Kolczasty jeżyk

3
Przedszkole nr 95 z Oddziałami Intergracyjnymi im. Króla Maciusia I ul. Korzona 2, 03- 571 Warszawa Scenariusz zajęcia Temat kompleksowy: Przygotowania do zimy Temat zajęć: Kolczasty jeżyk – zajęcia plastyczne inspirowane wierszem D.Gellner pt.: „Kolczasty jeżyk”. Data: 10.11.2011 r. Grupa wiekowa: 3, 4 i 5 latki- oddział integracyjny Prowadząca: Marta Stupka Cele: - poznanie wyglądu i sposobu odżywiania się jeża; - rozwijanie sprawności małej motoryki; - zachęcanie do swobodnej wypowiedzi; - rozwijanie wyobraźni. Metody pracy: rozmowa, pokaz, opis, działania praktyczne. Formy pracy: indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: pacynka jeża, ilustracje przedstawiające jeża, masa solna, wykałaczki, goździki, ziele angielskie. Przebieg zajęć: Marta Stupka, Scenariusz zajęć, Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi

Transcript of Kolczasty jeżyk

Page 1: Kolczasty jeżyk

Przedszkole nr 95 z Oddziałami Intergracyjnymi im. Króla Maciusia I

ul. Korzona 2, 03- 571 Warszawa

Scenariusz zajęcia

Temat kompleksowy: Przygotowania do zimy

Temat zajęć: Kolczasty jeżyk – zajęcia plastyczne inspirowane wierszem D.Gellner pt.:

„Kolczasty jeżyk”.

Data: 10.11.2011 r.

Grupa wiekowa: 3, 4 i 5 latki- oddział integracyjny

Prowadząca: Marta Stupka

Cele: - poznanie wyglądu i sposobu odżywiania się jeża;

- rozwijanie sprawności małej motoryki;

- zachęcanie do swobodnej wypowiedzi;

- rozwijanie wyobraźni.

Metody pracy: rozmowa, pokaz, opis, działania praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: pacynka jeża, ilustracje przedstawiające jeża, masa solna, wykałaczki,

goździki, ziele angielskie.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.

Nauczycielka opowiada historię: Spotkałam Panią Jesień, mówiła mi, że ktoś w nocy

przyszedł do naszego przedszkola. Zostawiła mi dwa listy. Posłuchajcie drogie dzieci:

„Kochane dzieci. Odwiedził was mój przyjaciel. Gdy was nie było zgubił się i nie potrafi

wrócić do swojego domu. Zostawił wam pewne ślady. Czy je widzicie? Postarajcie się

odnaleźć po tych śladach mojego przyjaciela. Bardzo was oto - proszę - Pani Jesień”.

Marta Stupka, Scenariusz zajęć, Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi

Page 2: Kolczasty jeżyk

Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które wędruję po śladach zostawionych na dywanie.

Dziecko odnajduje pudełko. Zanosi je wraz z nauczycielem do koła.

Drogie dzieci, więc nasz gości przyjaciel Pani Jesieni jest w tym pudełku. Ale Pani Jesień

zostawiła nam jeszcze jeden list. W tym liście jest pewna podpowiedź, kim jest nasz

tajemniczy gość. Posłuchajcie (zagadka).

2. Zagadka o jeżu.

Krótkie nóżki, długi ryjek,

ostre kolce ciało kryją.

Ach, cóż to za dziwny zwierz?

Czy już wiesz? To mały…….(jeż)

3. Słuchanie wiersza D.Gellner „Kolczasty jeżyk” ilustrowanego za pomocą pacynki.

To jest jeżyk.

Mały jeżyk.

Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.

Z kolców płaszczyk,

z kolców szalik,

tylko nosek jak koralik.

Patrzcie!

Jeżyk wlazł pod krzaczek i kolczasty zdjął plecaczek.

A z plecaczka

raz, dwa, trzy – Wyjął trzy kolczaste sny.

4. Oglądanie ilustracji jeża. Rozmowa na temat wyglądu i sposobu odżywiania.

- Ile łapek ma jeż?

- Jak wygląda ryjek jeża?

- Czym pokryte jest ciało jeża?

- Jak myślicie, co je jeż?

5. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Śpiący jeżyk”.

Marta Stupka, Scenariusz zajęć, Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi

Page 3: Kolczasty jeżyk

6. Ćwiczenia drobnych ruchów rąk.

7. Wykonanie jeży z masy solnej.

8. Wystawa wykonanych prac.

Marta Stupka, Scenariusz zajęć, Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi