Piłka siatkowaPiłka siatkowa

Page 2: Piłka siatkowa

Piłka siatkowa, siatkówkaPiłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy,  – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie

tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: sześcioosobowe zespoły, w każdym:

rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz i dwóch przyjmujących oraz liberolibero – na boisku  – na boisku

przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, zmienia się najczęściej ze środkowymi,

gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

Page 3: Piłka siatkowa

Historia powstaniaHistoria powstania

Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan – Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian

Associaton (YMCA) w mieście Holyoke w stanie Massachusetts. Associaton (YMCA) w mieście Holyoke w stanie Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette.stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette.

W dniach 18-20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano W dniach 18-20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud ( sprawował on tę funkcję prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud ( sprawował on tę funkcję aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak. aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB było 14 krajówBelgia, Brazylia, Czechosłowacja, Wśród założycieli FIVB było 14 krajówBelgia, Brazylia, Czechosłowacja,

Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj,Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj,Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.

W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy

mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu

kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.w Tokio.

Page 4: Piłka siatkowa

W Polsce W Polsce

Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi

rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie rozegrano rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył

AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź.AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź.W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi

dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), dyscyplinami, w Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926), w Polskim Związku Gier w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926), w Polskim Związku Gier

Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin siatkarskiego Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin siatkarskiego związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936).związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936).

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji został powołany do życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji

Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Głównymi partnerami, a zarazem Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej. Głównymi partnerami, a zarazem sponsorami PZPS, są Polkomtel S.A. i PKN ORLEN S.A., którzy wspierają sponsorami PZPS, są Polkomtel S.A. i PKN ORLEN S.A., którzy wspierają

także Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn.także Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn.Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy 14 lutego 1948, pokonując Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy

zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.

Page 5: Piłka siatkowa

Zasady gryZasady grySiatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy

zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele

sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn

wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dwóch wygranych wygra trzy sety (w grupach młodzieżowych do dwóch wygranych setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich rywalizacja

toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – dwóch punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" –

aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "tie-break", który nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "tie-break", który

jest rozgrywany gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. jest rozgrywany gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również W tym secie zawodnicy grają do 15 punktów, również

przy przewadze co najmniej dwóch punktów.przy przewadze co najmniej dwóch punktów.

Page 6: Piłka siatkowa

Zasady gry są ustalone przez FIVB ( Międzynarodową Federacja Piłki Zasady gry są ustalone przez FIVB ( Międzynarodową Federacja Piłki Siatkowej) i zawarte są w przepisach gry w piłkę siatkową. Przy okazji Siatkowej) i zawarte są w przepisach gry w piłkę siatkową. Przy okazji

większych turniejów, tj. mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, FIVB większych turniejów, tj. mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, FIVB czasami dokonuje modyfikacji tych przepisów. Ewoluowały one czasami dokonuje modyfikacji tych przepisów. Ewoluowały one

na przestrzeni lat. Opisane poniżej, zostały wprowadzone w roku 1998, na przestrzeni lat. Opisane poniżej, zostały wprowadzone w roku 1998, podczas mistrzostw świata w Japonii. Wcześniej m.in. podczas mistrzostw świata w Japonii. Wcześniej m.in.

nie było zawodnika libero, a punkty drużyna mogła zdobyć tylko po nie było zawodnika libero, a punkty drużyna mogła zdobyć tylko po własnym serwisie. Ostatnia nowelizacja przepisów miała miejsce własnym serwisie. Ostatnia nowelizacja przepisów miała miejsce

w 2008 roku; w zawodach organizowanych przez FIVB weszła ona w 2008 roku; w zawodach organizowanych przez FIVB weszła ona w życie od 1 stycznia 2009 roku, w rozgrywkach w Polsce zaś w życie od 1 stycznia 2009 roku, w rozgrywkach w Polsce zaś

od sezonu 2009/2010. Zmiany te dotyczyły: stosunku do kontaktu od sezonu 2009/2010. Zmiany te dotyczyły: stosunku do kontaktu zawodnika z siatką – stał się on bardziej liberalny; w uproszczeniu − zawodnika z siatką – stał się on bardziej liberalny; w uproszczeniu −

błędem jest tylko dotknięcie górnej siedmiocentymetrowej taśmy, inny błędem jest tylko dotknięcie górnej siedmiocentymetrowej taśmy, inny kontakt nie jest uważany za błąd, chyba że wpływa na grę, oraz kontakt nie jest uważany za błąd, chyba że wpływa na grę, oraz

przyśpieszona została procedura zmian zawodników. Zgodnie z tymi przyśpieszona została procedura zmian zawodników. Zgodnie z tymi przepisami może być do 2 libero, a składy drużyn mogą liczyć przepisami może być do 2 libero, a składy drużyn mogą liczyć maksymalnie 12 lub 14 zawodników wpisanych do protokołu.maksymalnie 12 lub 14 zawodników wpisanych do protokołu.

