Chemia, klasa II gimnazjum -...

3

Click here to load reader

Transcript of Chemia, klasa II gimnazjum -...

Page 1: Chemia, klasa II gimnazjum - moen.edu.plmoen.edu.pl/wp-content/uploads/2015/12/Scenariusz-lekcji-z-OK... · Chemia, klasa II gimnazjum Temat lekcji: Kwas chlorowodorowy. Cele lekcji

Chemia, klasa II gimnazjum

Temat lekcji: Kwas chlorowodorowy.

Cele lekcji w języku ucznia

Na dzisiejszej lekcji:

dowiesz się, co to są kwasy oraz jaki ma wzór, właściwości i zastosowanie jeden

z najważniejszych kwasów

nauczysz się pisać równania reakcji otrzymywania kwasu chlorowodorowego

"Nacobezu"

Po lekcji:

zdefiniujesz pojęcie kwasy

zapiszesz wzór sumaryczny i strukturalny kwasu chlorowodorowego

wymienisz właściwości fizyczne i chemiczne kwasu chlorowodorowego

podasz kilka zastosowań kwasu chlorowodorowego

zapiszesz równania reakcji otrzymywania kwasu chlorowodorowego

określisz zabarwienie wskaźników (papierki uniwersalne, fenoloftaleina, oranż

metylowy) w roztworze kwasu chlorowodorowego

Pytania kluczowe:

Co wspólnego ma kwas chlorowodorowy z nadkwasotą?

Dlaczego kwas chlorowodorowy nazywany jest kwasem solnym?

Metody:

laboratoryjna

ćwiczeniowa w parach

indywidualna

podająca

eksponująca (film)

Materiały, środki dydaktyczne:

odczynniki: rozcieńczony roztwór kwasu chlorowodorowego, papierki uniwersalne,

fenoloftaleina, oranż metylowy

sprzęt i szkło laboratoryjne: probówki, statywy, zlewki

podręcznik

zeszyt ćwiczeń

układ okresowy pierwiastków chemicznych

film pt .Otrzymywanie kwasu chlorowodorowego

Karty Charakterystyki Substancji- kwas solny

Page 2: Chemia, klasa II gimnazjum - moen.edu.plmoen.edu.pl/wp-content/uploads/2015/12/Scenariusz-lekcji-z-OK... · Chemia, klasa II gimnazjum Temat lekcji: Kwas chlorowodorowy. Cele lekcji

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

Czynności organizacyjne.

Zapisanie na tablicy celów lekcji.

Rozdanie uczniom "Nacobezu" (ksero)

Część nawiązująca:

Przypomnienie położenia w układzie okresowym ( numer grupy, okresu) pierwiastków:

wodoru i chloru.

Przypomnienie wartościowości wodoru i chloru oraz rodzaju tych pierwiastków (niemetale)

Część właściwa:

1. Sformułowanie tematu lekcji.

2. Zadanie pytań kluczowych:

Co wspólnego ma kwas chlorowodorowy z nadkwasotą?

Dlaczego kwas chlorowodorowy nazywany jest kwasem solnym?

3. Zbudowanie przez nauczyciela modelu kwasu chlorowodorowego oraz na jego przykładzie

omówienie budowy kwasów.

4. Uczniowie zapisują wzór sumaryczny i strukturalny kwasu chlorowodorowego na

podstawie zaprezentowanego modelu (zeszyt ćwiczeń zad.7 str.14)

5. Nauczyciel pokazuje roztwór kwasu chlorowodorowego, rozdaje Karty Charakterystyki

Kwasu Solnego (punkty: Identyfikacja zagrożeń, Pierwsza pomoc, Środki ochrony

indywidualnej i Właściwości fizyczne i chemiczne) a uczniowie w parach na podstawie

obserwacji i karty charakterystyki określają właściwości fizyczne i chemiczne tego kwasu.

6. Zebranie informacji o właściwościach HCl od uczniów i uporządkowanie ich.

7. Wybrany przez nauczyciela uczeń bada barwy wskaźników (papierki uniwersalne,

fenoloftaleina, oranż metylowy) w roztworze kwasu chlorowodorowego i prezentuje

uzyskane efekty klasie. Uczniowie notują obserwacje.

8. Nauczyciel podkreśla, że uzyskane barwy wskaźników obowiązują również w innych

roztworach kwasowych.

9. Nauczyciel prezentuje film pt .Otrzymywanie kwasu chlorowodorowego.

10. Uczniowie zapisują reakcję syntezy chlorowodoru oraz proces rozpuszczania

chlorowodoru w wodzie (zeszyt ćwiczeń zad.8 str.14)

11. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z zastosowaniami kwasu chlorowodorowego

(podręcznik str.20) oraz wyszukaniem odpowiedzi na pytania kluczowe.

12. Uczniowie wymieniają zastosowania kwasu oraz formułują odpowiedzi na pytania

kluczowe.

Praca domowa: Wykonanie w zeszytach ćwiczeń zad. 9 str.14 i zad. 10 str.15

Faza podsumowująca: Nauczyciel rozdaje uczniom kartki czerwone i zielone, następnie zadaje pytania

sprawdzające, czy cele lekcji zostały osiągnięte, prosi o podniesienie kartek zielonych przez

Page 3: Chemia, klasa II gimnazjum - moen.edu.plmoen.edu.pl/wp-content/uploads/2015/12/Scenariusz-lekcji-z-OK... · Chemia, klasa II gimnazjum Temat lekcji: Kwas chlorowodorowy. Cele lekcji

osoby, które znają odpowiedzi na postawione pytania, a czerwone przez osoby, które nie

wszystko zrozumiały.

Opracowanie: Uczestnicy warsztatów "Dobra lekcja chemii z OK"