pobierz załącznik

6

Click here to load reader

Transcript of pobierz załącznik

Page 1: pobierz załącznik

Autorski scenariusz zajęć z uczniami klasy 1., zgodny z podstawą programową,

z wykorzystaniem książki Joanny Winieckiej-Nowak

„Detektyw przyrody. Świat roślin”

  

Krąg tematyczny: Świat roślin.

Temat: Dzień odkrywców.

Zamiast zabawy podglądanie trawy – idziemy na wycieczkę.

 

Cele – przewidywane osiągnięcia ucznia:

– uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;

– opowiada z uwzględnieniem związków przyczynowo-skutkowych;

– przy pomocy nauczyciela przeprowadza obserwacje przyrodnicze w terenie;

– gromadzi, segreguje i zabezpiecza zbiory przyrodnicze według wskazówek nauczyciela;

– rejestruje wybrane wyniki obserwacji (za pomocą symboli rysunkowych lub prostego zapisu);

– uczestniczy w projektowaniu wycieczki; przy pomocy nauczyciela określa sposoby przygotowania do realizacji wytyczonych celów (zabranie opakowań do zabezpieczenia zbiorów, przygotowanie odpowiedniej odzieży itd.);

– potrafi przyporządkować wybrane rośliny do poznanych środowisk przyrodniczych (wybór na podstawie obserwacji prowadzonych podczas wycieczki, pracy w szkolnym ogródku, lektury);

– chroni przyrodę (nie śmieci, szanuje rośliny, zachowuje ciszę w sklepie z roślinami i w ogrodzie).

 

Przebieg zajęć:

1. Zamiast zabawy podglądanie trawy. Na dobry początek dnia – spotkanie na polanie.

 

Page 2: pobierz załącznik

Powitanie z lalką sceniczną – Obieżyświatem. Gry i zabawy ruchowe z piłką, integrujące grupę w oparciu o zasadę ludyczności.

 

1. Plecak i jego zawartość. Wprowadzenie w tematykę zajęć.

Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu, pośrodku którego, na trawie, stoi plecak pełen niespodzianek. Wyciąga po kolei różne przedmioty z plecaka: ołówek, aparat fotograficzny, książkę Joanny Winieckiej-Nowak pt. „Detektyw przyrody. Świat roślin” i „Dzienniczek obserwacji terenowych”, a także list od detektywa przyrody – Alojzego Mniszka. Nauczyciel czyta dzieciom list, stopniując napięcie i wzbudzając w nich chęć wybrania się na wycieczkę, by odkryć tajemnicę, o której pisze detektyw Alojzy.

 

List:

 

Witajcie!

 

Nazywam się Alojzy Mniszek i jestem detektywem. Ale nie takim, który pomaga policji i tropi złodziei. Mam znacznie przyjemniejszą pracę. Jestem fachowcem w odkrywaniu tajemnic przyrody. Ściślej mówiąc, interesuje mnie wszystko, co ma związek z roślinami. Ciekawi mnie, dlaczego trawa jest zielona, czemu w jeziorze nie rosną drzewa, czy rośliny i ptaki się przyjaźnią. I… gdzie zgubiłem moją lupę, której brakuje w plecaku!!!

Jeśli chcecie, możecie zabrać się ze mną. R i razem rozwikłamy te fascynujące zagadki. Nie zapomnijcie o aparacie fotograficznym, żeby na bieżąco dokumentować swoje spostrzeżenia. Czego nie uda Wam się uwiecznić na zdjęciach, rysujcie. Pamiętajcie też o „Dzienniczku obserwacji terenowych”. Wynotowałem w nim wszystkie zadania z książki, żebyście mogli zaznaczać, które z nich macie już za sobą. Jeśli zadanie polega na wytropieniu konkretnej rośliny, to jej podobiznę znajdziecie obok.