Page 7: Piłka siatkowa

Punkt, set, meczPunkt, set, mecz

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na boisku drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu ( np. odbicia piłki w aut).

Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu

(z wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku, oraz pierwszej piłki przy odbiorze ataku - warunek: kilka odbić musi być w jednej akcji), a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok),

zanim przebije ją na stronę przeciwnika.Piłka przebijana na stronę przeciwnika musi przelecieć nad siatką

w przestrzeni ograniczonej: od dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki i ich umowne przedłużenie w górę, od góry przez sufit sali.

Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję – tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwnika, kiedy przeciwny zespół popełni błąd lub zostanie

ukarany karą (żółta kartka).W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest

limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co najwyżej 5 setów). Piąty, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako

tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Page 8: Piłka siatkowa

ZagrywkaZagrywka

Zagrywka, inaczej serwis, wykonywany Zagrywka, inaczej serwis, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska ze musi być spoza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki sposobem dolnym lub strefy zagrywki sposobem dolnym lub

górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki siatki

pod warunkiem, iż przeleci na stronę pod warunkiem, iż przeleci na stronę przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może

blokować zagrywki, ani atakować piłki, kiedy blokować zagrywki, ani atakować piłki, kiedy ta znajduje się całkowicie powyżej siatki ta znajduje się całkowicie powyżej siatki

i nad polem ataku. i nad polem ataku.

Page 9: Piłka siatkowa

Wymiary boiska Wymiary boiska i wysokość siatki i wysokość siatki

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, ograniczonym dwiema liniami końcowymi i dwiema liniami ograniczonym dwiema liniami końcowymi i dwiema liniami

bocznym i otoczonym strefą wolną o szerokościbocznym i otoczonym strefą wolną o szerokościco najmniej 3 m z każdej strony (na zawodach co najmniej 3 m z każdej strony (na zawodach

organizowanych przez FIVB wolna strefa musi miećorganizowanych przez FIVB wolna strefa musi mieć co najmniej: 8 m za liniami końcowymi i 5 m za bocznym co najmniej: 8 m za liniami końcowymi i 5 m za bocznym

boiska). Wszystkie linie końcowe i boczne wykreślone boiska). Wszystkie linie końcowe i boczne wykreślone są wewnątrz boiska. Oś linii środkowej dzieli boisko są wewnątrz boiska. Oś linii środkowej dzieli boisko

na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczona jest strefa ataku, ograniczona linią stronie wyznaczona jest strefa ataku, ograniczona linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się

3 m od osi linii środkowej i wpisaną w strefę ataku. 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w strefę ataku. Ponadto istnieje strefa zagrywki o szerokości 9 m Ponadto istnieje strefa zagrywki o szerokości 9 m

i głębokości równej szerokości wolnej strefy.i głębokości równej szerokości wolnej strefy.

Page 10: Piłka siatkowa

Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować

się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet (dla młodzików 2,35 m i młodziczek 2,15 m - dla kobiet (dla młodzików 2,35 m i młodziczek 2,15 m - dotyczy rozgrywek w Polsce). Na dwóch końcach siatki dotyczy rozgrywek w Polsce). Na dwóch końcach siatki

(nad liniami bocznymi) wysokość siatki powinna być taka (nad liniami bocznymi) wysokość siatki powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad

wysokość przepisową.Do siatki mocowane są wysokość przepisową.Do siatki mocowane są tzw. antenki – pręty wystające 80 cm ponad taśmę tzw. antenki – pręty wystające 80 cm ponad taśmę

górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. Gdy piłka dotknie antenki, traktowane jest to jako aut.Gdy piłka dotknie antenki, traktowane jest to jako aut.

Page 11: Piłka siatkowa

Charakterystyka piłkiCharakterystyka piłki

Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65-67 cm, Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65-67 cm, masę 260-280 g. Jej rozmiar to 5. Ciśnienie powietrza masę 260-280 g. Jej rozmiar to 5. Ciśnienie powietrza

wewnątrz piłki wynosi: 0,30-0,325 kg/cm2.wewnątrz piłki wynosi: 0,30-0,325 kg/cm2.

Zrobiona jest z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej Zrobiona jest z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej jednobarwnej lub kolorowej, wewnątrz której jest dętka gumowajednobarwnej lub kolorowej, wewnątrz której jest dętka gumowa

lub z innego materiału. Na oficjalnych zawodach krajowych lub z innego materiału. Na oficjalnych zawodach krajowych i międzynarodowych piłka musi spełniać standardy zatwierdzone i międzynarodowych piłka musi spełniać standardy zatwierdzone przez FIVB, używanie innych piłek musi być uzgodnione z FIVB.przez FIVB, używanie innych piłek musi być uzgodnione z FIVB.

