Scenariusz nr 4 - SKARB I PSZCZOŁY
-
Upload
gliwickie-opowiesci -
Category
Documents
-
view
213 -
download
1
description
Transcript of Scenariusz nr 4 - SKARB I PSZCZOŁY
Skarb i pszczoły
Legenda o pszczołach, które broniły dostępu do skarbu, na
pewno spodoba się dzieciom. Tym bardziej, że na chwilę same
zostaną pszczołami i będą mieć równie ważne zadanie.
Scenariusz dotyczy legendy opisanej przez Edmunda Całkę
i zawiera propozycje zabaw związanych z jej treścią.
PRZEDSZKOLAKI 30 - 40 MINUT
CELE
Po zajęciach dzieci znają legendę o pszczołach broniących skarbu. Wiedzą, czym zajmuje
się bartnik i dlaczego pszczoły są pożytecznymi owadami. Dzieci doskonalą też
umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów.
METODY
czynne: zabawa ruchowa,
oglądowe: obserwacja,
słowne: rozmowa, opowiadanie. Formy organizacyjne pracy: indywidualna, zespołowa.
CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?
Ilustrację do legendy – załącznik.
Tekst legendy: Świat gliwickich legend. Cz.1 / zebr. i oprac. Edmund Całka; il.
Paweł Krzysztof Całka. Gliwice: Towarzystwo Przyjaciół Gliwic, 1993.
Skarb – może to być np. szkatułka albo po prostu wydrukowana ilustracja.
Karteczki/naklejki z kwiatkami w 6 różnych kolorach (dla każdego dziecka
powinniśmy przygotować 1 kwiatek). Kwiatki można narysować albo wydrukować
zdjęcia (przykłady kwiatów w określonych kolorach: niebieskie - hiacynt, chaber,
różowe - tulipan, róża, czerwone - gerbera, pelargonia, białe - konwalia, nenufar,
żółte – słonecznik, bratki, fioletowe – aster, krokus).
Dowolny podkład muzyczny (do zabawy ruchowej). Doskonały byłby Lot trzmiela
(dostępny np. tutaj: Nikołaj Rimski-Korsakow, Lot trzmiela w wykonaniu skrzypka
Davida Garretta https://www.youtube.com/watch?v=-bQ8NlI_ZAk).
Kolorowanka dla każdego uczestnika zajęć – załącznik.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy z dziećmi. Zadajemy im pytania:
Ta rozmowa wprowadzi nas do tematyki zajęć. Ważnymi bohaterkami legendy są
bowiem pszczoły. Już teraz możemy zdradzić, że owady będą broniły skarbu.
Zapytajmy więc dzieci:
2. Zapowiedzmy, że za chwilę dzieci poznają legendę o skarbie i pszczołach. Warto
zwrócić uwagę na charakter legendy – jest to opowieść, która odnosi się do
wydarzeń bądź postaci historycznych, jednak zawiera elementy baśniowe,
fantastyczne (dla dzieci w wieku przedszkolnym właściwsze będzie oczywiście
poprzestanie na podkreśleniu, że w legendzie możemy znaleźć ziarno prawdy).
Zachęćmy dzieci do zajęcia wygodnej pozycji i uważnego słuchania. Zapoznajmy je
z legendą o pszczołach broniących skarbu. Możemy przeczytać tekst Edmunda Całki,
albo opowiedzieć legendę własnymi słowami.
Jak wyglądają pszczoły? Czy są pożyteczne? Dlaczego? Co jedzą pszczoły?
Gdzie mieszkają pszczoły? Czy mieszkają same?
Co to może być za skarb?
Czy wy macie jakieś swoje skarby?
3. Sprawdźmy, czy dzieci zrozumiały treść legendy:
Tłumaczymy dzieciom, czym zajmuje się bartnik.
4. Zabawa ruchowa Pszczoły bronią skarbu
Prowadzący przedstawia zasady zabawy. Przedszkolaki zamieniają się w pszczoły.
Każda otrzymuje teraz jeden kwiat (najlepiej nakleić dzieciom karteczki na
koszulkach), którego pyłek jest jej ulubionym. Ważne są kolory kwiatów. Na środku
sali na podłodze umieszczamy skarb (szkatułkę albo ilustrację do legendy). Gdy
słychać muzykę, dzieci poruszają się po sali bzycząc i udając pszczoły. Gdy muzyka
milknie, przedszkolaki słuchają uważnie prowadzącego:
jeśli usłyszą hasło: „Uwaga, złodzieje!”, muszą szczelnym kręgiem otoczyć
skarb, tak aby nikt z zewnątrz nie miał do niego dostępu.
jeśli usłyszą komendę: „Pszczoły szukają kolorów”, każde dziecko próbuje
odnaleźć w sali przedmiot w kolorze kwiatka, który otrzymało na początku
zabawy. Zatrzymuje się przy nim i wskazuje go albo bierze do rąk.
Następnie prowadzący znów włącza muzykę i zabawa toczy się dalej.
5. Na zakończenie zajęć rozdajemy dzieciom kolorowanki będące ilustracją do
poznanej legendy.
CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?
Miodowa przekąska umili spotkanie. Mogą to być np. ciasteczka lub herbata
z miodem.
O czym była ta historia? Jak skarb znalazł się w dziupli? Co było tym skarbem? Kto zdołał go wydobyć?