A teraz pora się dotlenić – zapoznajcie się z pierwszym rozdziałem i idziemy na wycieczkę.

 

                                                                                    Alojzy Mniszek,

                                                                                    detektyw przyrody

 

 

 

Page 3: pobierz załącznik

Dzieci czeka pierwsza z 20 wycieczek. Lupa ma być motywacją do wyruszenia na kolejną wyprawę. Dzieci znajdą ją dopiero na ostatniej wycieczce.

 

1.  Dlaczego rośliny nie mają rąk i nóg – praca z tekstem Joanny Winieckiej-Nowak.

Próba odpowiedzi na pytania:

– Do czego służą roślinom liście, łodygi i korzenie?

– Dlaczego każda roślina wygląda inaczej?

– Czy rośliny mają skórę, żyły i kości?

 

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat informacji pozyskanych od nauczyciela i zawartych w tekście.

 

1. Wycieczka do pobliskiego sklepu ogrodniczego w celu zakupienia różnych roślin do szkolnego ogródka. Umożliwi to permanentną obserwację posadzonych roślin i osobiste sprawdzenie wiadomości zawartych w książce.

– Dzieci szukają roślin o długich i wiotkich łodygach oraz rozglądają się za lupą pana Alojzego. Znajdują pierwszą wskazówkę, że detektyw Alojzy już tu był: zieloną kopertę z pięcioma liśćmi o różnych kształtach i wiadomością od detektywa.

– Samodzielnie dokonują zakupu wybranych roślin; płacą i odbierają resztę.

– Ostrożnie przenoszą rośliny ze sklepu do szkoły w uprzednio przygotowanych pojemnikach.

 

1. Zadanie dla tropiciela.

W ogródku dzieci mają za zadanie ostrożnie wyjąć rośliny z doniczek i sprawdzić, czy faktycznie rośliny mają liście, łodygę i korzenie; dokonać: pomiarów, zdjęć… oraz uzupełnić „Dzienniczek obserwacji terenowych”.

 

1. Prace w ogrodzie.

 

Page 4: pobierz załącznik

Dzieci przygotowują grządki w ogródku, na których wysadzą kupione rośliny, a więc kopią, grabią, podlewają itd.

 

1. Doświadczenie. Praca w grupach.

 

Dzieci wracają do klasy i realizują polecenie zawarte w wiadomości od detektywa Alojzego, którą znalazły w sklepie. Nauczyciel dzieli dzieci na 5 grup. Każda grupa otrzymuje jeden liść i ma za zadanie przykryć go kartką i zamalować kredką – na kartce odbiją się żyłki, którymi w liściu płyną woda i soki roślinne. Dzieci dowiadują się, że w ten sam sposób można uwiecznić wygląd kory drzewa. Wystarczy tylko, że zabiorą na spacer przybory rysunkowe, ale to dopiero podczas kolejnej wycieczki z detektywem Alojzym Mniszkiem.

 

1.  Zamiast zabawy podglądanie trawy. Na dobry koniec dnia – spotkanie na polanie i wesołe pożegnanie.

 

Pożegnanie z lalką sceniczną – Obieżyświatem.

Gry i zabawy ruchowe kończące zajęcia.

 

 

KONIEC

 

Środki dydaktyczne:

– teksty do słuchania: „Detektyw przyrody. Świat roślin”, „Dzienniczek obserwacji terenowych, list,

– klasowa lalka sceniczna,

– piłka,

– plecak,

– koperta z pięcioma liśćmi o różnych kształtach i wiadomością,

– ołówki, kredki,

Page 5: pobierz załącznik

– białe kartki formatu A4,

– aparat fotograficzny,

– rośliny,

– pieniądze potrzebne na zakup roślin w sklepie,

– opakowania do przeniesienia roślin ze sklepu ogrodniczego do ogródka,

– narzędzia ogrodnicze: konewka, grabie, łopatki itd.

 

Autorka: Anna Zawadzka