W czasie oficjalnych zawodów używa się trzech piłek, W czasie oficjalnych zawodów używa się trzech piłek, które muszą mieć takie same parametry, czyli obwód, które muszą mieć takie same parametry, czyli obwód, ciężar, ciśnienie, typ, kolor. Najczęściej używa się piłek ciężar, ciśnienie, typ, kolor. Najczęściej używa się piłek

firmy MIKASA MVA 200 (czyli nowej generacji 8-panelowych piłek, firmy MIKASA MVA 200 (czyli nowej generacji 8-panelowych piłek, dawniej 18-panelowych) a także piłek firmy MOLTEN.dawniej 18-panelowych) a także piłek firmy MOLTEN.

Page 12: Piłka siatkowa

Skład zespołu i jego ustawienieSkład zespołu i jego ustawienie

Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, a łącznie z rezerwowymi jeden zespół może składać się a łącznie z rezerwowymi jeden zespół może składać się maksymalnie z 14 zawodników (wyjątkiem są Igrzyska maksymalnie z 14 zawodników (wyjątkiem są Igrzyska

Olimpijskie, na które można zabrać 12 zawodników), trenera, Olimpijskie, na które można zabrać 12 zawodników), trenera, asystenta trenera, lekarza i fizjoterapeuty. Podstawowymi asystenta trenera, lekarza i fizjoterapeuty. Podstawowymi

pozycjami w siatkówce są: przyjmujący, atakujący, środkowy, pozycjami w siatkówce są: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający i libero. Kapitanem zespołu może zostać jeden rozgrywający i libero. Kapitanem zespołu może zostać jeden z zawodników z wyjątkiem libero. Jeśli wyznaczony kapitan z zawodników z wyjątkiem libero. Jeśli wyznaczony kapitan

znajduje się na ławce rezerwowych wyznaczany jest znajduje się na ławce rezerwowych wyznaczany jest "grający kapitan", który traci uprawnienia automatycznie "grający kapitan", który traci uprawnienia automatycznie z powrotem wyznaczonego kapitana na boisko i tylko oni z powrotem wyznaczonego kapitana na boisko i tylko oni (kapitan wyznaczony lub grający) mają prawo w imieniu (kapitan wyznaczony lub grający) mają prawo w imieniu

drużyny poprosić sędziego pierwszego o wyjaśnienie drużyny poprosić sędziego pierwszego o wyjaśnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.

Page 13: Piłka siatkowa

Przed rozpoczęciem każdego seta trener musi przekazać kartkę Przed rozpoczęciem każdego seta trener musi przekazać kartkę z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbędne z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbędne

do kontrolowania porządku rotacji zawodników w czasie gry. do kontrolowania porządku rotacji zawodników w czasie gry. Rotacja zawodników następuje wtedy, kiedy zespół odbierający Rotacja zawodników następuje wtedy, kiedy zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy

dokonują wtedy zmiany pozycji, przesuwając się o jedną zgodnie z dokonują wtedy zmiany pozycji, przesuwając się o jedną zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na

pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6 itd...)pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6 itd...)

W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony

zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego) – zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego) – trzej zawodnicy linii ataku wzdłuż siatki (zajmują miejsca: 4 – lewy trzej zawodnicy linii ataku wzdłuż siatki (zajmują miejsca: 4 – lewy ataku, 3 – środkowy ataku, 2 – prawy ataku) i trzej z linii obrony ataku, 3 – środkowy ataku, 2 – prawy ataku) i trzej z linii obrony (na miejscach: 5 – lewy obrony, 6- środkowy obrony i 1 – prawy (na miejscach: 5 – lewy obrony, 6- środkowy obrony i 1 – prawy

obrony). Każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej obrony). Każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od siatki niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku. Po wykonaniu od siatki niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku. Po wykonaniu

zagrywki zawodnicy mogą zajmować dowolną pozycję na swoim polu zagrywki zawodnicy mogą zajmować dowolną pozycję na swoim polu gry. W przypadku, gdy popełniono błąd ustawienia bądź rotacji, a piłka gry. W przypadku, gdy popełniono błąd ustawienia bądź rotacji, a piłka została już uderzona przez zagrywającego, zespół przegrywa akcję.została już uderzona przez zagrywającego, zespół przegrywa akcję.

