów Polski, znajdujących się tam bogactw naturalnych. Nasz kontakt z techniką Środki transportu – poznawanie wybranych środków transportu: lądowego, wodnego, powietrznego. Nasze bezpieczeństwo na co dzień Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów – poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu: • nieoddalania się od rodziców (opiekunów) w miejscach publicznych; • bawienia się w miejscach niedozwolonych, np. przy ruchliwej ulicy; • rozmawiania z obcymi ludźmi, odchodzenia z nimi; • zbliżania się do nieznanych zwierząt, zwlaszcza psów; • jedzenia nieznanych roślin, brudnych owoców. Temat tygodnia: Nadchodzą wakacje Temat: Jedziemy na wakacje Cele ogólne: rozwijanie umiejętności wokalnych, rozwijanie sprawności fizycznej, ćwiczenie uważnego sluchania, ćwiczenie buzi i języka, zapoznanie z podzialem środków transportu. Cele operacyjne: Dziecko: śpiewa piosenkę, uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych, odgaduje zagadki, wykonuje ćwiczenia logopedyczne, klasyfikuje środki transportu. Środki dydaktyczne: piosenka Już wkrótce wakacje, zagadki, wiersz Kto najszybszy? Kto najważniejszy? M. Berowskiej, nożyczki, klej, karty pracy - zalączniki 1,2,3,4,5. Przebieg zajęć: 1. Gimnastyka dla smyka: https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

Transcript of Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o...

Page 1: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich gr. III

Dn. 17.06.2020 r.

Treści programowe:

Jesteśmy Polakami

Rozwijanie poczucia przynależności narodowej

– poznawanie ważniejszych regionów Polski, znajdujących się tam bogactw naturalnych.

Nasz kontakt z techniką

Środki transportu

– poznawanie wybranych środków transportu: lądowego, wodnego, powietrznego.

Nasze bezpieczeństwo na co dzień

Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów

– poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu:

• nieoddalania się od rodziców (opiekunów) w miejscach publicznych;

• bawienia się w miejscach niedozwolonych, np. przy ruchliwej ulicy;

• rozmawiania z obcymi ludźmi, odchodzenia z nimi;

• zbliżania się do nieznanych zwierząt, zwłaszcza psów;

• jedzenia nieznanych roślin, brudnych owoców.

Temat tygodnia: Nadchodzą wakacje

Temat: Jedziemy na wakacje

Cele ogólne: rozwijanie umiejętności wokalnych, rozwijanie sprawności fizycznej, ćwiczenie

uważnego słuchania, ćwiczenie buzi i języka, zapoznanie z podziałem środków transportu.

Cele operacyjne: Dziecko: śpiewa piosenkę, uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych,

odgaduje zagadki, wykonuje ćwiczenia logopedyczne, klasyfikuje środki transportu.

Środki dydaktyczne: piosenka Już wkrótce wakacje, zagadki, wiersz Kto najszybszy? Kto

najważniejszy? M. Berowskiej, nożyczki, klej, karty pracy - załączniki 1,2,3,4,5.

Przebieg zajęć:

1. Gimnastyka dla smyka:

https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA

Page 2: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

2a) Już wkrótce wakacje - posłuchaj i śpiewaj piosenkę.

https://www.youtube.com/watch?v=By6dA9peBi4

I. Już wkrótce wakacje

i piękna pogoda,

wyjedźmy więc czym prędzej,

bo każdej chwili szkoda.

Ref. Gdzie grzywy morskich fal,

gdzie słońca złoty blask,

gdzie ptaków leśny chór

swym śpiewem wita nas.

II. Żegnamy się z panią, z Maciusiem i z Anią, gotowi, spakowani,

dziś w drogę wyruszamy.

Ref. Gdzie grzywy morskich fal…

III. Lecimy, jedziemy,

idziemy, płyniemy,

powietrzem, lądem, wodą, by spotkać się z przygodą.

Ref. Gdzie grzywy morskich fal…

2b) Rozmowa na temat piosenki:

- Gdzie pojadą dzieci?

-W jakie miejsca dzieci pojadą na wakacje?

- Czy wszystkie dzieci pojada na wakacje?

3a) Słuchanie wiersza Kto najszybszy? Kto najważniejszy? M. Berowskiej

W pokoju na półce między zabawkami

Rozpycha się wielki samolot skrzydłami.

- Ja jestem najszybszy, ja latam po niebie!

Dlatego najwięcej miejsca chcę dla siebie!

Odezwał się z kąta mały samochodzik :

- O co jest ta sprzeczka ? Czy ci o to chodzi,

Page 3: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

że latasz w powietrzu? My jeździmy drogą,

tam gdzie samoloty dolecieć nie mogą!

- Ja także dość szybko mknę z pasażerami-

powiedział autobus i mrugnął światłami,

a statek zatrąbił:- Co mi tam przestworza,

gdy ja oceany przemierzam i morza!

Pociąg użył gwizdka :- No cóż, jestem stary,

jeżdżę wolno, ale mam najwięcej pary.

Moich 5 wagonów rzędem grzecznie stoi.

Weźcie dobry przykład z tych wagonów moich.

3b) Rozmowa o treści wiersza:

-Jakie pojazdy występowały w wierszu?

-O, co sprzeczały się pojazdy?

-Który pojazd jest najszybszy?

4. Rodzinna wycieczka – posłuchaj piosenki, jest to opowieść o bezpieczeństwie w trakcie

rodzinnych wypraw za miasto.

https://www.youtube.com/watch?v=tlCH6BFEISg

5. Rozwiązywanie zagadek o środkach transportu.

Cztery koła, kierownica,

szybko pędzi po ulicach. (samochód)

Pędzi po szynach

wielka maszyna,

mknie poprzez pola

na stalowych kołach. ( pociąg)

Pływa jak ryba,

lecz się od niej różni.

Brak mu płetw i ogona,

płyną nim podróżni. (statek)

Page 4: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

Nie jest ptakiem,

chociaż lata,

zwiedzisz nim

kawałek świata. (samolot)

6. Podział środków transportu – przyjrzyj się, w jaki sposób można skwalifikować środki

transportu – załącznik 1.

Page 5: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)
Page 6: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

7. Co pływa? Co jedzie? Co lata? – Wytnij obrazki i naklej pod właściwymi kategoriami.

Nazwij wszystkie środki transportu. Powtarzając za rodzicem, podziel wyrazy na sylaby.

Co pływa? Co jeździ? Co lata?

……………………………………………………………………………………………….......

Page 7: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

8. Gimnastyka buzi i języka – ćwicz ze świnką Peppą ☺.

Karty pracy – załączniki 2,3,4.

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy twórczej zabawy ☺.

Ciocia Grażyna i Ciocia Natalia.

Page 8: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

Załącznik 2

Page 9: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

Załącznik 3

Page 10: Scenariusz zaj ęć dla dzieci 4-letnich gr. III Dn. 17.06 ... · 5. Rozwi ązywanie zagadek o środkach transportu. Cztery koła, kierownica, szybko p ędzi po ulicach. (samochód)

Załącznik 4