Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

16
Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego KWIECIEŃ 2015

Transcript of Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Page 1: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i

szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego

KWIECIEŃ 2015

Page 2: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu

Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma

wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina

do 2050 roku.

Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców

Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000

młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.

Page 3: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Realizacja: Pracownia Miejska

Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku

Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i

powiecie konińskim

Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w

przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania

młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także

poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań

miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.

Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i

myślenia o przyszłości.

Page 4: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Page 5: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Gimnazjum nr 2 w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 80

Data: 15.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata. Młodzież pozna

kierunki rozwoju nowoczesnych technologii w

rozwiązaniach miejskich, a także zaznajomi się z

wieloma przykładami aktywności społecznej i

działaniu dla dobra miasta i mieszkańców.

3. Cool Wall - ocena przykładów. Młodzież oceni w

głosowaniu, które przykłady są “cool”, a które nie.

4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w

ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• 90 minut na taką formułę to za dużo. (za długa

prezentacja, za długa dyskusja).

Pomysł Ocena

Rower miejski uncool

Car sharing cool

Punkty za km (rower) cool

Elektroniczne bilety +/-

Wypożyczalnie rowerów +/-

TAXI w nowym wydaniu uncool

Jeden bilet na wszystko nie wiedzą

Bilet mobilny nie wiedzą

Zasłużyć na bilet cool

BusPasy +/-

Śluzy rowerowe +/--

Strefy tylko dla pieszych +/-

Park(ing) day uncool

Radni bliżej ludzi +/-

Sztuka w przestrzeni miasta cool

Sport na świeżym powietrzu cool

Plaża miejska cool

Powrót miasta do rzeki cool

Miejskie regały książkowe uncool

Odmień swoje podwórko cool

Farmy miejskie nie wiedzą

Tropikalna wyspa cool

“Wypady” za odpady cool

“Zagraj ZeMno” cool

Geocaching +/-

Gry Miejskie ++/-

FabLab ++/-

Youth App cool

Page 6: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Gimnazjum nr 1 w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200 (2x100)

Data: 15.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w

ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• 45 minut to odpowiedni czas na taką formułę

(skrócona prezentacja, skrócona dyskusja).

Pomysł Ocena

Rower miejski uncool / +/-

Punkty za km (rower) cool

Elektroniczne bilety ++/-

Bilet mobilny uncool

Zasłużyć na bilet cool

Śluzy rowerowe +/-

Strefy tylko dla pieszych +/-

Park(ing) day uncool

Radni bliżej ludzi +/-

Sztuka w przestrzeni miasta cool

Sport na świeżym powietrzu cool

Plaża miejska cool

Powrót miasta do rzeki cool

Miejskie regały książkowe uncool / +/-

Farmy miejskie uncool

“Wypady” za odpady cool

“Zagraj ZeMno” uncool/cool

Gry Miejskie cool

FabLab ++/-

Page 7: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie

Pierwsze spotkanie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 200

Data: 21.04.2015r.

Wnioski:

• Formuła zupełnie nieinteresująca dla

uczniów szkoły średniej i za długa.

• Nie można tworzyć dużej strefy

odstępu między mówcą a uczniami.

• Wyniki konsultacji niewiarygodne, ze

względu na niski poziom aktywności

uczniów.

• Duże pomieszczenia (np. sale

gimnastyczne) i duża przestrzeń

zajmowana przez słuchaczy nie sprzyjają

przeprowadzeniu dobrych konsultacji.

• Szkoły średnie to około 60% osób

spoza miasta. Mniejsze zainteresowanie

Koninem.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Page 8: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Zespół Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie

Drugie spotkanie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

+ praca w grupie

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 200

Data: 21.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych

rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podział na grupy i praca w grupach

(czego brakuje w Twojej miejscowości? –

pomysły młodzieży spisane na dużych

szarych arkuszach)

5. Gra integracyjna („sznurki”).

6. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• Trafna zmiana formuły.

• Praca w grupach uaktywniła młodzież,

chętniej wyrażali swoją opinię.

• Zgromadzono dużo ciekawych

pomysłów na podniesienie jakości życia

w mieście z perspektywy młodych

mieszkańców miasta.

• Możliwość wypowiedzenia się na temat

swojej miejscowości, a nie tylko Konina.

• Podział na grupy najlepiej w ramach

klas.

Page 9: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Zespół Szkół CKU w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200 (2x100)

Data: 22.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych

rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• W szkołach średnich daje się odczuć

pewnego rodzaju bierność młodzieży na

tematykę spotkania. Z pewnością duży

wpływ ma na to fakt przewagi uczniów

spoza Konina.