Page 14: Piłka siatkowa

LiberoLibero

Od 2011 roku w składzie może być dwóch libero i mogą grać naprzemiennie.Libero Od 2011 roku w składzie może być dwóch libero i mogą grać naprzemiennie.Libero może brać udział jedynie w grze obronnej i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca może brać udział jedynie w grze obronnej i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca

boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Libero nie może zagrywać, blokować ani podejmować próby bloku.taśmy siatki. Libero nie może zagrywać, blokować ani podejmować próby bloku.

Zastępowanie zawodników przez libero nie jest zaliczane do zmian regulaminowych. Zastępowanie zawodników przez libero nie jest zaliczane do zmian regulaminowych. Liczba takich zmian jest nieograniczona, z tym, że libero może być zastąpiony tylko Liczba takich zmian jest nieograniczona, z tym, że libero może być zastąpiony tylko na zasadzie zmiany powrotnej, czyli przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc na zasadzie zmiany powrotnej, czyli przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc

na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja.na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja.

Zawodnik nie może wykonać spełnionego ataku powyżej górnej krawędzi siatki,Zawodnik nie może wykonać spełnionego ataku powyżej górnej krawędzi siatki, gdy piłka jest do niego wystawiona palcami sposobem górnym przez libero, gdy piłka jest do niego wystawiona palcami sposobem górnym przez libero,

znajdującegosię w polu ataku lub jego przedłużeniu. W przypadku takiej samej akcji znajdującegosię w polu ataku lub jego przedłużeniu. W przypadku takiej samej akcji libero, wykonanej spoza pola ataku lub jego przedłużenia, piłka może być atakowana libero, wykonanej spoza pola ataku lub jego przedłużenia, piłka może być atakowana

na dowolnej wysokości.na dowolnej wysokości.

W przypadku kontuzji libero, jeśli w składzie nie ma drugiego, trener lub grający kapitan W przypadku kontuzji libero, jeśli w składzie nie ma drugiego, trener lub grający kapitan mogą wyznaczyć na nowego libero jednego spośród zawodników, niegrającychmogą wyznaczyć na nowego libero jednego spośród zawodników, niegrającychna boisku podczas wyznaczenia z wyjątkiem zawodnika, który zmieniony był na boisku podczas wyznaczenia z wyjątkiem zawodnika, który zmieniony był

przez libero. Kontuzjowany libero nie może powrócić do gry do końca spotkania. przez libero. Kontuzjowany libero nie może powrócić do gry do końca spotkania. Zawodnik, grający jako nowy libero, pozostaje libero do końca spotkania.Zawodnik, grający jako nowy libero, pozostaje libero do końca spotkania.

Page 15: Piłka siatkowa

Zmiany zawodnikówZmiany zawodników

Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej zawodników może być zmienionych w tym samym czasie. lub więcej zawodników może być zmienionych w tym samym czasie. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu,

które zajmował przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy które zajmował przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika

z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił. Do liczby zmian nie wlicza się libero.zawodnika, którego zastąpił. Do liczby zmian nie wlicza się libero.

Jeśli dokonano zmiany nieregulaminowej, a gra została wznowiona, Jeśli dokonano zmiany nieregulaminowej, a gra została wznowiona, zespół jest ukarany przegraniem akcji, a zmiana musi być zespół jest ukarany przegraniem akcji, a zmiana musi być

skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania błędu przez zespół skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania błędu przez zespół popełniający błąd są anulowane jeśli sędziowie są w stanie określić popełniający błąd są anulowane jeśli sędziowie są w stanie określić

moment powstania błędu, a punkty zdobyte przez przeciwnika zostają moment powstania błędu, a punkty zdobyte przez przeciwnika zostają zachowane.zachowane.

Page 16: Piłka siatkowa

OdmianyOdmianySiatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu

różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających zawodników.zawodników.

Klasyczna (halowa)Klasyczna (halowa)Pierwsza i najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach, Pierwsza i najbardziej popularna odmiana. Mecze rozgrywane są w halach,

lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach jak halowe.lub na otwartych boiskach o takich samych parametrach jak halowe.

PlażowaPlażowaTo odmiana siatkówki w której spotkania toczą się na piaszczystych boiskach To odmiana siatkówki w której spotkania toczą się na piaszczystych boiskach

lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, lub plażach. Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich - dwóch na przykład według zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich - dwóch

w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry mimo, w każdej drużynie. Zmieniono także przepisy dotyczące gry mimo, że większość elementów techniki gry jest podobna.że większość elementów techniki gry jest podobna.

Na siedzącoNa siedzącoSiatkówka na siedząco to gra będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Siatkówka na siedząco to gra będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych jednak jest Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych jednak jest

również uprawiana przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem również uprawiana przez pełnosprawnych siatkarzy. Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki. sitzballu oraz siatkówki.

Page 17: Piłka siatkowa