O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

13
we współpracy z O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych? 10 rad dla przedsiębiorców

description

Jesteś przedsiębiorcą i myślisz o rozpoczęciu działań w mediach społecznościowych? Sprawdź 10 naszych porad na start. Jeśli temat Cię zaciekawi - zapraszamy do Grupy Akademia Przedsiębiorcy na LinkedIn. Zadaj pytanie, które przekażemy ekspertowi i opublikujemy jego odpowiedź! Więcej porad nt. prowadzenia własnej firmy, przedsiębiorczości, zarządzania znajdziesz w Grupie Akademia Przedsiębiorcy na LinkedIn: bit.ly/akademiaprzedsiebiorcy

Transcript of O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

Page 1: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

we współpracy z

O czym warto pamiętać zaczynając działania

w mediach społecznościowych?

10 rad dla przedsiębiorców

Page 2: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

1. Wpisz social media w swoją strategię.

• Pamiętaj, że obecność w mediach społecznościowych powinna być połączona z Twoją strategia marketingową – być jej częścią/uzupełnieniem/rozwinięciem, a nie czymś zupełnie odrębnym.

• Zastanów się, po co chcesz być w mediach społecznościowych – żeby zdobyć nowych Klientów, utrzymać relacje z obecnymi, zmienić wizerunek swojej marki?

Page 3: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

2. Wybierz odpowiedni kanał społecznościowy.

• Masz do wyboru wiele platform społecznościowych – zastanów się więc dobrze, kto jest Twoją grupą docelową i sprawdź, gdzie najczęściej można ją spotkać.

• Oprócz Facebooka masz do dyspozycji min. YouTube, Instagrama, Pinteresta, Twittera, LinkedIn, blogi.

• Jeśli np. chcesz dotrzeć do przedstawicieli branży HR – bądź obecny na LinkedIn, jeśli do młodych ludzie lubiących biegać – załóż profil na Instagramie i Facebooku.

Page 4: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

3. Bądź obecny.

• W mediach społecznościowych trzeba być obecnym bezustannie – te media zawsze żyją, są „otwarte” 24h/dobę. Powinieneś więc pojawiać się w nich regularnie, dostarczać content i uczestniczyć w rozmowie.

• Twoi Klienci powinni widzieć, że odpowiesz na ich pytania, rozwiążesz ich problemy i powiesz im o najnowszej promocji.

Page 5: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

4. Bądź autentyczny.

• Komunikacja w mediach społecznościowych jest zawsze dwustronna. Ludzie chętniej nawiązują relacje z innymi ludźmi, a nie biznesem. Są tu po to, żeby rozmawiać i dowiadywać się ciekawych rzeczy.

• Pokaż więc ludzką twarz – pozbądź się korporacyjnej sztywności, „zejdź z piedestału” swojej marki, będzie Ci łatwiej nawiązać kontakty, zdobyć fanów i obserwatorów, zaangażować ich w dyskusję i zająć ważne miejsce w ich codzienności.

Page 6: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

5. Nie obrażaj się i nie wywyższaj.

• Przygotuj się na to, że nie wszystko, co ludzie powiedzą o Tobie i Twojej marce będzie pozytywne - ważne jest więc, żeby reagować na krytykę w dojrzały i odpowiedzialny sposób.

• Jeśli trzeba, przyznaj się do błędów, jeśli popełniłeś błąd – przeproś i postaraj się go naprawić, jeśli Klient zadaje Ci trudne pytanie – spróbuj na nie odpowiedzieć.

Page 7: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

6. Bądź ekspertem.

• Ty i Twoja firma specjalizujecie się w jakimś obszarze – nazwij go i zastanów się, jak to wykorzystać.

• Dziel się swoją wiedzą i eksperckością, linkuj do swoich treści, jeśli je posiadasz, doradzaj w wybranych kwestiach, dziel się wiedzą swoich ekspertów, opowiadaj o swoich produktach i korzyściach, jakie daje ich wykorzystywanie.

• To świetnie zaangażuje Twoich fanów i sprawi, że będą do Ciebie wracać.

Page 8: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

7. Naucz się słuchać i rozmawiać.

• W mediach społecznościowych najważniejsza jest rozmowa. Nie chodzi więc o to, żeby mówić o swoich produktach, ofercie, sukcesach, a o to, żeby słuchać potrzeb swoich Klientów i umieć na nie odpowiadać!

• Jeśli boisz się wchodzić w dyskusje, szybko stracisz zainteresowanie użytkowników serwisów społecznościowych – poszukają rozmówców gdzie indziej.

Page 9: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

8. Daj coś wyjątkowego.

• Zastanów się, co masz wyjątkowego do zaoferowania i pokaż to. Ludzie muszą mieć powód, żeby do Ciebie wracać, rozmawiać z Tobą i interesować się Twoją aktywnością.

• Promocje są świetną okazją do wzbudzenia zainteresowania i natychmiastowej reakcji, ale długoterminowo o wiele bardzie angażują dyskusje, porady ekspertów i ekskluzywne treści.

Page 10: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

9. Wybierz odpowiednie osoby.

• Twój profil w mediach społecznościowych jest wizytówką Twojej marki. Osoby, które będą go prowadzić muszą więc wiedzieć, co oferujesz, jakie Twoja firma ma wartości i jaka jest Twoja strategia marketingowa.

• Może to być agencja social mediowa lub marketingowa, która ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu działań lub Twój pracownik, który może wypowiadać się w imieniu marki, zna ją dobrze, a w środowisku mediów społecznościowych czuje się dobrze. Możesz to być również Ty!

Page 11: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

10. Mierz efekty swoich działań.

• Zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej, co chcesz osiągnąć dzięki obecności w mediach społecznościowych i co będzie dla Ciebie wyznacznikiem sukcesu.

• Pamiętaj jednak, że nie zawsze liczba fanów, obserwatorów jest najważniejsza – często lepszymi kryteriami pomiaru sukcesów jest np. zaangażowanie na profilu, liczba rekomendacji, przejść na stronę, dyskusje i porady, o które dostajesz pytania.

Page 12: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

Baw się dobrze!To przyjemność rozmawiać ze

swoimi fanami!

Page 13: O czym warto pamiętać zaczynając działania w mediach społecznościowych

Więcej porad nt. prowadzenia własnej firmy, przedsiębiorczości, zarządzania znajdziesz w Grupie Akademia Przedsiębiorcy na LinkedIn:

bit.ly/akademiaprzedsiebiorcy