Pomysł Ocena

Rower miejski cool

Punkty za km (rower) cool

Elektroniczne bilety +/-

Bilet mobilny +/-

Zasłużyć na bilet cool

Śluzy rowerowe +/-

Strefy tylko dla pieszych cool

Park(ing) day uncool

Radni bliżej ludzi uncool

Sztuka w przestrzeni miasta cool

Sport na świeżym powietrzu cool

Plaża miejska +/-

Powrót miasta do rzeki cool

Miejskie regały książkowe +/-

Farmy miejskie cool

“Wypady” za odpady cool

“Zagraj ZeMno” cool

Page 10: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

I Liceum Ogólnokształcące w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” +

praca w grupie

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200

Data: 22.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata. (bez głosowania)

3. Praca w grupach („Czego Ci brakuje w

mieście”?)

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• 45 minut to za mało na przedstawienie

przykładów (nawet bez głosowania) i pracy w

grupach.

• Młodzież ma ciekawe pomysły, ale 45

minut to za mało, aby pogłębić z nimi

rozmowę.

Page 11: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Gimnazjum w Sławsku

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall” +

praca w grupie

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 100

Data: 28.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata. (bez głosowania)

3. Cool Wall - ocena przykładów .

4. Praca w grupach („Jak Twoja okolica będzie

wyglądać w 2050 roku”?)

5. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Wnioski:

• W gimnazjum trudniej pracuje się w

grupach.

• Lepiej pracuje się w mniejszych grupach

(10 – 12 osób)

• Dobrze jest unikać łączenia 3 i 1 klas w

jednej grupie

Page 12: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Gimnazjum nr 3 w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów

„Cool Wall”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200 (2x100)

Data: 29.04.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych

rozwiązań miejskich z kraju i ze

świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

Wnioski:

• Należy skupiać młodzież na możliwie małej

powierzchni.

• Na pierwszym spotkaniu młodzież

siedziała na „szerszej” ścianie – ŹLE

• Na drugim spotkaniu młodzież siedziała na

„węższej” ścianie – LEPIEJ

• Na salach gimnastycznych i większych

pomieszczeniach dobrze używać sprzęty

nagłaśniającego.

Page 13: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Najciekawsze pomysły młodzieży (praca w grupach – ZSGE)

• Więcej połączeń MZK Konina z okolicznymi miejscowościami,

• Więcej miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego (siłownia na

dworze, poszerzenie oferty basenów, lodowisko, skatepark, place zabaw,

place cwiczeń, kino plenerowe),

• Lepszej jakości Internet w mieście (hotspoty, darmowe punkty dostępy

w przestrzeni miejskiej),

• Więcej stref zielonych, strefy uspokojonego ruchu pojazdów,

• Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, remont chodników,

• Więcej wydarzeń sportowych i kulturalnych, imprez plenerowych,

• Darmowe parkingi,

• Punkty spotkań młodzieży, miejsca grillowe, itp.,

• Plaża miejska, zagospodarowanie terenów nad wodą,

• Tor wyścigowy,

• Punkty do ładowania telefonów w mieście.

Page 14: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Najciekawsze pomysły młodzieży (praca w grupach - 1 LO)

• Więcej MZK i PKS do pobliskich miejscowości (szczególnie

wieczorem),

• Tańsze bilety komunikacji miejskiej,

• Lepszy przekaz informacji o wydarzeniach kulturalnych,

• Biletomat w każdym autobusie lub na przystankach,

• Gastronomia na bulwarach,

• Ożywienie Starówki,

• Miejsca piknikowe w parku Chopina,

• Edukacyjne gry miejskie,

• Boisko do siatkówki plażowej przy rzece,

• Imprezy, np. przegląd potraw regionalnych,

• Więcej ścieżek rowerowych, więcej chodników ze ścieżkami dla rolek,

• Kluby młodzieżowe,

• Sztuka w przestrzeni miejskiej,

• Kino plenerowe,

• Więcej lodowisk miejskich zimą,

• Ściany dla grafficiarzy.

Page 15: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

Najciekawsze wizje przyszłości (praca w grupach – Sławsk)

• TRANSPORT – eko-pojazdy, większa moda na rowery, komunikacja

wodna,

• EDUKACJA - Możliwość wyboru przedmiotów do nauki, lekcje w

terenie + spacery edukacyjne, nauka praktycznych rzeczy, które

przydadzą się w życiu, większe wykorzystywanie technologii

• WYGLĄD MIEJSCOWOŚCI – więcej stref zieleni, poprawa jakości

infrastruktury, miejsca do aktywnego spędzania czasu wolnego,

RYNEK PRACY - Więcej ofert pracy i większe zarobki, Różnorodność

ofert pracy, Zakładanie dużych przedsiębiorstw, HiTech.

• ZDROWIE – łatwiejszy dostęp do leków i lekarzy, aktywny i zdrowy

tryb życia.

• KULTURA – Maratony filmowe, teatry uliczne, więcej klubów

sportowych, więcej klubów, więcej miejsc i wydarzeń kulturalnych.

Page 16: Konsultacje z młodzieżą (kwiecień 2015)

80

200 200 200 200

100

200

80

280

480

680

880

980

1180

Gimnazjum nr 2 Gimnazjum nr 1 ZSGE CKU I LO Gimnazjum w Sławsku

Gimnazjum nr 3

Liczba uczestników konsultacji w kwietniu 2015

Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań